Written by 22:04 Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Σύλλογος “Περικλής”: 15 Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου – Τίποτα δε χαρίζεται, όλα κατακτιούνται

χ1

Αγ. Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου 2014
Αρ. Πρωτ. 162Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

Εξελίξεις στο 15ο Νηπιαγωγείο Χαλανδρίου

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Μια μάχη από τoν αγωνιζόμενο κόσμο της  εκπαίδευσης κερδήθηκε . Το τρίτο ολοήμερο τμήμα του 15ου Νηπιαγωγείου Χαλανδρίου λειτουργεί  από χτες Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου.

Οι συντονισμένες ενέργειες του συλλόγου μας και των γονέων είχαν ως αποτέλεσμα 24 άστεγα νήπια β΄ηλικίας να αποκτήσουν σχολική στέγη και πρόσβαση στο νόμιμα κατοχυρωμένο δικαίωμα της φοίτησης στο Δημόσιο Νηπιαγωγείο.

Είχαμε σε όλους τους τόνους διακηρύξει ότι δεν θα επιτρέψουμε την επιλεκτική παροχή δημόσιας προσχολικής αγωγής σύμφωνα με τις επιταγές της αντιεκαπιδευτικής κυβερνητικής πολιτικής . Και δεν το επιτρέψαμε!

Η Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αθήνας υποχρεώθηκε κάτω από την πίεση   του συλλόγου μας και των γονέων να στελεχώσει το τρίτο τμήμα του 15ου Νηπιαγωγείου μια συνάδελφο νηπιαγωγό ώστε αυτό να αρχίσει να λειτουργεί με κλασσικό πρόγραμμα.

Δηλώνουμε ότι , δεδομένου ότι οι αιτήσεις των γονέων των νηπίων αφορούν  φοίτηση στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, απαιτούμε τη στελέχωση του τμήματος  και με δεύτερη συνάδελφο Νηπιαγωγό.

Καταγγέλλουμε το γεγονός ότι με ευθύνη της  Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄Αθήνας  δεν έχει τοποθετηθεί  επιπλέον συνάδελφος  νηπιαγωγός  παρότι υπάρχει ήδη στη διάθεσή της.

Ο αγώνας μας συνεχίζεται.

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ- ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΙΟΥΝΤΑΙ!

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                                             Άννα Μάγια Σταυροπούλου

(Δείτε την πρώτη ανακοίνωση του Συλλόγου μας για το θέμα αυτό:

Σύλλογος “Περικλής”: αφήνουν άστεγα τα νήπια! Δε θα το επιτρέψουμε!)

Last modified: 30 Σεπτεμβρίου 2014