Written by 19:25 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: συγκεντρώνουμε είδη πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες

prosfiges6

Αγ. Παρασκευή, 6 Μαρτίου 2016
Αρ. Πρωτ.: 50Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας, ΔΟΕ

Θέμα: Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Ο Περικλής», αναλαμβάνει πρωτοβουλία δράσεων αλληλεγγύης στους πρόσφυγες

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Ο ξεριζωμός εκατομμυρίων ανθρώπων από τις πατρίδες τους λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην περιοχή της Συρίας, του Ιράκ, του Αφγανιστάν κ.α. και η εμπλοκή με κάθε τρόπο από τις χώρες του ΝΑΤΟ των διεξόδων αυτών των ανθρώπων που θέλουν να γλυτώσουν από το θάνατο και τη φτώχεια, έχει δημιουργήσει ένα τεράστιο προσφυγικό ρεύμα το οποίο αυξάνεται τραγικά μέρα με τη μέρα.

Οι πόλεμοι, οι βομβαρδισμοί, οι επεμβάσεις των ιμπεριαλιστών, οι δολοφονικές επελάσεις των ISIS, οι εκκαθαρίσεις των αντιδραστικών κυβερνήσεων που αποβλέπουν στον έλεγχο των πλουτοπαραγωγικών πηγών και των δρόμων μεταφοράς συνεχίζονται με αμείωτη ένταση προκαλώντας εκατοντάδες χιλιάδες θανάτους,  τραυματισμούς και  καταστροφές υποδομών και αποτελούν την   αιτία που εκατομμύρια πρόσφυγες προσπαθούν να σωθούν  αναζητώντας καταφύγιο στις χώρες της Ευρώπης.

Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι το προσφυγικό ζήτημα και ο πόλεμος συνδέονται άρρηκτα.

Οι κυνηγημένοι πρόσφυγες και μετανάστες προσπαθώντας να ξεφύγουν από τις βόμβες που τους σκοτώνουν στις πατρίδες τους, έρχονται αντιμέτωποι με την καταστολή της Ε.Ε. που τους πνίγει στη Μεσόγειο. Μας εξοργίζει το γεγονός να μιλάνε για δημοκρατία στη Μέση ανατολή και σε χώρες στην ευρύτερη περιοχή αυτοί που βρίσκονται πίσω από κάθε πολεμική σύγκρουση και εμφύλια διαμάχη. Οι ίδιοι που έφτιαξαν και εξόπλισαν τους μισθοφόρους τζιχαντιστές και τώρα τους αξιοποιούν για νέους πολέμους, νέα καταστολή και αυταρχισμό στους λαούς. Αυτοί που κάνουν πολέμους, βομβαρδίζουν και μετά χύνουν κροκοδείλιά δάκρυα για τους μετανάστες, ανοιγοκλείνουν τα σύνορα για τους πρόσφυγες, ανάλογα με τα συμφέροντα των βιομηχάνων για φθηνό εργατικό δυναμικό. Αυτοί που εφαρμόζουν τις συνθήκες, όπως Δουβλίνο 1 – 2 και Σένγκεν, που εγκλωβίζουν στη χώρα ανθρώπους εμποδίζοντάς τους να πάνε στις χώρες που επιθυμούν.

Η Ελλάδα αποτελεί δίαυλο στην προσπάθειά των προσφύγων  να προωθηθούν στις χώρες της κεντρικής Ευρώπης. Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ με την αποδοχή της εμπλοκής του ΝΑΤΟ στο Αιγαίο, της αναβάθμισης των κατασταλτικών μηχανισμών όπως η FRONTEX και  τη δημιουργία στρατοπέδων ‘’υποδοχής’’ προσφύγων, των hot spots,  φέρει τεράστια ευθύνη για χιλιάδες πνιγμούς καθημερινά και για τον εγκλωβισμό στη χώρα μας , όσων από αυτούς τους ανθρώπους καταφέρουν να επιβιώσουν,  μέσα σε άθλιες συνθήκες υποδοχής, μετακίνησης , διαμονής, περίθαλψης, σίτισης και μέριμνας.

Ενάντια στην απάνθρωπη πολιτική Ε.Ε. και ΝΑΤΟ και κυβέρνησης, είναι χρέος όλων μας να πάρουμε θέση  με τη συλλογική και διεκδικητική δράση μας  απέναντι στην κυβέρνηση και στους στρατιωτικούς και οικονομικούς μηχανισμούς καθορίζουν τη φτώχεια και την εξαθλίωση των εργαζόμενων λαών, με την έμπρακτη και καθημερινή  μας αλληλεγγύη στους πρόσφυγες.

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Περικλής», με ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ αναλαμβάνει πρωτοβουλία δράσεων αλληλεγγύης στους πρόσφυγες και απευθύνεται στους συλλόγους διδασκόντων όλων των σχολικών μονάδων του συλλόγου μας, τους γονείς και τους μαθητές για τη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες.

Συγκεκριμένα:

Συγκεντρώνουμε είδη πρώτης ανάγκης στα σχολεία μας

Τρόφιμα                                                    Φαρμακευτικό υλικό

Γάλα μακράς διαρκείας για ενηλίκους                               Αεροτσάμπερ για παιδιά

Γάλα για βρέφη και παιδιά                                            Otrivin (για τη μύτη)

Νερό  Ζάχαρη Τσάϊ                                                     Zovirax (δερματικό)

Ξηρά τροφή άμεσης κατανάλωσης                                 Tobrex – Tobratex

(μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά φρυγανιές κτλ)          Mucosolvan σιρόπι  15/ 30

σε ατομικές- μικρές συσκευασίες                              Klaricid

Fucicort

Ρουχισμός και βασικός εξοπλισμός                      Vibramycin

Πάνες Μωρομάντηλα                                                  Azirox