Written by 05:31 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: Το Υπουργείο Παιδείας δε θα βρει συνενόχους του. – Σχέδιο Πρακτικού για τις συνεδριάσεις των Συλλόγων Διδασκόντων.

ελλειψεις εκπαιδευτικων

Αγ. Παρασκευή, 31 Αυγούστου 2016
Αρ. Πρωτ.:108Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

Θέμα : Tο Υπουργείο Παιδείας επιτίθεται στο Δημόσιο Σχολείο και μας θέλει συνενόχους του. – Σχέδιο Πρακτικού για τις συνεδριάσεις των Συλλόγων Διδασκόντων.

Το Υπουργείο Παιδείας, με εγκύκλιο, ζητά από τους συλλόγους διδασκόντων να συνεδριάσουν την 1/9/2016 στις 9 π.μ. με σκοπό την κατανομή των τάξεων και την διαπίστωση των ελλείψεων και πλεονασμάτων εκπαιδευτικών.

Oυσιαστικά μας καλεί  να εφαρμόσουμε με την απόφασή μας όλες τις ρυθμίσεις που ψήφισε η κυβέρνηση την προηγούμενη σχολική χρονιά αλλά και μέσα στο καλοκαίρι (Αλλαγή του χαρακτήρα και στην ουσία κατάργηση των τμημάτων ένταξης, άρθρο 35 για διπλ/σμό από 7 σε 14 του ελάχιστου αριθμού νηπίων για τη λειτουργία τμήματος, περιορισμούς στην εγγραφή των παιδιών στα ολοήμερα δημοτικά και νηπιαγωγεία, «Ενιαίος τύπος Ολοήμερου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου, αυξημένο διδακτικό ωράριο των νηπιαγωγών, νέο ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων στο δημοτικό)

Διαπιστώνουμε ότι οι ρυθμίσεις αυτές δυσκολεύουν την ομαλή λειτουργία του σχολείου, χτυπούν τα μορφωτικά δικαιώματα των μαθητών μας, οδηγούν χιλιάδες αναπληρωτές στην ανεργία, και χιλιάδες μόνιμους σε συνεχή κινητικότητα.

Στην ουσία το Υπουργείο μας ζητά να συνεδριάσουμε και να αποφασίσουμε ποιοι συνάδελφοι μας θα μείνουν άνεργοι και ποιοι θα βγουν υπεράριθμοι και θα πάρουν το δρόμο της περιπλάνησης.

Θεωρούμε ότι δεν είναι σωστό και  συναδελφικό να συνεδριάσουμε και να κάνουμε  την οποιαδήποτε  κατανομή τμημάτων χωρίς να έχουν έρθει στα σχολεία μας όλοι οι συνάδελφοι.

Θεωρούμε επίσης ότι ούτε παιδαγωγικά σωστό ούτε συναδελφικά ηθικό είναι ένας συνάδελφος να διδάσκει μαθήματα άλλης ειδικότητας.

Ζητάμε την απόσυρση όλων των σχετικών Υπουργικών αποφάσεων και Τροπολογιών.

Σας επισυνάπτουμε Σχέδιο Πρακτικού Συλλόγου Διδασκόντων, που συνέταξε το ΔΣ του Συλλόγου μας ΠΕ «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» , το οποίο μπορεί να αποτελέσει πρακτικό των συνεδριάσεων και να το αποστείλουν οι Σύλλογοι Διδασκόντων στη Διεύθυνση.

ΣΧΕΔΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του ………………………………….

Δημοτικού Σχολείου συνεδρίασε σήμερα … /9/2016 και διαπίστωσε ότι δεν μπορεί να προχωρήσει στην κατανομή και την ανάθεση ωρών επειδή δεν είναι παρόν το αναγκαίο εκπαιδευτικό προσωπικό για την ομαλή λειτουργία του σχολείου σε δασκάλους τάξεων, υπεύθυνο/ους δάσκαλο/ους ολοήμερου προγράμματος , ενισχυτικής διδασκαλίας , εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής  για τη στελέχωση των Τ.Ε. και όλων των ειδικοτήτων και επειδή δεν έχουν ολοκληρωθεί οι υπηρεσιακές μεταβολές.

Επιπλέον δεν έχει οριστικοποιηθεί ο αριθμός των μαθητών στα τμήματα λόγω ενδεχόμενων νέων εγγραφών και εκτίμησης των μαθητών με διαγνώσεις.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                    Γεωργία Γιανναρά