Written by 20:28 Slider, Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή, 19 Ιουνίου  2015
Αρ. Πρωτ.:114

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

Για την ημερίδα της Σχολικής Συμβούλου Δ. Καυκά

«Στόχος μας είναι να αναδείξουμε και τις κακές πρακτικές», δήλωσε η Σχολική Σύμβουλος της 22ης Περιφέρειας Δ. Καυκά,  μετά την παρέμβαση του συλλόγου μας, και κατά την έναρξη της προγραμματισμένης ημερίδας  που διοργάνωσε  χτες, Δευτέρα 17 Ιούνίου, στο 7ο και 11ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου, με θέμα «Ανιχνεύοντας το αυριανό Σχολείο».

Πίσω λοιπόν από το προκλητικό προσωπείο της ανίχνευσης του «αυριανού Νέου Σχολείου», των προγραμμάτων και της αποσπασματικής γνώσης, αποκαλύπτεται η αλήθεια  του γυμνού και αποδομημένου δημόσιου σχολείου του σήμερα, για την οποία  ενοχοποιούνται   απροκάλυπτα και επιδεικτικά οι εκπαιδευτικοί του!

Ωστόσο αυτοί οι εκπαιδευτικοί της τάξης και της καθημερινής προσπάθειας έχουν  άλλη άποψη. Μετά την παρέμβαση  που πραγματοποίησε  ο  Σύλλογός μας  αναδεικνύοντας την πραγματική εικόνα  για τα ζητούμενα του δημόσιου σχολείου  και ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμά του, στη μεγάλη πλειοψηφία τους, απέσυραν τη συμμετοχή τους είτε ως εισηγητές είτε ως συμμετέχοντες και αποχώρησαν.

Ταυτόχρονα αναλάβαμε όλοι μαζί τη δέσμευση  να οργανώσουμε με το Σύλλογό μας τον ερχόμενο Σεπτέμβρη τη δική μας ημερίδα των «ωραίων ιδεών» και των «καλών πρακτικών» που δεν θα κατηγοριοποιούν τα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς , δεν θα τσαλαβουτούν  στα κ(ε)νοτόμα προγράμματα , δεν θα πριμοδοτούν την ακύρωση του δημόσιου  σχολείου.

Οι εκπαιδευτικοί της τάξης εκμεταλλευόμαστε τις ρωγμές του συστήματος και αναπτύσσουμε δράσεις και «προγράμματα» που ενισχύουν το μορφωτικό δικαίωμα των μαθητών και των μαθητριών μας, κινητοποιούν τα ενδιαφέροντά τους και υποστηρίζουν τις πραγματικές ανάγκες τους. Αναπτύσσουμε σχέσεις και στάσεις ανάμεσά τους που στηρίζονται στη συντροφικότητα, στην αλληλεγγύη, στον αλληλοσεβασμό. Δημιουργούμε συνθήκες και «περιβάλλοντα» – ανεξάρτητα από τις αντίξοες συνθήκες που υπάρχουν στα νηπιαγωγεία και στα σχολεία μας- ώστε τα παιδιά να είναι χαρούμενα και δημιουργικά, έξω και μακριά από ανταγωνισμούς και τη μιζέρια που θέλει να περάσει το υπουργείο στο δημόσιο σχολείο.

Στη δική μας επιμόρφωση και ανταλλαγή σκέψεων, ιδεών και δράσεων θα εκτίθενται, θα ανταλλάσσονται και θα συζητούνται σκέψεις και ιδέες για το σχολείο των αναγκών και των οραμάτων μας, το σχολείο των όλων , των ίσων και των διαφορετικών. Το σχολείο της πραγματικής γνώσης, της χαράς, της δημιουργίας και της παιδαγωγικής ελευθερίας.

Και φυσικά στη δική μας επιμόρφωση δεν θα χορηγούνται βεβαιώσεις, καθώς αυτή είναι μια από τις δουλειές μας –η από τα κάτω επιμόρφωση!

.

Η Πρόεδρος                                                Η Γεν. Γραμματέας