Written by 15:21 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  7 Ιανουαρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 17

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΨΗΦΙΣΜΑ

Η απεργία που είχε κηρύξει ο Σύλλογος Υπαλλήλων Βιβλίου Χάρτου Αττικής για την υπεράσπιση της Κυριακάτικης αργίας (μετά την τροπολογία που ψήφισε η Βουλή ως δώρο στις πολυεθνικές και τους μεγάλους ομίλους) την Κυριακή 28 Δεκέμβρη συνοδεύτηκε από άγρια καταστολή των ΜΑΤ και πέντε προσαγωγές  από τις απεργιακές ομάδες περιφρούρησης έξω από τα καταστήματα Παπασωτηρίου και Ιανός.

Τέσσερις από τους προσαχθέντες τελικά συνελήφθησαν. Η περιφρούρηση της απεργίας από ένα σωματείο που αντιστέκεται , που παλεύει για τα εργατικά δικαιώματα ακόμα και μέσα στις γιορτές, θρυμμάτισε  την εορταστική βιτρίνα  του ‘’πολιτισμού’’ που εργοδοσία  και κυβέρνηση ήθελαν να διατηρήσουν λαμπερή. (Είχε προηγηθεί η βίαιη εκκαθάριση της πλατείας Συντάγματος από τους Σύριους πρόσφυγες που «χάλαγαν» την εορταστική ατμόσφαιρα»). Το χτύπημα της απεργίας των βιβλιοϋπαλλήλων δείχνει το μένος των εργοδοτών, της κυβέρνησης και  του κρατικού  μηχανισμού , που για να υπερασπιστούν το καθεστώς της εκμετάλλευσης χρησιμοποιούν όλα τα μέσα. Ψηφίζουν νόμους, στέλνουν ΜΑΤ, συλλαμβάνουν, εκβιάζουν, τρομοκρατούν τους εργαζόμενους που παλεύουν για το δίκιο τους και αρνούνται να υποταχθούν.

Η εργοδοσία του Ιανού,  ο ιδιοκτήτης του βιβλιοπωλείου, (γνωστός από την υπόθεση μίζες Τσοχατζόπουλου και καταδικασμένος πρωτόδικα σε έξι χρόνια φυλάκισης) και οι παρατρεχάμενοί τους έπραξαν για άλλη μια φορά το «καθήκον» τους.

Για πρώτη φορά έγινε επίθεση αστυνομικών δυνάμεων σε βιβλιοπωλείο ενάντια σε απεργούς.

Η «ελεύθερη αγορά» θέλει σκλαβωμένους ανθρώπους. Με το κέρδος να είναι πάνω από όλα, τσακίζοντας αξίες, πολιτισμό, ανθρώπους. Ο κόσμος των από πάνω όμως πλέον έχει λόγο να φοβάται. Να φοβάται τον ταξικό αγώνα των από κάτω. Για να αλλάξει ο φόβος στρατόπεδο.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» καταγγέλλει την επέμβαση της Κυβέρνησης και την προκλητική αστυνομική επιχείρηση εναντίον της απεργίας των εργαζομένων και απαιτεί:

ΝΑ ΠΑΥΣΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΔΙΩΞΗ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΩΝ

Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 8 Ιανουαρίου 2015