Written by 22:01 Ανακοινώσεις, Αρχική Σελίδα

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ 7ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ: ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

7ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

26 Σεπτεμβρίου 2013

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ

Αγαπητοί Γονείς,

Τα γηπεδάκια του Σχολείου μας είναι το σημείο συνάντησης της γειτονιάς μας, το πιο ζωντανό κομμάτι της. Εκεί γυμνάζεται κάθε πρωί  το 7ο Δημοτικό, αλλά και το  4ο Γυμνάσιο, εκεί δραστηριοποιείται κάποιες φορές ο Σύλλογός μας και το κυριότερο: εκεί πηγαίνουμε τα παιδιά μας κάθε απόγευμα, μετά το διάβασμά τους, για να παίξουν και να διασκεδάσουν με τους φίλους τους.

Με την τελευταία απόφαση της Δ.Ε.Π. (Δημοτική Επιτροπή Παιδείας) που ελήφθη στις 19-09-2013 τα γηπεδάκια του Σχολείου μας παραχωρήθηκαν σε ιδιωτικό αθλητικό Σωματείο της πόλης, το οποίο θα τα χρησιμοποιεί καθημερινά από τις 5:30 το απόγευμα έως τις 9:30 το βράδυ και κάθε Σάββατο, από τις 10:00 το πρωί έως τη μία το μεσημέρι. Aυτό πρακτικά σημαίνει ότι μας απαγορεύουν την είσοδο, αφού ο χώρος θα χρησιμοποιείται τα απογεύματα από ιδιώτες.

Ως Δ.Σ. (6 προς 1) είμαστε αντίθετοι στην παραχώρηση των γηπέδων του Σχολείου μας σε ιδιώτες, όπως είμαστε αντίθετοι σε κάθε επιχειρηματική δράση μέσα στα  Δημόσια Σχολεία.

Καλούμε άμεσα: Την Αντιδήμαρχο Παιδείας του Δήμου Αγίας Παρασκευής και Πρόεδρο της ΔΕΠ κ. Ασημίνα Μουχτούρη να ανακαλέσει τώρα την απόφαση η οποία ελήφθη ουσιαστικά με τη δική της, διπλή ψήφο. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα δύο μέλη της Δ.Ε.Π. που ψήφισαν υπέρ της παραχώρησης: τον εκπρόσωπο της ΕΛΜΕ Β’ Αθήνας (για τον οποίο πληροφορηθήκαμε ότι διατηρεί έμμισθη σχέση εργασίας με το εν λόγω αθλητικό σωματείο, δηλαδή ψήφισε υπέρ του εργοδότη του!) και τον εκπρόσωπο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας.

Μας στηρίζουν:  Η Ένωση Συλλόγων Γονέων Αγίας Παρασκευής, η οποία εκπροσωπεί εμάς και όλα τα Σχολεία της πόλης μας και ψήφισε κατά της παραχώρησης στη Δ.Ε.Π., ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Ο Περικλής» ο οποίος ψήφισε κατά της παραχώρησης στη Δ.Ε.Π. και η ΕΝΕΒΑΠ (η οποία εκπροσωπεί τους ελεύθερους επαγγελματίες της Αγίας Παρασκευής) και επίσης ψήφισε κατά, παρά το γεγονός ότι είναι οι ίδιοι ιδιώτες.

ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Last modified: 28 Σεπτεμβρίου 2013