Written by 17:43 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: Κινητοποίηση για τη φτωχοποίηση των μαθητών Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης 5/11

Αγ. Παρασκευή,  3 Nοεμβρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 153Προς: Τους συναδέλφους,μέλη του συλλόγου μας

ΘΕΜΑ: Κινητοποίηση για τη φτωχοποίηση των μαθητών

Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης , Σταδίου 29

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου, ώρα 13:00

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Στην περίοδο που οξύνεται και βαθαίνει η καπιταλιστική κρίση, εντείνονται τα φαινόμενα φτωχοποίησης των μαθητών μας. Σε αυτές τις συνθήκες, μέσα από τις γενικές συνελεύσεις και τις συλλογικές διαδικασίες των εκπαιδευτικών της τάξης , διαμορφώθηκε το αίτημα για κρατικό πρόγραμμα σίτισης και ιατρικής περίθαλψης για όλα τα σχολεία  που θα εξασφαλίζει ότι δεν θα υπάρχει ούτε ένας μαθητής μας πεινασμένος ούτε ένα παιδί χωρίς δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Ο Σύλλογός μας συμμετέχει και καλεί  στην κινητοποίηση που διοργανώνουν Συλλόγοι  Εκπαιδευτικών ΠΕ και συμμετέχει η ΔΟΕ την Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015, ώρα  1μ.μ. στο Υπουργείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης (Σταδίου 29)

Για  να διευκολυνθεί η συμμετοχή των συναδέλφων στην κινητοποίηση η ΔΟΕ κηρύσσει δίωρη διευκολυντική στάση εργασίας , τις δυο τελευταίες ώρες της πρωινής ζώνης και τις δυο πρώτες της απογευματινής.

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 4 Νοεμβρίου 2015