Written by 09:44 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Τι προτείνει ο Σύλλογος μας “Περικλής” στους συλλόγους Διδασκόντων για το ζήτημα της ακύρωσης της ΑΕΕ

Αγ. Παρασκευή,  17 Ιουνίου 2014
Αρ. Πρωτ.: 127

Προς:  τους συναδέλφους, μέλη του Συλλόγου μας.

Θέμα: « Βήματα των Συλλόγων Διδασκόντων για το ζήτημα της ακύρωσης της ΑΕΕ».

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Το ΥΠΑΙΘ έστειλε ήδη στα σχολεία τις φόρμες για την περίφημη έκθεση αξιολόγησης της σχολικής μονάδας. Το περιεχόμενό τους επιβεβαιώνει πλήρως τις εκτιμήσεις μας για την αυτοαξιολόγηση ως μια διαδικασία κατηγοριοποίησης, χειραγώγησης, ασφυκτικού ελέγχου και αυθαιρεσίας, μια διαδικασία που συνδέεται άμεσα και καθοριστικά με την ατομική αξιολόγηση του εκπαιδευτικού. Όσοι-ες θεώρησαν ότι πρόκειται για μια τυπική και ανώδυνη διαδικασία που πιθανόν να λειτουργήσει θετικά ή ανατροφοδοτικά για το εκπαιδευτικό έργο διαψεύστηκαν παταγωδώς.

Επισημαίνουμε :

1. Η έκθεση αξιολόγησης της σχολικής μονάδας είναι διαφορετική και ως διαδικασία και ως περιεχόμενο από την έκθεση γενικής εκτίμησης.
  2. Η πρώτη εγκύκλιος (190089/Γ1-10.12.2013) ανέφερε ότι η έκθεση γενικής εκτίμησης και η έκθεση αξιολόγησης για τη φετινή σχολική χρονιά συμπίπτουν, κάτι που διαψεύδεται τώρα.

Σε όλη την προηγούμενη περίοδο, κάτω από τις πολύ δύσκολες συνθήκες που επέβαλλε η εγκύκλιος της 25ης Μάρτη 2014, στα σχολεία της πρωτοβάθμιας, αναπτύχθηκε ένα πολύμορφο κίνημα αντίστασης. Εκφράστηκε με ποικίλους τρόπους. Με τη συμμετοχή σε στάσεις εργασίας, με εκδηλώσεις ανυπακοής ή έστω μη συμμετοχής, με την άρνηση έστω και σε ατομικό επίπεδο συμμετοχής στις ομάδες και κατάθεσης προτάσεων στους Συλλόγους Διδασκόντων, ακόμα και με μορφές παθητικής αντίστασης, όπως η μη λειτουργία των ομάδων στις περισσότερες περιπτώσεις.

To Δ. Σ. του συλλόγου μας  καλεί στο εξής για τα ακόλουθα βήματα:

Βήμα 1ο: Η ολομέλεια του συλλόγου διδασκόντων θα πρέπει να εγκρίνει ή να καταψηφίσει τα αποτελέσματα – κείμενα των ομάδων. Δηλαδή έχει το δικαίωμα ο κάθε σύλλογος διδασκόντων να απορρίψει το τελικό κείμενο και να μη σταλεί τίποτα στο υπουργείο. Είναι ένα όπλο στα χέρια μας ώστε να ακυρωθεί η διαδικασία στην πράξη δεδομένου ότι οποιασδήποτε μορφής κείμενο εντάσσεται στη διαδικασία εφαρμογής της ΑΕΕ και θα εκληφθεί από το Υπουργείο ως τέτοιο άσχετα από το περιεχόμενό του.

Για το λόγο αυτό καλούμε τους συλλόγους διδασκόντων με απόφασή τους να μην αποστείλουν κανένα τελικό κείμενο.

Βήμα 2ο :Το Δ.Σ. του συλλόγου μας καλεί τους Διευθυντές /ντριες των Δημ. Σχολείων και τις Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων να μη συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα αξιολόγησης που στάλθηκε στα σχολεία και τα Νηπιαγωγεία.  Να μη φτάσει καμία αποτύπωση στο ΥΠΑΙΘ.

Βήμα 3ο: Συμμετέχουμε στις στάσεις εργασίας του συλλόγου μας τις ημέρες προγραμματισμού των σεμιναρίων επιμόρφωσης για την αξιολόγηση των διευθυντών και δυναμικά εμποδίζουμε την υλοποίησή τους.

Καλούμε τους διευθυντές και τις διευθύντριες των σχολείων μας να μη λάβουν μέρος στα σεμινάρια για  την Αξιολόγηση  ούτε τη δεύτερη ημέρα της απόπειρας διεξαγωγής τους συμμετέχοντας και την Πέμπτη 19/6/14  στην απεργία που έχει  κηρύξει η ΔΟΕ.

Συνάδελφοι οι μάχη της αξιολόγησης δεν έχει κριθεί ούτε έχει τελειώσει!

Συνεχίζουμε δυναμικά και  αντιδρώντας σε κάθε προσπάθεια επιβολής της!

Η Πρόεδρος                                        Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                              Άννα Μάγια Σταυροπούλου