Written by 19:35 Αρχική Σελίδα

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  5 Φεβρουαρίου 2014
Αρ. Πρωτ.57

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΘΕΜΑ: Δεν συγκροτούμε ομάδες εργασίας

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Το εκπαιδευτικό κίνημα δίνει μια από τις πιο κρίσιμες και ιστορικές μάχες του ενάντια    σε μια αντιεκπαιδευτική πολιτική που απαξιώνει το δημόσιο σχολείο και τον εκπαιδευτικό. Κομβικό επεισόδιο αυτού του αγώνα είναι η μάχη ενάντια στην αξιολόγηση που αυτή την περίοδο προωθείται με την ΑΕΕ και την αυτοαξιολόγηση.

Είναι πλέον φανερό  ότι στη βάση των συλλογικών μας αποφάσεων αλλά και των ενυπόγραφων δεσμεύσεων και αντιδράσεων των συναδέλφων, δεν υπάρχει κανένα έρεισμα στα σχολεία του Συλλόγου μας για την προώθηση της αυτοαξιολόγησης, που ανοίγει το δρόμο για τη γενικευμένη αξιολόγηση, την κατηγοριοποίηση και το κλείσιμο Σχολείων/Νηπιαγωγείων και για μετακινήσεις, ομηρία και απολύσεις εκπαιδευτικών.

Η συλλογική μας δέσμευση είναι μια και αποδεικνύεται από:

α) το ποσοστό του 85,4% των συναδέλφων μελών του συλλόγου μας, που έχουν  υπογράψει ενάντια στην αυτοαξιολόγηση, παρά το κλίμα φόβου και τρομοκρατίας που επιχειρείται να εγκατασταθεί και

β) το 91% των σχολικών μονάδων του συλλόγου μας όπου η συντριπτική πλειοψηφία των μελών των Συλλόγων Διδασκόντων έχουν υπογράψει κατά της επιχειρούμενης αυτοαξιολόγησης-αξιολόγησης.

Τα πρώτο αποφασιστικό βήμα για την ακύρωση στην πράξη της  επιχείρησης εφαρμογής της ΑΕΕ είναι γεγονός,  με τη μαζική εκδήλωση συμμετοχής των συναδέλφων στις στάσεις εργασίας κατά τις προγραμματισμένες « Επισκέψεις στις σχολικές μονάδες-συναντήσεις συνεργασίας»  της Σχολικής Συμβούλου Δ. Καυκά στις σχολικές μονάδες της παιδαγωγικής της ευθύνης  και τη συνακόλουθη μέχρι στιγμής αναβολή της πραγματοποίησής τους.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Συνεχίζοντας αποφασιστικά στην ίδια κατεύθυνση καλούμε τους Συλλόγους Διδασκόντων των Δημοτικών Σχολείων και των Νηπιαγωγείων του Συλλόγου μας όλες και όλους τους συναδέλφους να συναισθανθούν την κρισιμότητα της στιγμής και να πράξουν ανάλογα.  Να συνεδριάσουν άμεσα και να πάρουν αποφάσεις για τη μη συγκρότηση ομάδων εργασίας για την υλοποίηση της ΑΕΕ.

Στη μάχη αυτή, ήδη έχουν μπει εκατοντάδες σχολεία σ’ όλες τις περιοχές της χώρας  κι έχουν πάρει ΟΜΟΦΩΝΑ ή κατά πλειοψηφία αποφάσεις ΜΗ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα και με τη σχετική γνωμοδότηση της νομικής συμβούλου της ΔΟΕ:

1.Η απόφαση περί συγκρότησης ομάδων εργασίας λαμβάνεται κατά πλειοψηφία από το Σύλλογο Διδασκόντων.

2. Η συμμετοχή των συναδέλφων στις ομάδες εργασίας είναι προαιρετική ακόμα και στην περίπτωση έκδοσης θετικής απόφασης για συγκρότηση ομάδων εργασίας.

Ολόκληρη η νομική γνωμοδότηση  έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του συλλόγου μας:

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας με απόφασή του από τις 15-1-14 προτείνει στους συλλόγους διδασκόντων των σχολικών μονάδων να υιοθετήσουν το ακόλουθο σχέδιο πρακτικού:

Σχέδιο Πρακτικού Συλλόγου Διδασκόντων

«Ο Σύλλογος διδασκόντων του …… Δημοτικού Σχολείου / Νηπιαγωγείου δηλώνει ότι είναι αντίθετος με την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και των σχολικών μονάδων. Η αξιολόγηση δεν υπηρετεί την προώθηση των σύγχρονων μορφωτικών εκπαιδευτικών και παιδαγωγικών αναγκών των μαθητών, δεν στοχεύει στην καλυτέρευση του  εκπαιδευτικού για να ανταποκριθεί σε αυτές. Το σχολείο που διαμορφώνεται μέσω και της αξιολόγησης οδηγεί στην υποβάθμιση της μόρφωσης των παιδιών, την υποτάσσει στους δείκτες της αξιολόγησης, στη συρρίκνωση του δημόσιου και ενιαίου δωρεάν χαρακτήρα του σχολείου, επιδιώκει και θα έχει ως αποτέλεσμα την απόλυση χιλιάδων εκπαιδευτικών και τη χειροτέρευση των εργασιακών και μισθολογικών συνθηκών. Δεν θέλουμε σχολεία και μαθητές πολλών ταχυτήτων, το δικαίωμα στη μόρφωση πρέπει να είναι ενιαίο για όλα τα παιδιά.

Στην κατεύθυνση αυτή και με βάση την απόφαση του σωματείου μας και του κλάδου μας, δηλώνουμε την πλήρη αντίθεσή μας στην «αυτοαξιολόγηση» της σχολικής μονάδας, κανείς εκπαιδευτικός δεν επιθυμεί να συμμετέχει στις ομάδες εργασίας και ως εκ τούτου δεν συγκροτούμε τις ομάδες εργασίας.»

Η ΔΟΕ προτείνει επίσης ένα ανάλογο σχέδιο πρακτικού το οποίο υπάρχει αναρτημένο στην ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας  http://www.doe.gr/

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Και σε αυτή τη μάχη  οφείλουμε να είμαστε όλοι παρόντες. Μαζικά, συντονισμένα, αποφασιστικά.

Η Πρόεδρος                                       Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                        Άννα Μάγια Σταυροπούλου