Written by 05:35 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής για τον«Ενιαίου Τύπου Ολοήμερο Νηπιαγωγείο»: Δεν θα το επιτρέψουμε! Δεν θα επιτρέψουμε την επίθεση ενάντια στο Δημόσιο Νηπιαγωγείο.

νηπ1

Αγ. Παρασκευή, 31 Αυγούστου  2016
Αρ. Πρωτ.:109Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου     μας, ΔΟΕ

Θέμα : Υ. Α.  για τον « Ενιαίου Τύπου Ολοήμερο Νηπιαγωγείο »: Δεν θα επιτρέψουμε την εφαρμογή της! Δεν θα επιτρέψουμε την επίθεση ενάντια στο Δημόσιο Νηπιαγωγείο.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Με τη νέα Υ. Α.  για τον « Ενιαίου Τύπου Ολοήμερο Νηπιαγωγείο » το Υπουργείο Παιδείας επιχειρεί να μετατρέψει  το Δημόσιο Νηπιαγωγείο από φορέα αγωγής και εκπαίδευσης σε ημιυποχρεωτικό φτηνό και φτωχό παιδοφυλακτήριο με επισφαλώς εργαζόμενους και ευέλικτα αμειβόμενους εκπαιδευτικούς.

Με απόφαση της 85ης Γ.Σ. της ΔΟΕ τον περασμένο Ιούνιο οι εκπαιδευτικοί δηλώσαμε ότι δεν θα επιτρέψουμε την επίθεση ενάντια στο Δημόσιο Νηπιαγωγείο.

O Σύλλογος ΠΕ « Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ »  σύμφωνα και με την απόφαση της 85ης Γ.Σ. του κλάδου με την οποία αντιτίθεται στη νομοθέτηση του Νέου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου ζητά από το Δ.Σ. της ΔΟΕ να καλύψει με όλους τους δυνατούς τρόπους , συνδικαλιστικά και νομικά τους συναδέλφους νηπιαγωγούς να μην εφαρμόσουν την Υπουργική Απόφαση για το Νέο Ενιαίο Τύπο Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

Καλούμε τους συναδέλφους νηπιαγωγούς να εξαντλήσουν το 10ήμερο από 1 ως 10 Σεπτεμβρίου  για τη σύνταξη πρακτικών που αφορούν στην ανακατανομή των νηπίων σε τμήματα και στην ανάθεση τμημάτων στους νηπιαγωγούς. »

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                    Γεωργία Γιανναρά