Written by 20:08 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ.

Σύλλογος Περικλής: οδηγίες σχετικά με την απεργία – αποχή

Ευεργέτου Γιαβάση 7  – 15342

Αγία Παρασκευή, 3/04/2024
Αρ. Πρωτ. :  54

Προς:

Τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας,

Κήρυξη νέας Απεργίας – Αποχής από ΔΟΕ . Ο αγώνας συνεχίζεται!

Η απόφαση και οδηγίες

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

η Ολομέλεια Πρόεδρων της ΔΟΕ της 1ης Απρίλη 2024  μετά από τις μαζικές ΓΣ που πραγματοποιήθηκαν, αποφάσισε την κήρυξη απο τη ΔΟΕ νέας Απεργίας Αποχής από την ατομική αξιολόγηση.

Ο αγώνας που δώσαμε σε δεκάδες πρωτοβάθμια σωματεία που ήδη εχουμε προκηρύξει ΑΑ και οι μαζικές Γενικές Συνελεύσεις των συλλόγων σε όλη τη χωρά οδήγησαν σε απόφαση κήρυξης νέας απεργίας αποχής  από την  Ολομέλεια των πρόεδρων.

Η ΔΟΕ εξέδωσε σχετική ανακοίνωση με οδηγίες και νέα δήλωση συμμετοχής στην ΑΑ.  Τις επισυνάπτουμε.

Συγκεκριμένα:

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς να υπογράψουν (και στη συνέχεια να πρωτοκολληθεί στη σχολική μονάδα), το νέο έντυπο συμμετοχής στη νέα απεργία-αποχή που αποφασίστηκε από την Ολομέλεια των Προέδρων.

Οι διευθυντές/ντριες, προϊσταμένες/οι που συμμετέχουν στην απεργία – αποχή δεν προχωρούν σε καμία ενέργεια που αφορά το στάδιο Β.

Οι διευθυντές/ντριες, προϊστάμενες/οι που καλούνται να αξιολογήσουν με βάση το στάδιο Β, απαντούν στο ενημερωτικό έγγραφο οδηγιών που τους αποστέλλεται από τη Διεύθυνση Εκπαίδευσης ως εξής: «Σε απάντηση του ανωτέρω εγγράφου, σας ενημερώνω ότι συμμετέχω στην απεργία αποχή που έχει προκηρύξει η ΔΟΕ από τις 1-4-2024 και έχω υπογράψει σχετική δήλωση συμμετοχής η οποία έλαβε τον υπ. αριθμ. …..-1/4/2024 αριθμό πρωτοκόλλου της σχολικής μονάδας» και εάν τους ζητηθεί στέλνουν αντίγραφο της δήλωσης.

Επίσης, οι νεοδιόριστες/οι που καλούνται να αξιολογηθούν για το στάδιο Β, απαντούν με τη δήλωση απεργίας αποχής και τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Τι κάνουμε:

1. Υπογράφουμε όλοι/όλες οι εκπαιδευτικοί, νεοδιόριστες/οι, μόνιμες/οι, αναπληρωτές/τριες, διευθυντές/ντριες, προϊσταμένες/οι τη δήλωση της ΔΟΕ και πρωτοκολλούμε.
  1. Οι Αξιολογούμενες/οι όταν κληθούν απο αξιολογητή/τρια για στάδιο Α1, Α2, Β για εξωδιδακτικά (πλατφόρμες, εκθέσεις αυτοαξιολόγησης, προπαρασκευαστικό ραντεβού), απαντούν όπως πάντα με τον γνωστό τρόπο, απάντηση με μέιλ, στη γραπτή πρόσκληση του αξιολογητή οποιουδήποτε σταδίου με τη δήλωση της ΔΟΕ με τον αριθμό πρωτόκολλου.
  1. Διευθυντές/τριες , προϊστάμενες υπογράφουν και πρωτοκολλούν τη δήλωση συμετοχής στην ΑΑ της ΔΟΕ και προωθούν στη Διεύθυνση Β’ Αθήνας
  1. Επειδή ο σύλλογός μας « Ο Περικλής» έχει   κηρύξει Απεργία Αποχή, υπογράφουμε όλοι/όλες οι εκπαιδευτικοί, νεοδιόριστες/οι, μονιμες/οι, αναπληρωτες/τριες, διευθυντες/ντριες, προϊσταμενες/οι και τη δήλωση συμμετοχής στην ΑΑ του Συλλόγου μας «Ο Περικλής» και την πρωτοκολλούμε  στη σχολική  μονάδα.

Δεν τη στέλνουμε  πουθενά. Την κρατούμε  ώστε να την ενεργοποιήσουμε ξανά εφόσον και όποτε χρειαστεί.

Μέχρι τη Νίκη!

Last modified: 21 Απριλίου 2024