Written by 18:13 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Τα σχολεία χρειάζονται εκπαιδευτικούς κι όχι αστυνομικούς. Έξω η αστυνομία από τα σχολεία!

Αγ. Παρασκευή, 24 Φεβρουαρίου 2016
Αρ. Πρωτ.: 40Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας,

ΔΟΕ,

ΥΠ.Π.Ε.Θ,

ΜΜΕ

Θέμα:     Τα σχολεία χρειάζονται  εκπαιδευτικούς κι όχι αστυνομικούς

Έξω η αστυνομία από τα σχολεία!

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Την Τρίτη 23/2 το Δ.Σ. του Συλλόγου μας «Ο Περικλής», ενημερώθηκε από συναδέλφους  εκπαιδευτικούς  ότι ύστερα από αίτημα του Δήμου Παπάγου Χολαργού προς την Ελληνική Αστυνομία, αποφασίστηκε, με το υπ’ αριθμ 9009/22/6-δ ‘/ 17/2/2016 έγγραφό της, η  διοργάνωση διαλέξεων στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παπάγου-Χολαργού, ορίζοντας μάλιστα και συγκεκριμένο εισηγητή, αξιωματούχο της ΓΑΔΑ,  σχετικά  με το θέμα της αντιμετώπισης της αποκαλούμενης  ενδοσχολικής βίας και της εγκληματικότητας.

Σε συνέχεια της απόφασης αυτής που εξέδωσε η ΓΑΔΑ,  ο Δήμαρχος Παπάγου Χολαργού,  με ηλεκτρονικό μήνυμα που έστειλε στα σχολεία, καλεί τους  Διευθυντές και Διευθύντριες των σχολικών μονάδων  σε συνάντηση στα γραφεία του Δήμου, προκειμένου να ορίσουν τις  ημερομηνίες των διαλέξεων.

Τόσο από το έγγραφο της Αστυνομίας όσο και από την ηλεκτρονική πρόσκληση του Δημάρχου δεν γίνεται φανερό εάν το Υπουργείο Παιδείας εγκρίνει την πραγματοποίηση αυτών των διαλέξεων.

Ο Σύλλογός μας αλλά και το σύνολο της  εκπαιδευτικής κοινότητας έχουμε κατ΄επανάληψη  δηλώσει  ότι θεωρούμε πως τα φαινόμενα  που χαρακτηρίζονται ως  «ενδοσχολική βία»,  «σχολικός  εκφοβισμός» αλλά και η «εγκληματικότητα!» αποτελούν  ζητήματα που απαιτούν παιδαγωγική προσέγγιση και αντιμετωπίζονται, αν και εφόσον προκύπτουν, στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής κοινότητας.  Η Ελληνική Αστυνομία δεν μπορεί σε καμία περίπτωση  να αντικαταστήσει την εκπαιδευτική κοινότητα στο ρόλο αυτό.

Επισημαίνουμε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται προσπάθεια παρέμβασης της Αστυνομίας στα σχολεία του Συλλόγου μας. Υπενθυμίζουμε δε ότι  τις προηγούμενες  απόπειρες παρέμβασης της Αστυνομίας σε σχολεία της περιοχής μας ο Σύλλογός μας τις είχε αποτρέψει.

Συγκεκριμένα ακυρώσαμε την παρέμβαση της  ΓΑΔΑ στα σχολεία της περιοχής  μας, και όχι μόνο,  με στόχο τη μεθόδευση προσωπικών επαφών – συναντήσεων με τους διευθυντές των σχολικών μονάδων και με σκοπό την καταγραφή προβλημάτων – για τη σύνταξη εμπεριστατωμένων εκθέσεων- για την καταγραφή προβλημάτων και αναγκών, αρμοδιότητας του υπουργείου Δημόσιας Τάξης και ειδικότερα της Αστυνομίας.

Επίσης ακυρώσαμε προηγούμενη  επιχείρηση παρέμβασης του «αστυνομικού της γειτονιάς» για πραγματοποίηση διαλέξεων στα σχολεία σχετικά με τα ζητήματα της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Αξίζει ωστόσο  να σημειώσουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας έχει ανοίξει τις πόρτες  στις παρεμβάσεις της Ελληνικής Αστυνομίας με τη σύσταση εντεκαμελούς επιτροπής  για την προώθηση παρεμβάσεων και την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού  στην οποία συμμετέχει εκπρόσωπός της.

Ο Σύλλογός μας  άμεσα προέβη στις ακόλουθες ενέργειες:

1. Την Τετάρτη 24/2 προχώρησε σε ενημέρωση όλων των συναδέλφων και των Διευθυντών των σχολικών μονάδων Χολαργού Παπάγου για το απαράδεκτο γεγονός της παρέμβασης  της Αστυνομίας  σε θέματα αρμοδιότητας της εκπαιδευτικής κοινότητας και κάλεσε τους συναδέλφους Διευθυντές και τους συλλόγους διδασκόντων να μην επιτρέψουν  την  πραγματοποίηση των διαλέξεων αυτών.
  1.  Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας και ο αιρετός εκπρόσωπός μας στο ΠΥΣΠΕ Ν. Παπασπύρος πραγματοποιήσαμε παρέμβαση στο Υπουργείο Παιδείας και συναντηθήκαμε με τους Διευθυντές  Σπουδών Α΄θμιας και Β΄θμιας Εκπαίδευσης προκειμένου:

Να ενημερωθούμε  σχετικά με το εάν έχει δοθεί έγκριση από το Υπουργείο Παιδείας  για την πραγματοποίηση αυτών των διαλέξεων.

Να απαιτήσουμε από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου  να μην  επιτρέψει την πραγματοποίηση των συγκεκριμένων διαλέξεων, αλλά και γενικότερα να μην εγκρίνει καμιάς μορφής παρέμβαση της  Ελληνικής Αστυνομίας σε ζητήματα που αφορούν το παιδαγωγικό έργο της εκπαιδευτικής  κοινότητας .

Οι Διευθυντές Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε. του Υπουργείου Παιδείας μας διαβεβαίωσαν ότι είχαν άγνοια των πρωτοβουλιών της Ελληνικής Αστυνομίας και του Δήμου Παπάγου – Χολαργού. Δήλωσαν επιπλέον ότι οι διαλέξεις δεν θα πραγματοποιηθούν, εφόσον δεν υπάρχει σχετική έγκριση.

Παρότι οι εκπρόσωποι μας απαίτησαν να υπάρξει ρητή δέσμευση από την πλευρά του Υπουργείου  Παιδείας ότι δεν μπορεί να υπάρχει παρέμβαση της Αστυνομίας σε θέματα που αφορούν στο παιδαγωγικό έργο των εκπαιδευτικών,  όπως για παράδειγμα τα ζητήματα της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού,  αυτό δεν συνέβη.

Καλούμε τους Συλλόγους Διδασκόντων και τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων να μην ανταποκριθούν στην πρόσκληση του Δημάρχου Παπάγου- Χολαργού και  να ενημερώνουν το Σύλλογό μας  έτσι ώστε να μπορούμε να αντιδρούμε και να αποτρέπουμε παρόμοιες ενέργειες.

Καλούμε τη ΔΟΕ να παρέμβει άμεσα προασπίζοντας το παιδαγωγικό έργο των εκπαιδευτικών και του Δημόσιου Σχολείου, ιδιαίτερα σε μια περίοδο που αυτό βάλλεται εκτός των άλλων και από παρεμβάσεις  φορέων ξένων προς τα συμφέροντα του δημόσιου σχολείου και της εκπαιδευτικής Κοινότητας.

Καλούμε το Υπουργείο  Παιδείας με ανακοίνωσή του να μην επιτρέψει την πραγματοποίηση των συγκεκριμένων διαλέξεων και να τοποθετηθεί απέναντι σε κάθε μορφή παρέμβασης της Αστυνομίας  σε ζητήματα αρμοδιότητας της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Τα σχολεία χρειάζονται  εκπαιδευτικούς κι όχι αστυνομικούς

Έξω η αστυνομία από τα σχολεία!

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                            Γεωργία Γιανναρά

δείτε το έγγραφο με την απόφαση της Ελληνικής Αστυνομίας:

police

Last modified: 24 Φεβρουαρίου 2016