Written by 15:27 Αποφάσεις Δ.Σ.

Αντιπολεμικό συλλαλητήριο, Αθήνα 18 Μάρτη

Αγ. Παρασκευή 4-3-2006
Αρ. Πρωτ.: 14
Προς: Όλους τους Εκπ/κους Π.Ε. μέλη του Συλλόγου μας

Θέμα: Αντιπολεμικό συλλαλητήριο, Αθήνα 18 Μάρτη.

Η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ, το ΕΚΑ, η ΟΤΟΕ, η ΟΛΜΕ, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Σιδηροδρομικών (ΠΟΣ), η Συμμαχία Σταματήστε τον Πόλεμο, η Πακιστανική κοινότητα, η Ένωση Μουσουλμάνων Ελλάδας, η κοινότητα των Παλαιστίνιων, ο Σύλλογος Αλλοδαπών Προσφύγων στην Ελλάδα, το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ, η Πρωτοβουλία Γένοβα, οι Έλληνες Σοσιαλιστές του ΠΑΣΟΚ, οι Οικολόγοι Πράσινοι και το Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα διοργανώνουν πανελλαδικό αντιπολεμικό συλλαλητήριο στην Αθήνα στις 18 Μάρτη (ΣΥΝΤΑΓΜΑ, 1.00 μμ).
Την ημέρα αυτή που το παγκόσμιο αντιπολεμικό κίνημα θα βγει ξανά στους δρόμους όλου του πλανήτη, από την Λατινική Αμερική και την Βενεζουέλα του Ούγκο Τσάβες μέχρι τις ΗΠΑ, την Ευρώπη, την Ασία, τις αραβικές χώρες, θα ενώσουμε κι εμείς εδώ την φωνή μας μαζί του.
Στις 18 Μάρτη κινητοποιούμαστε για να απαιτήσουμε:
-Σταματήστε την κατοχή του Ιράκ, σταματήστε τον πόλεμο των πετρελαίων που καταστρέφουν τις ζωές και τον πλανήτη μας
– Όχι επέμβαση στο Ιράν
-Λευτεριά στην Παλαιστίνη, όχι κυρώσεις σε βάρος της Παλαιστινιακής Αρχής
– Όχι στην ισλαμοφοβία και τις νέες “σταυροφορίες” της Δύσης σε βάρος των μουσουλμάνων, σεβασμός στις θρησκείες
– Καμιά συμμετοχή της Ελλάδας στον πόλεμο του Μπους, να γυρίσει πίσω ο ελληνικός στρατός από το Αφγανιστάν.
– Να τιμωρηθούν οι ένοχοι για τις απαγωγές των Πακιστανών και για τις υποκλοπές, κάτω τα χέρια από τα δημοκρατικά δικαιώματα και τις ελευθερίες.
Επίσης, το Σάββατο 11 Μάρτη, 6μμ-11μμ, στην πλατεία Αγίας Παρασκευής θα διεξαχθεί αντιπολεμική εκδήλωση με ROCK συναυλία.
Διοργάνωση: Συμμαχία σταματήστε τον πόλεμο, Σύλλογος εργαζομένων Δήμου Αγίας Παρασκευής, Σύλλογος εργαζομένων Δημόκριτου και οι δημοτικές παρατάξεις Πόλη Ζωής, Συνεργασία Πολιτών και Ανάπλαση.

Για το Δ.Σ. του Συλλόγου μας
Ο πρόεδρος