Written by 06:31 Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Δελτίο τύπου Συλλόγου Περικλή για τη συνάντηση του με σύλλογο Γονέων για σοβαρό παιδαγωγικό πρόβλημα

κιμωλια

Αγ. Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου  2015
Αρ. Πρωτ.:164Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σχετικά  με την κοινή συνάντηση του Δ.Σ. του Συλλόγου μας με το Σύλλογο Γονέων και εκπαιδευτικούς από το Σύλλογο  Διδασκόντων για την παρέμβαση γονέων στο εκπαιδευτικό έργο σε σχολείο του Συλλόγου μας

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015 με πρωτοβουλία του Δ.Σ του συλλόγου μας κοινή συνάντηση με το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Χολαργού και μελών του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου, όπου συμμετείχε και μέλος της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Παπάγου-Χολαργού.

Η συνάντηση αυτή έγινε σε σχέση με την απόφαση γονέων ενός τμήματος του σχολείου να προβούν  σε αποχή των παιδιών τους από τα μαθήματα για τρεις ημέρες. Ο λόγος που πρότασσαν οι γονείς ήταν μια γενικόλογη και ανυπόστατη δικαιολογία: «πρόβλημα επικοινωνίας – συνεργασίας» της συναδέλφισσάς μας,  δασκάλας του τμήματος, απαιτώντας μάλιστα την αποχώρηση της δασκάλας από το τμήμα!

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας  τοποθετήθηκε ομόφωνα, αναφέροντας ότι η ενέργεια αυτή των γονέων ήταν εντελώς αντιπαιδαγωγική και είχε ως αποτέλεσμα την απώλεια διδακτικών ωρών για τους μαθητές, αλλά πρωτίστως  τη διατάραξη της ομαλής λειτουργίας του σχολείου, τη δημιουργία κλίματος απαξίωσης  των εκπαιδευτικών και του σχολείου στα μάτια των παιδιών και κατά συνέπεια  τη διάρρηξη της σχέσης εμπιστοσύνης μεταξύ γονέων, μαθητών και εκπαιδευτικών, λειτουργώντας εντέλει αντιπαιδαγωγικά και εις βάρος των μαθητών του τμήματος, αλλά και όλου του σχολείου.

Σε μια περίοδο που το σχολείο απαξιώνεται με κάθε τρόπο και μέσο, ακόμη και από την ίδια την πολιτεία που οφείλει να το προστατεύει, οι παρεμβάσεις αυτού του τύπου από τη μεριά των γονέων ευτελίζουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

Ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών οφείλει να προασπίζει παράλληλα και ταυτόχρονα τα μορφωτικά δικαιώματα των παιδιών και τα εργασιακά δικαιώματα και την αξιοπρέπεια των εκπαιδευτικών. Με βάση αυτά, καταστήσαμε σαφές, ότι η άσκηση του εκπαιδευτικού έργου αποτελεί αποκλειστική αρμοδιότητα των εκπαιδευτικών και των οργάνων του σχολείου. Η αρχική κατανομή των τμημάτων, καθώς και η απόφαση του συλλόγου διδασκόντων για την αναδιάταξή της μετά την ενέργεια των γονέων του τμήματος, εντάσσεται στο πλαίσιο του ρόλου του Συλλόγου Διδασκόντων για τη διασφάλιση του παιδαγωγικού κλίματος και τη διαφύλαξη της αξιοπιστίας και του σεβασμού των εκπαιδευτικών προς όφελος της απαραίτητης σχέσης εμπιστοσύνης μεταξύ μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων.

Ζητήσαμε από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων του Δημοτικού Σχολείου την ηθική αποκατάσταση της συναδέλφου μας καθώς η ανυπόγραφη επιστολή των γονέων του τμήματος με τις ανυπόστατες εις βάρος της καταγγελίες διακινήθηκε με ευθύνη του σε όλους τους γονείς  –  μέλη του Συλλόγου και τη διαβεβαίωση της παραδοχής από πλευράς τους ότι η αποχή από τα μαθήματα στην προκειμένη περίπτωση δεν λειτούργησε εντέλει στη κατεύθυνση της παιδαγωγικά ορθής αντιμετώπισης του θέματος που προέκυψε.

Η Πρόεδρος                                                Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου