Written by 10:47 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Αγ. Παρασκευή, 15 -1- 2024
Αρ. Πρωτ.: 7

Προς:

Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας, Σχολική Σύμβουλο Νηπιαγωγών Α΄Θέσης Π.Ε. Β΄Αθηνας, Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αήθνας ,  ΔΟΕ

Η αξιολόγηση δεν θα περάσει !

Ακυρώνουμε κάθε προσπάθεια εφαρμογής της αξιολόγησης.

Την τελευταία στιγμή και μάλιστα σε μέρα αργίας , χτες Κυριακή βράδυ(!), το 4ο Νηπιαγωγείο Χολαργού ενημερώθηκε από το Γραφείο των Συμβούλων Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Β΄Αθήνας για την επίσκεψη της αξιολογήτριας  στο σχολείο σήμερα Δευτέρα 1.15 μ.μ  με σκοπό την υπογραφή του  πρακτικού ανάμεσα στην αξιολογήτρια  και  τρεις τις αξιολογούμενες εκπαιδευτικούς  για την οργάνωση της παρακολούθησης  της διδασκαλίας για την αξιολόγηση  των νεοδιόριστων συναδελφισσών .

Οι συναδέλφισσες  έχουν ενημερώσει  έγγραφα την   αξιολογήτρια ότι με δήλωσή τους  που έχουν υπογράψει συμμετέχουν στην Απεργία Αποχή που έχει κηρύξει   η ΔΟΕ.

Ο Σύλλογός μας  καταγγέλλει τη στάση της αξιολογήτριας να αγνοεί το απεργιακό δικαίωμα των συναδέλφων εκπαιδευτικών, να επιδιώκει να πιέσει και να μεταβάλει την απόφασή τους να συμμετέχουν στην Απεργία Αποχή  . Πρόκειται για προσπάθεια εκβιασμού και τρομοκράτησης χρησιμοποιώντας τη θεέση της  αξιολογήτριας  με στόχο να χτυπηθεί το συνταγματικά κατοχυρωμένο απεργιακό δικαίωμα  των εκπαιδευτικών, να επιβληθεί  η αξιολόγηση.

Ο Σύλλογός μας καλεί όλους τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες σε συγκέντρωση στο σχολείο ώρα 1μ.μ.

Κηρύσσει διευκολυντική στάση εργασίας από 1μ.μ. έως 3μ.μ. και κάνει χρήση της στάσης εργασίας που έχει κηρύξει  η ΔΟΕ για τη συμμετοχή τους.

Ακυρώνουμε κάθε προσπάθεια εφαρμογής της αξιολόγησης.

Κανένας μόνος, καμία μόνη απέναντι στην αξιολόγηση.

Όλοι μαζί μπορούμε!

Η αξιολόγηση δεν θα περάσει ποτέ και πουθενά!

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                            Γεωργία Γιανναρά