Written by 21:34 Slider, Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Σύλλογος Περικλής: τοποθετήσεις συναδέλφων από μετάταξη, μετάθεση και απόσπαση

metatheseis

Αγ. Παρασκευή, 31 Αυγούστου  2015
Αρ. Πρωτ.:119

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

Περί τοποθετήσεων συναδέλφων από μετάταξη, μετάθεση και απόσπαση

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Σήμερα  31  Αυγούστου το πρωί, ο σύλλογός  μας πραγματοποίησε παράσταση διαμαρτυρίας  στα γραφεία της Διεύθυνσης Β΄Αθήνας για την πρόθεση  του Διευθυντή Εκπαίδευσης   να προβεί στην προσωρινή τοποθέτηση των συναδέλφων οι οποίοι  βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ από μετάταξη ή μετάθεση με δική του αποκλειστικά απόφαση και χωρίς συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ, σύμφωνα με σχετική ενημέρωσή του προς τα μέλη του ΠΥΣΠΕ.

Στη σημερινή παρέμβαση από το Δ.Σ. του Συλλόγου μας «Ο Περικλής»,  συμμετείχαν η Πρόεδρος, η Αντιπρόεδρος και η Γ. Γραμματέας του Συλλόγου μας καθώς και ο αιρετός ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας Νίκος Παπασπύρος, μέλος του συλλόγου μας.

Στην παρέμβαση συμμετείχαν και μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου Π.Ε. ‘’Γ. Σεφέρης’’

Κατά τη συνάντηση αυτή ο Διευθυντής Εκπαίδευσης επέμεινε στην πρόθεσή του παρά το γεγονός ότι οι εκπρόσωποί μας κατήγγειλαν την τακτική του αυτή ως αντιδημοκρατική και αδιαφανή, την οποία έχει εφαρμόσει άλλωστε και στο παρελθόν, με αποτέλεσμα  τη δημιουργία σοβαρών δυσλειτουργιών στα σχολεία αλλά και προβλημάτων στους εκπαιδευτικούς.

Ωστόσο η παρέμβαση του συλλόγου μας και του αιρετού εκπροσώπου είχε ως αποτέλεσμα η πρόθεση του Διευθυντή να μη γίνει ποτέ απόφαση.

Για του λόγου το αληθές, με ανακοίνωσή της σήμερα το απόγευμα η Διεύθυνση Εκπαίδευσης καλεί και μάλιστα όλους  τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη διάθεση με μετάθεση ή μετάταξη αλλά και αυτούς με απόσπαση για τους οποίους δεν έχει ακόμη καν εκδοθεί προθεσμία δήλωσης τοποθέτησης, να αναλάβουν υπηρεσία σε δημοτικό σχολείο της Διεύθυνσης ή στα γραφεία της Διεύθυνσης κατά περίπτωση. Βεβαίως είναι προφανές ότι μετά την παρέμβαση των εκπροσώπων μας και τη επακόλουθη  έμπρακτη αλλαγή στάσης του Διευθυντή Εκπαίδευσης, η τοποθέτησή τους στις σχολικές μονάδες θα γίνει με συνεδρίαση του υπηρεσιακού συμβουλίου δηλαδή με τη νόμιμη και προβλεπόμενη δημοκρατική διαφανή διαδικασία.

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Η συσπείρωση στο σύλλογό μας είναι η δύναμή μας!

Καλή αρχή!

Η Πρόεδρος                                                         Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                             Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Δείτε την ανακοίνωση της Δ/νσης Π.Ε. Β΄Αθήνας από την ιστοσελίδα της:

Με στόχο την απλοποίηση των γραφειοκρατικών διαδικασιών, τις άσκοπες μετακινήσεις και την ταλαιπωρία των συναδέλφων, ενημερώνουμε τους εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας από Μετάθεση ή Απόσπαση καθώς και από Μετάταξη εκπαιδευτικούς όλων των κλάδων να αναλάβουν υπηρεσία στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Πατριάρχου Ιωακείμ 2, Πλησίον Ηλ. Σταθμού Νέας Ιωνίας, κατά τις εξής ώρες

• Εκπαιδευτικοί από Μετάθεση ή Απόσπαση : 08:30-10:00
  • Μεταταγμένοι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων : 11:00-12:30

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να εκτυπώσουν ένα εκ των παρακάτω επισυναπτόμενων εντύπων αναφοράς ανάληψης υπηρεσίας και να το προσκομίσουν συμπληρωμένο.

Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων που ανήκουν οργανικά σε μη λειτουργούντα σχολεία καθώς και οι εκπαιδευτικοί κλ. ΠΕ60 που βρίσκονται σε Διάθεση, να αναλάβουν υπηρεσία στα γραφεία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας (Ανάφης και Αγίων Αποστόλων)

Παρακαλούμε τους εκπαιδευτικούς να επισκέπτονται την ιστοσελίδα της Διεύθυνσης καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας προκειμένου να ενημερώνονται για τα σχετικά θέματα.

Last modified: 31 Αυγούστου 2015