Written by 22:33 Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΚΠ/KΩΝ Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» για τα “σεμινάρια” της αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Συμβούλου Δ. Καυκά: κερδίσαμε μια μάχη, θα κερδίσουμε και τον πόλεμο που μας έχουν κηρύξει!

Αγ. Παρασκευή,   4 Μαρτίου 2014
Αρ. Πρωτ.: 54Προς: Συναδέλφους, μέλη του Συλλόγου μας.

Δελτίο τύπου

ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ ΜΙΑ ΜΑΧΗ!

ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΗΡΥΞΕΙ!

Η Σχολική Σύμβουλος της 22ης Σχολικής Περιφέρειας  Δ. Καυκά με επίσημο  έγγραφό της κάλεσε σε συναντήσεις συνεργασίας τους  Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων της παιδαγωγικής της ευθύνης με θέμα, μεταξύ άλλων, την ενημέρωση για την εφαρμογή της ΑΕΕ.

Η πρώτη ορισθείσα συνάντηση σήμερα 4-3-14 αφορούσε το 14ο  και το 1ο Δημ. Σχολείο Χαλανδρίου. Ο Σύλλογός μας υλοποιώντας τις αποφάσεις της Γ.Σ.  και του Δ.Σ. του συλλόγου μας και της ΔΟΕ, σχετικά με την έμπρακτη ακύρωση της εφαρμογής της ΑΕΕ, κήρυξε στάση εργασίας για να μην πραγματοποιηθούν οι συναντήσεις αυτές σε συντονισμό με το Σύλλογο Αμαρουσίου και το Σύλλογο ‘’ Γ. Σεφέρης’’.

Νωρίς το  πρωί συνάδελφοι και από τους τρεις συλλόγους  της  Διεύθυνσης Β΄ Αθήνας, με τη συμμετοχή μέλους του Δ.Σ .της ΔΟΕ, πραγματοποίησαν  συγκέντρωση διαμαρτυρίας  στο 14ο Δημ.Σχολείο Χαλανδρίου,  όπου η συμμετοχή στη στάση εργασίας ήταν σχεδόν καθολική. Τα μέλη των συλλόγων πέρασαν και από άλλες σχολικές μονάδες που έχει προγραμματίσει η  Σχολική Σύμβουλος να επισκεφθεί. Καθολικά οι συνάδελφοι δήλωσαν ότι θα συμμετάσχουν στις  στάσεις εργασίας και ότι δεν  θα συστήσουν ομάδες εργασίας. Η Σχολική Σύμβουλος  με πρωινή ανακοίνωσή της ανέβαλε την προγραμματισμένη επίσκεψή της και στις δύο σχολικές μονάδες.

Η άμεση και συντονισμένη δράση των συναδέλφων κατάφερε να ακυρώσει στην πράξη το πρώτο βήμα για την εφαρμογή της ΑΕΕ. Είμαστε πεπεισμένοι ότι η ενωτική αγωνιστική στάση και δράση των συναδέλφων θα ανατρέψει τα σχέδιά τους. Η αξιολόγηση θα μείνει στα χαρτιά.

Το μεσημέρι μέλη των τριών συλλόγων επισκέφθηκαν τη Σχολική Σύμβουλο στο γραφείο της. Παρότι η Σχολική Σύμβουλος Δ.Καυκά εκλήθη εκ νέου να ακυρώσει το έγγραφό της, εκείνη περιορίστηκε να δεσμευτεί ότι με επίσημο έγγραφό της θα αναβάλει  τις προγραμματισμένες συναντήσεις της με τους Δ/ντές των σχολικών μονάδων. Δήλωσε ότι για τις επόμενες ενέργειές της αναμένει εντολές ΄΄άνωθεν΄΄.

Ο Σύλλογός μας, εφόσον μέχρι αυτήν την ώρα δεν έχει εκδοθεί από τη Σχολική Σύμβουλο έγγραφο αναβολής των συναντήσεών της με τους Δ/ντες , κηρύσσει 5ωρη στάση εργασίας  στις 5-3-14 , 8π.μ.- 1μ.μ. για το 12ο και το 16ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου. Και θα κηρύσσει στάσεις εργασίας για τα σχολεία που η Σχολική Σύμβουλος συμπεριλαμβάνει στο πρόγραμμα των συναντήσεών της.

Η Πρόεδρος                                Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου