Written by 23:10 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Έκτακτη Γ.Σ. του Συλλόγου μας Πέμπτη  28/3 6.30μμ 12ο ΔΣ Χαλανδρίου

Συναδέλφισσες/οι,

Ο Σύλλογός μας πραγματοποιεί  Έκτακτη Γ.Σ. την Πέμπτη  28/3 6.30μμ 12ο ΔΣ Χαλανδρίου  με θέμα την αξιολόγηση.

Ένας δρόμος υπάρχει: ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ

δείτε την αφίσα και την ανακοίνωση του Συλλόγου

Ευεργέτου Γιαβάση 7  – 15342

Αγία Παρασκευή, 23/03/2024
Αρ. Πρωτ. :  46

Προς:

Τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας, ΔΟΕ, Β΄Δ/νση  Αθήνας , Συλλόγους Εκπ/κών , ΕΛΜΕ, Ενώσεις Γονέων

Ο Σύλλογος Π.Ε. « Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ » κήρυξε  Απεργία / Αποχή

από την ατομική αξιολόγηση

Έκτακτη Γ.Σ. του Συλλόγου μας την Πέμπτη  28/3  ώρα 6.30μμ

στο 12ο ΔΣ Χαλανδρίου

για τη συνέχιση και την κλιμάκωση του αγώνα

Το ΔΣ του Συλλόγου μας χαιρετίζει τους συναδέλφους , συναδέλφισσες , τους εκβιαζόμενους νεοδιόριστους από το ΥΠΑΙΘΑ, τους υπόλοιπους μόνιμους αλλά και τους αναπληρωτές που αγωνίζονται ενάντια στην αξιολόγηση, που αγωνίζονται να ανταποκριθούν στον παιδαγωγικό τους ρόλο για δουλειά και ζωή με δικαιώματα , για τα μορφωτικά δικαιώματα των παιδιών στη δημόσια και δωρεάν παιδεία !

Το ΥΠΑΙΘΑ, προχώρησε στο μόνο δρόμο που του έχει μείνει – το δρόμο του αυταρχισμού και της ποινικοποίησης των αγώνων και με διαδικασίες εξπρές έστειλε και πάλι την απεργία αποχή της ΔΟΕ στα δικαστήρια και την έβγαλε παράνομη και καταχρηστική. Αυτό αποτελεί συγχρόνως και ομολογία  ήττας και αδυναμίας να προχωρήσει το σχέδιο της αξιολόγησης και γι αυτό επιδιώκει να σπάσει το αγωνιστικό μέτωπο των εκπαιδευτικών.

Σε αυτή την κρίσιμη φάση του αγώνα μπροστά στην άρνηση της πλειοψηφίας του Δ.Σ.  της ΔΟΕ να επαναπροκηρύξει Απεργία Αποχή από τις διαδικασίες της ατομικής αξιολόγησης,  ο σύλλογός μας, υλοποιώντας την απόφαση της   Γενικής Συνέλευσής του της 9 -2-2023 κήρυξε  απεργία αποχή από την ατομική αξιολόγηση ώστε να καλύψει τους/τις συναδέλφους και σε συντονισμό με άλλους συλλόγους ΠΕ και ΕΛΜΕ.

Την Παρασκευή 22-3-2024  κατατέθηκε  στον Υπουργό Παιδείας και θρησκευμάτων, στην Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄Αθήνας  το εξώδικο  κήρυξης της απεργίας αποχής  από τον σύλλογο.

Ο Σύλλογος έχει  στείλει  στα σχολεία  δήλωση συμμετοχής στην Απεργία Αποχή του Συλλόγου μας  την οποία πρέπει να υπογράψουν οι  συναδέλφισσες και οι συνάδελφοι και να πρωτοκολληθεί στη σχολική τους μονάδα. (Επισυνάπτεται ξανά)

Συνεχίζουμε να καλύπτουμε τους/τις συναδέλφους για το επόμενο διάστημα και επιμένουμε και απαιτούμε από τη ΔΟΕ  να επαναπροκηρύξει Απεργία Αποχή .

Ταυτόχρονα ενημερώνουμε ότι οι στάσεις εργασίας ενάντια στις διαδικασίες αξιολόγησης που έχει προκηρύξει η ΔΟΕ συνεχίζουν να ισχύουν κανονικά καθώς και οι στάσεις εργασίας που έχει κηρύξει  διευκολυντικά ο σύλλογός μας  από 1-3 ώρες  , που ο κάθε συνάδελφος και συναδέλφισσα  μπορεί να χρησιμοποιήσει αν δεχτεί επίσκεψη στην τάξη για αξιολόγηση.

Ο σύλλογός  μας αποφασίζει  να καλύψει από το απεργιακό ταμείο τις στάσεις εργασίας που αφορούν την αποτροπή της αξιολόγησης.

Συσπειρωμένοι στα σωματεία μας  έχουμε τον τρόπο να ακυρώσουμε για ακόμα μια φορά το σχέδιο τρομοκράτησης και επιβολής της πολιτικής της κατηγοριοποίησης σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών .

Ο Σύλλογος μας  καλεί σε νέα έκτακτη γενική συνέλευση την Πέμπτη  28/3 στις 6.30 στο 12ο ΔΣ Χαλανδρίου  στην οποία καλούμε να υπάρξει μαζική συμμετοχή και απαρτία προκειμένου να πάρουμε αποφάσεις εν όψει της συνέλευσης των προέδρων  της ΔΟΕ  την 1η Απρίλη, όπου και πρέπει να απαιτήσουμε η ομοσπονδία να επαναπροκηρύξει Α/Α και να πάρει όλα τα αναγκαία μέτρα για την συνέχιση και κλιμάκωση του αγώνα.

Σας καλούμε συλλογικά να δυναμώσουμε τον αγώνα .

Δεν κάνουμε πίσω . Δεν θα μας λυγίσει η τρομοκρατία !

Απαντάμε με τη μαζική συμμετοχή στον αγώνα και ανατρέπουμε τα σχέδιά τους.

Ο αγώνας μας είναι δίκαιος και συνεχίζεται μέχρι την νίκη !

Απαιτούμε επαναπροκήρυξη Απεργίας Αποχής  από  τη ΔΟΕ

Συσπειρωμένοι στα σωματεία μας θα τα καταφέρουμε !

Όλες/οι στην έκτακτη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου μας την Πέμπτη 28 Μαρτίου ώρα 6.30μμ στο 12ο ΔΣ Χαλανδρίου

Last modified: 25 Μαρτίου 2024