Written by 21:01 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

2 ΜΑΡΤΗ 13:00 ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΥΠ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ 17:00 στο Π.Τ.Δ.Ε (Ναυαρίνου 13Α  Αθήνα)

Δείτε την επιστολή προς τους συναδέλφους και το spot του Συντονιστικού Αναπληρωτών-Αδιορίστων για την πανελλαδική κινητοποίηση στο Υπουργείο Παιδείας στις 2 Μάρτη και την Πανελλαδική Συνέλευση που θα γίνει την ίδια μέρα στις 5 μ.μ. στο Π.Τ.Δ.Ε.(Ναυαρίνου 13Α, Αθήνα).

Δεκάδες Σύλλογοι καλούν τη Δ.Ο.Ε. έστω και την τελευταία στιγμή να κηρύξει απεργία. Στο Σύλλογο μας “Ο Περικλής” ως ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ  καλούμε το Δ.Σ. του Συλλόγου μας να απαιτήσει την προκήρυξη απεργίας στις 2 Μάρτη και την κλιμάκωση του αγώνα για να γίνουν μαζικοί μόνιμοι διορισμοί τώρα!

Η συμμόρφωση του ΥΠ.Π.Ε.Θ στις πολιτικές λιτότητας του ΟΟΣΑ, ΔΝΤ, ΕΕ:
Ψήφιση υποχρεωτικής 30ωρης παραμονής στο σχολείο
-Αποχαρακτηρισμός ώρας σίτισης.
– Αυτό-αξιολόγηση σχολικής μονάδας.
– Αξιολόγηση εκπαιδευτικών.
-Αύξηση διδακτικού ωραρίου.
-Συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων
-Αδιοριστία –συρρίκνωση σχολείου-χαμένες οργανικές θέσεις.
-Απολύσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών
-Κάθε χρόνο απολύονται 25.000 αναπληρωτές εκπαιδευτικοί.
ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ –ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΝΙΜΩΝ –

ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ
Στις πολιτικές που βάλλουν την κοινωνία και κατ’ επέκταση το εκπαιδευτικό σύστημα δεν υπάρχουν ευνοημένοι και αδικημένοι.
ΟΛΟΙ αργά ή γρήγορα πληρώνουν το τίμημα των πολιτικών λιτότητας. Ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί καλύπτουμε πάγια κενά και αντιμετωπιζόμαστε ως εργαζόμενοι δεύτερης κατηγορίας, που αποτελούν μια εύπλαστη μάζα που ανά πάσα στιγμή χρησιμοποιείται σαν ανταλλακτικό σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που καταρρέει. Στερούμαστε ίσα δικαιώματα σε άδειες σε σύγκριση με τους μόνιμους, κάθε χρόνο απολυόμαστε και επαναπροσλαμβανόμαστε σε ένα καθεστώς ομηρίας και ανασφάλειας για το αν θα δουλεύουμε την επόμενη χρονιά, ποια θα είναι η περιοχή τοποθέτησης και με ποια κριτήρια θα προσληφθούμε ή θα εκτοπιστούμε.

Όποιος /όποια θεωρεί πως ενώ όλα αυτά συμβαίνουν στον ίδιο εργασιακό χώρο δεν τον/την επηρεάζουν, το άμεσο μέλλον θα τους διαψεύσει, αλλά θα είναι ΑΡΓΑ…
Συναδέλφισσα /συνάδελφε ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΟΥ :
ΤΑ ΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ –

ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΠΡΟΤΑΞΗΣ (ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ) ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ
ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥ
ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΗ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
2 ΜΑΡΤΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ στις 13:00 στη ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ στο ΥΠ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ στις 17:00 στην ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ στο Π.Τ.Δ.Ε (Ναυαρίνου 13Α  Αθήνα)

Last modified: 25 Φεβρουαρίου 2018