Written by 20:07 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: Τρίτη 20/10 στάση εργασίας και συγκέντρωση για τη δίωξη της συναδέλφισσας Νατάσας Ορφανοπούλου

ορφ5

φωτογραφία από παλαιότερη κινητοποίηση συμπαράστασης του Συλλόγου μας στη συναδέλφισσα μας Ν. Ορφανοπούλου

Αγ. Παρασκευή,  15 Οκτωβρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 140Προς: τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας,

Συλλόγους Εκπ/κών  Π.Ε Β΄Αθήνας, ΔΟΕ

ΑΔΕΔΥ

ΘΕΜΑ: Συγκέντρωση διαμαρτυρίας και συμπαράστασης για την αθώωση της διωκόμενης συναδέλφισσας Ν. Ορφανοπούλου,  στην Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. και Δ.Ε. Αττικής την Τρίτη 20 Οκτωβρίου ώρα 10.30 π.μ., Τσόχα 15-17. Διευκολυντική στάση εργασίας, 10π.μ.- 1μ.μ.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Την Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2015 εκδικάζεται από το  Α΄ Τμήμα του Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ. Ε. Αττικής η υπόθεση της συναδέλφισσάς μας Νατάσας  Ορφανοπούλου, δασκάλας  του 6ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής, η οποία με απόφαση του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης έχει παραπεμφθεί κατηγορούμενη για « Άσκηση κριτικής των πράξεων της Προϊσταμένης Αρχής », παράπτωμα   το οποίο συνιστά παράλληλα « αναξιοπρεπή ή ανάρμοστη ή ανάξια για υπάλληλο συμπεριφορά ». Παράλληλα είχε τεθεί σε αυτοδίκαιη αργία από την 8-4-14 με την ενεργοποίηση  του Νέου Πειθαρχικού «Δικαίου», μνημονιακού νόμου του μεσοπρόθεσμου.

Υπενθυμίζουμε ότι η δίωξη της συναδέλφισσας είχε ξεκινήσει με την αξιοποίηση αβάσιμων  και φαιδρών καταγγελιών δύο δικομανών γονέων, για τη συμπεριφορά και στάση των οποίων η Νατάσα Ορφανοπούλου « τόλμησε » και είχε το « θράσος » να αναφερθεί εξωδίκως προς τη Διοίκηση και τον ΓΕΔΔ προσκαλώντας τους να την προστατεύσουν «απέναντι σε κάθε αναφορά, καταγγελία ή ενέργεια η οποία στρέφεται ή ήθελε  στραφεί στο μέλλον» εναντίον του προσώπου της, από πρόσωπα των οποίων οι καταγγελίες είχαν κριθεί «αβάσιμες» από την αρμόδια Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε.& Δ.Ε. Αττικής με την έκδοση αθωωτικού πορίσματος κατά τις διενεργηθείσες διαδικασίες σε επίπεδο προανάκρισης και ΕΔΕ.

Η περίπτωση της Νατάσας Ορφανοπούλου είναι από τις πιο κραυγαλέες μιας ολόκληρης βιομηχανίας διώξεων που έχει στηθεί από τον καιρό των δυο  πρώτων μνημονίων  σε όλη την Ελλάδα και καλά κρατεί και στον καιρό του 3ου μνημονίου, των εκάστοτε αντιδραστικών συγκυβερνήσεων του πολιτικού συστήματος.

Απέναντι στο “διότι δεν συνεμμορφώθην προς τα υποδείξεις”,  πρέπει να αγγίξει  τον κάθε ένα δάσκαλο  χωριστά, να τον τρομοκρατήσει , να τον απειλήσει, να τον κάνει να σιωπά.

Ο Σύλλογός μας από την πρώτη στιγμή αντιμετώπισε τη διώξη της συναδέλφισσας ως δίωξη του ίδιου του Συλλόγου, ως δίωξη όλων των εκπαιδευτικών και στήριξε  συνδικαλιστικά και οικονομικά τη συναδέλφισσά μας. Οργάνωσε αγωνιστικές κινητοποιήσεις  και ενεργοποίησε τα μέλη του στην κατεύθυνση της  μάχης για την ακύρωσή της και τη δικαίωση της συναδέλφισσας.

Ως πρώτο θετικό αποτέλεσμα ήρθε η άρση της αργίας της συναδέλφισσάς μας, η οποία στη συνέχεια συνταξιοδοτήθηκε, με εκκρεμή ωστόσο την παραπομπή της στο Πειθαρχικό Συμβούλιο.

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας  καλεί:

1. Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας, τους συλλόγους Π.Ε. “Γ.Σεφέρης” και Αμαρουσίου σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας και συμπαράστασης  στην Περιφερειακή Διεύθυνση Π.Ε. και Δ.Ε. Αττικής, Τσόχα 15-17 την Τρίτη 20 Οκτωβρίου ώρα 10.30 π.μ.

2. Να παρευρεθούν εκπρόσωποι από το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. και της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ.

Κηρύσσει τρίωρη διευκολυντική στάση εργασίας, 10.00 π.μ. – 1μ.μ. για τη συμμετοχή των συναδέλφων.

Η προσπάθεια επιβολής κλίματος φόβου και ανασφάλειας  και η καλλιέργεια κουλτούρας χειραγώγησης και υποταγής των εκπαιδευτικών  δεν θα περάσουν.

Απαιτούμε την αθώωση της συναδέλφισσάς  μας.

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 15 Οκτωβρίου 2015