Written by 14:07 Αρχική Σελίδα

Αγ. Παρασκευή,  22 Μαΐου  2015
Αρ. Πρωτ: 97Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας, Δήμο Χαλανδρίου

¨Ολοι  Μαζί Μπορούμε:  Ζωντανεύουμε ξανά το Θέατρο της Ρεματιάς

Tο Ευριπίδειο Θέατρο Ρεματιάς, ζωντανή εστία   Παιδείας , Πολιτισμού και Ψυχαγωγίας  35 χρόνων για τα παιδιά και τους πολίτες του Χαλανδρίου, έγινε το αντικείμενο μιας στοχευμένης εγκληματικής επίθεσης ενάντια στην πόλη, το περιβάλλον και την ιστορία της.

Ως εκπαιδευτικοί αισθανόμαστε ότι  η επίθεση αυτή μας  αφορά  ιδιαίτερα και μας ‘’πλήττει’’  καθώς ο Λόγος, το Θέατρο και η Μουσική αποτελούν εργαλεία Αγωγής και Παιδείας.

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε.’’ Ο Περικλής΄΄   καταδικάζει την απόπειρα ΄΄διαγραφής΄΄  ενός ζωντανού πολιτιστικού κυττάρου της πόλης και  δηλώνει ‘’παρών’’ και σε αυτή τη μάχη  για την υπεράσπιση του δικαιώματος των παιδιών στην παιδεία και τον πολιτισμό, μαζί με όλους τους πολίτες και τις συλλογικότητες του Χαλανδρίου.

Στηρίζουμε  την απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου να προχωρήσει σε
άμεσες ενέργειες ανακατασκευής και επαναλειτουργίας του χώρου του Θεάτρου.

Καλούμε όλους τους συναδέλφους, τους μαθητές μας και του γονείς τους  να συμμετάσχουν στη δράση καθαρισμού του Θεάτρου της Ρεματιάς που διοργανώνει ο Δήμος την Κυριακή  Μαΐου  στις 10.00 το πρωί.

Γιατί το Μέτρο του Πολιτισμού είναι η Αλληλεγγύη

Η Πρόεδρος                                                               Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία  Κολόζη                                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 22 Μαΐου 2015