Written by 08:01 Ανακοινώσεις, Αρχική Σελίδα

Σύλλογος “Περικλής”: Υπενθύμιση αγωνιστικών ραντεβού για την ακύρωση της δεύτερης μέρας (19/6) των σεμιναρίων των Διευθυντών για την Αξιολόγηση

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  17 Ιουνίου 2014
Αρ. Πρωτ. 131

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας, ΔΟΕ

ΘΕΜΑ:  : Υπενθύμιση αγωνιστικών ραντεβού για την ακύρωση της δεύτερης μέρας  των σεμιναρίων των Διευθυντών για την Αξιολόγηση.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Όπως όλοι γνωρίζουμε το σχέδιο του Υπουργείου, ήταν να πραγματοποιήσει τα σεμινάρια της ντροπής σε 57 διαφορετικά σημεία της Αττικής ναυαγεί.

Στο σύλλογο μας με τη μαζικότατη και αποφασιστική μας παρουσία έξω από τα τρία σχολεία – ‘’επιμορφωτικά’’ κέντρα,  του Χολαργού, της Αγίας Παρασκευής και του Χαλανδρίου  οι εκπαιδευτικοί του συλλόγου μας ακύρωσαν την πραγματοποίηση των σεμιναρίων την πρώτη μέρα απόπειρας διεξαγωγής τους αποκλείοντας  από πολύ νωρίς τις εισόδους των σχολείων.

Το σύνολο των Διευθυντών που  κλήθηκαν να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια απάντησε με δυναμικό ΟΧΙ ενώ η μεγάλη πλειοψηφία αυτών  ήταν παρόντες στην κινητοποίηση παίρνοντας ξεκάθαρη θέση και δηλώνοντας απεργοί.

Η δυναμική αγωνιστική αυτή στάση είχε ως αποτέλεσμα στη Διεύθυνση Π.Ε. Α΄ Αθήνας  οι Διευθυντές των σχολείων να ειδοποιηθούν από τη Διοίκηση με τηλεφωνική κλήση στο προσωπικό τους τηλέφωνο ότι ακυρώνεται ο προγραμματισμός διεξαγωγής των σεμιναρίων  για τη  δεύτερη μέρα στα επμορφωτικά κέντρα που είχε επιχειρηθεί η πραγματοποίησή τους την προηγούμενη Δευτέρα.

Σε περίπτωση που υπάρξει ανάλογη εξέλιξη και στη Διεύθυνση της Β΄Αθήνας ο σύλλογός μας θα εκδώσει άμεσα ενημερωτική ανακοίνωση που θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του συλλόγου μας και θα αποσταλεί στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των σχολείων και των συναδέλφων. Καλούμε τους συναδέλφους Διευθυντές να ενημερώσουν το σύλλογο για οποιαδήποτε ενδεχόμενη σχετική ειδοποίησή τους από τη Διοίκηση.

Στο μεταξύ παραμένουμε  συνεπείς στην ανανέωση των  αγωνιστικών  μας ραντεβού την Πέμπτη 19/4 το πρωί έξω από τα σχολεία –‘’επιμορφωτικά κέντρα.

Υπενθυμίζουμε ότι το Δ. Σ. του συλλόγου μας

Καλεί τους/τις Διευθυντές-ντριες των Δημοτικών Σχολείων να συμμετάσχουν στη 48ωρη απεργία που είναι προκηρυγμένη από τη ΔΟΕ και την Πέμπτη 19/6, δεύτερη ημερομηνία προγραμματισμού  διεξαγωγής  των σεμιναρίων για την Αξιολόγηση..

Κηρύσσει επιπλέον τρίωρη στάση εργασίας στο πλαίσιο της τρίωρης ανοιχτής στάσης εργασίας της ΔΟΕ για το μπλοκάρισμα των σεμιναρίων και την Πέμπτη 19/6/14 8π.μ. – 11π.μ. και καλεί τους

εκπαιδευτικούς να ακυρώσουν με την παρουσία τους μαζικά και δυναμικά τη διεξαγωγή των σεμιναρίων.

Ο Σύλλογος μας έχει αναλάβει την περιφρούρηση των 3 από τα 8 επιμορφωτικά κέντρα της Δ/νσης Β΄Αθήνας.

Στο πλαίσιο αυτό έξω από κάθε Δημοτικό Σχολείο που είναι επιμορφωτικό κέντρο θα υπάρχει απεργιακή φρουρά οργανωμένη από το Σύλλογό μας και καλούμε τους συναδέλφους – μέλη του Συλλόγου μας να συμμετάσχουν ενεργά στις απεργιακές φρουρές.

Ραντεβού στα ακόλουθα σημεία:

Οι εκπαιδευτικοί των Δημ. Σχολείων Βριλησσίων, Παλαιάς και Νέας Πεντέλης και Χαλανδρίου συγκεντρώνονται στο επιμορφωτικό κέντρο του 2ου Δημ. Σχολείου Χαλανδρίου ( Φιλ. Λίτσα και Καλησπέρη), ώρα 7.30 π.μ.

Οι εκπαιδευτικοί των Δημ. Σχολείων της Αγίας Παρασκευής συγκεντρώνονται στο επιμορφωτικό κέντρο του 3ου Δημ. Σχολείου Αγίας Παρασκευής ( Μπουμπουλίνας 4Α), ώρα 7.30 π.μ.

Οι εκπαιδευτικοί των Δημ. Σχολείων Χολαργού – Παπάγου, Παλαιού και Νέου Ψυχικού και Φιλοθέης συγκεντρώνονται στο επιμορφωτικό κέντρο του 2ου – 3ου Δημ. Σχολείου Χολαργού (17ης Νοέμβρη 119), ώρα 7.30 π.μ.

Για πληροφορίες ή διευκρινίσεις μπορείτε να απευθύνεστε στην Πρόεδρο του Συλλόγου μας Ηλέκτρα Μήτσουρα ( τηλ. Επικοινωνίας 6972816838)

Συνάδελφοι, συναδέλφισσες

Οι Διευθυντές των Σχολείων μας αποποιούμενοι το ρόλο του αξιολογητή, διαλέγοντας το ρόλο του μαχόμενου εκπαιδευτικού απεργούν και μαζί με τους εκπαιδευτικούς αποκλείουμε και πάλι τα σχολεία που έχουν οριστεί ως κέντρα προώθησης της διάλυσης του δημόσιου σχολείου και της χειραγώγησης των εκπαιδευτικών!

Συνεχίζουμε ακόμα πιο αποφασιστικά ακόμα πιο μαζικά!

Με δεδομένο ότι η εφαρμογή της Αξιολόγησης οδηγεί στη διάλυση του Δημόσιου Σχολείου απευθύνουμε το κάλεσμά μας στις Ενώσεις και Συλλόγους Γονέων, σε τοπικούς φορείς, σε κάθε ενεργό πολίτη.

Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!

ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ  ΘΑ ΑΚΥΡΩΣΟΥΜΕ  ΞΑΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ!

Η Πρόεδρος                                       Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                            Άννα Μάγια Σταυροπούλου