Written by 21:54 Ανακοινώσεις, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ/KΩΝ Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»:για την απόφαση της Δ.Ε.Π. Αγ. Παρασκευής σε σχέση με την παραχώρηση σχολικών χώρων (7ο Δημ. Σχ. Αγ. Παρασκευής)

Αγ. Παρασκευή, 23 Σεπτεμβρίου 2013
Αρ. Πρωτ.:132Προς:

Τους συναδέλφους ,μέλη του συλλόγου μας, ΔΟΕ

Κοιν:

Δήμο Αγίας Παρασκευής,

ΔΕΠ Αγίας Παρασκευής,

Διεύθυνση Π.Ε. Β Άθήνας,

Ένωση Γονέων Σχολείων Αγίας Παρασκευής

Θέμα: Περί παραχώρησης Σχολικών χώρων

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Κατά τη συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Αγίας Παρασκευής στις 19/09/2013, στην οποία συμμετείχε και ο Σύλλογός μας με εκπρόσωπό του, μέλος του Δ.Σ. ετέθη ως θέμα προς συζήτηση και ψηφοφορία  η παραχώρηση σχολικών  χώρων.

Το σωματείο και η ομοσπονδία μας, δεδομένου ότι μεταξύ των σκοπών τους  συγκαταλέγεται  η προάσπιση της δημόσιας και δωρεάν Παιδείας και η συμβολή στη βελτίωση αυτής, είμαστε σύμφωνοι στην παραχώρηση σχολικών χώρων σε φορείς που οι δραστηριότητες τους παρέχονται δωρεάν .     Με βάση την αρχή  αυτή τοποθετήθηκε και η εκπρόσωπος του συλλόγου μας. Τάχθηκε κατά της παραχώρησης σχολικών χώρων σε φορείς για την πραγματοποίηση προγραμμάτων στα οποία οι συμμετέχοντες μαθητές πληρώνουν συνδρομή, είτε μηνιαία είτε ετήσια. Αντίθετα τάχθηκε  υπέρ της παραχώρησης σχολικών χώρων για την πραγματοποίηση δραστηριοτήτων από τους Συλλόγους Γονέων εφόσον οι δραστηριότητες αυτές παρέχονται δωρεάν.

Υπήρξε μεθόδευση από την πλευρά του δημάρχου έτσι ώστε να γίνει μια ψηφοφορία συνολικά για την παραχώρηση των χώρων σε όλους τους φορείς ανεξαρτήτως από το αν αυτοί οι φορείς ζητούν συνδρομή από τους μαθητές  για την πραγματοποίηση των δραστηριοτήτων τους.

Αυτή η ψήφος της εκπροσώπου του συλλόγου μας ερμηνεύθηκε εσφαλμένα από τον  Δήμαρχο Αγ. Παρασκευής ως «ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ» .

Ανάλογη στάση με αυτήν του συλλόγου μας κράτησαν και οι εκπρόσωποι της ΄Ενωσης Γονέων Σχολείων Αγίας Παρασκευής και της ΕΝΕΒΑΠ.

Ο σύλλογός μας θα αγωνίζεται για τη δημόσια δωρεάν εκπαίδευση και θα παλεύει ενάντια σε κάθε σχέδιο εμπορευματοποίησης του κοινωνικού αγαθού της Παιδείας και του δημόσιου σχολείου.

.

Ο Πρόεδρος                                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Νίκος  Παπασπύρος                                                Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 28 Σεπτεμβρίου 2013