Written by 13:41 Slider, Αρχική Σελίδα

Δήλωση  της Προέδρου του Συλλόγου Π.Ε. « Ο Περικλής»

Ο Σύλλογος  Π.Ε. «Ο Περικλής»  κηρύσσει Απεργία/Aποχή από την ατομική αξιολόγηση

Έκτακτη Γ.Σ. του συλλόγου  την Πέμπτη  28/3

για τη συνέχιση και την κλιμάκωση του αγώνα

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Ο Σύλλογός  μας μπροστά στην άρνηση της πλειοψηφίας του Δ.Σ.  της ΔΟΕ να επαναπροκηρύξει Απεργία Αποχή από τις διαδικασίες της ατομικής αξιολόγησης ,  προχωρά στην υλοποίηση  της απόφασης της  Γενικής Συνέλευσής του της 9 -2-2023 για  κήρυξη της απεργίας αποχής από το πρωτοβάθμιο σωματείο  μας σε συντονισμό με άλλους συλλόγους ΠΕ και ΕΛΜΕ, ώστε να καλύψει τους/τις συναδέλφους.

Την Παρασκευή 22-3-2024  θα κατατεθεί στον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, στην Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και  στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄Αθηνας  το εξώδικο  κήρυξης της απεργίας αποχής  από τον σύλλογο.

Επισυνάπτεται η δήλωση συμμετοχής στην Απεργία Αποχή του Συλλόγου μας  την οποία πρέπει να υπογράψουν οι  συναδέλφισσες και οι συνάδελφοι και να πρωτοκολληθεί στη σχολική τους μονάδα.  .

Προχωράμε σε αυτό που όφειλε και δεν κάνει η ΔΟΕ.

Συνεχίζουμε να καλύπτουμε τους/τις συναδέλφους για το επόμενο διάστημα και επιμένουμε και απαιτούμε από τη ΔΟΕ  να επαναπροκηρύξει Απεργία Αποχή .

Το Υπουργείο Παιδείας επιχειρεί  να επιβάλει ένα καθεστώς τρόμου ώστε να εφαρμόσει την αξιολόγηση με κάθε τρόπο. Επιχειρεί  μετά από τρία χρόνια αγώνων και ηρωικής αντίστασης του κλάδου να μας φοβίσει και να μας υποχρεώσει να σκύψουμε το κεφάλι.

Με την εγκύκλιο 28857/Ε3/20-3-2024 ενεργοποιεί το πεδίο Β της αξιολόγησης για το σύνολο των εκπαιδευτικών και μάλιστα με προθεσμίες από 27/3 έως 2/4! Πεδίο από το οποίο μόνο η κηρυγμένη απεργία-αποχή μπορεί να μας διαφυλάξει.

Με δεδομένη την παραπάνω εξέλιξη η προκήρυξη από τον σύλλογό μας αποκτά ιδιαίτερη σημασία καθώς η είσοδος στην πλατφόρμα και κατάθεση προσωπικών δεδομένων δεν καλύπτεται από τις στάσεις εργασίας και το χρονοδιάγραμμα του ΥΠΑΙΘΑ είναι ασφυκτικά εκβιαστικό. Η εγκύκλιος αναφέρει επακριβώς «Οι κατά περίπτωση αξιολογητές/τριες οφείλουν μέχρι τις 2/4/2024 να ορίσουν ημερομηνία κατά την οποία πρέπει οι αξιολογούμενοι/ες να έχουν καταχωρίσει στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή όσα αναφέρονται στα άρθρα 9 και 10 της υπό στοιχεία 9950/ΓΔ5/27.1.2023 (Β΄ 388) Κοινής Υπουργικής Απόφασης, ενημερώνοντας με κάθε πρόσφορο τρόπο επί αποδείξει τους/τις αξιολογούμενους/ες για την ημερομηνία αυτή» δηλαδή τον ατομικό ηλεκτρονικό τους φάκελο και την έκθεση αυτοαξιολόγησης.

Ο αγώνας συνεχίζεται μέχρι τη Νίκη

Συμμετέχουμε μαζικά στην έκτακτη Γ.Σ. του συλλόγου  την Πέμπτη  28/3

Απαιτούμε επαναπροκήρυξη Απεργίας Αποχής  από  τη ΔΟΕ

Στις απειλές και την τρομοκρατία απαντάμε με τη μαζική συμμετοχή στον αγώνα και ανατρέπουμε τα σχέδιά τους.

Δεν υποχωρούμε – Δεν υποτασσόμαστε

Η Πρόεδρος