Written by 06:15 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Αρ. Πρωτ.: 154Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

Θέμα : Ωρολόγια Προγράμματα Νηπιαγωγών

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. ‘’ Ο Περικλής΄΄  χαιρετίζει τη στάση των συναδέλφων νηπιαγωγών του συλλόγου μας που αψήφησαν τις εντολές της Διοίκησης και αποφάσισαν να συμπαραταχθούν με τις αποφάσεις του Συλλόγου μας και της ΔΟΕ και να συντάξουν  πρακτικά και ωρολόγια προγράμματα σύμφωνα με το δικαίωμα του συλλόγου διδασκόντων κάθε σχολείου ως κυρίαρχου οργάνου λήψης αποφάσεων,  με βάση την τεκμηριωμένη παιδαγωγική του άποψη  και το μη ιεραρχικά δομημένο Νηπιαγωγείο.

Με τον τρόπο αυτό οι νηπιαγωγοί  αντιδρούν  με μαζικό τρόπο στην υποβάθμιση του παιδαγωγικού ρόλου του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου και στην προσπάθεια της Πολιτείας  να απαλλαγεί από το κόστος του, όπως διαφαίνεται από τον χαρακτηρισμό του ως προαιρετικού. Η υποβάθμιση  του παιδαγωγικού χαρακτήρα της δεύτερης βάρδιας  που μελλοντικά θα απαλλάξει το Υπουργείο από την υποχρέωση για τη στελέχωσή του με Νηπιαγωγούς, ανοίγει  το δρόμο της ελαστικής εργασίας  στο Νηπιαγωγείο με ελαστικά εργαζόμενους νηπιαγωγούς στην καλύτερη περίπτωση ή άλλους επαγγελματίες  και ακόμη και  της μεταφοράς της λειτουργίας του σε Δήμους ή ΚΔΑΠ.

Τα Νηπιαγωγεία εξάλλου έχουν πικρή πείρα από την προαιρετικότητα, όπως αυτή της φοίτησης των προνηπίων που όπου χωρούν γράφονται, όπου όμως δε χωρούν η πολιτεία προφασίζεται την προαιρετικότητα και τα  αποπέμπει.

Είναι προφανές ότι όσο τα μνημόνια μας επιβάλλονται και οι αντιεκπαιδευτικές αναδιαρθρώσεις στην Εκπαίδευση  δρομολογούνται, οι  προαιρετικές δομές   στην άλλοτε υποχρεωτική εκπαίδευση θα πληθαίνουν.

Η αντίδραση των Νηπιαγωγών σε αυτή την επίθεση, με την υλοποίηση των αποφάσεων των συλλογικών τους οργάνων, φαίνεται ότι θορύβησε το υπουργείο.

Η προσπάθεια επιβολής  της εφαρμογής ενός προγράμματος που εκποιεί τα μορφωτικά δικαιώματα των μαθητών και ναρκοθετεί τις εργασιακές σχέσεις των εκπαιδευτικών θα βρει την απάντηση που της πρέπει.

Απαιτούμε από τις Σχολικές Συμβούλους Προσχολικής Αγωγής να θεωρήσουν τα ωρολόγια  προγράμματα που έχουν συντάξει οι σύλλογοι διδασκόντων ανταποκρινόμενες και υποστηρίζοντας το ρόλο τους ως παιδαγωγοί  και όχι ως εκπρόσωποι της Διοίκησης.

Υπενθυμίζουμε  την πρότερη της Υ.Α. θέση τους υπέρ της εναλλαγής των Νηπιαγωγών στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο ως παιδαγωγικά ορθής θέσης.

Το Δ.Σ του Συλλόγου μας  θα είναι δίπλα στις/στους συναδέλφους νηπιαγωγούς, τους καλεί να συνεχίσουν να κρατούν αταλάντευτα την ίδια στάση παρά τις όποιες  προτροπές ή έγγραφες υποδείξεις για το αντίθετο δεχθούν από τις Σχολικές Συμβούλους και να ειδοποιούν τα μέλη του Δ.Σ. σε κάθε περίπτωση.

Συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε για ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                            Γεωργία Γιανναρά