Written by 23:25 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή, 10Νοεμβρίου  2016
Αρ. Πρωτ.: 153

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

Θέμα : Συμπαράσταση στον διωκόμενο συνάδελφο Παντελή Βαϊνά

Όλοι στη συγκέντρωση συμπαράστασης  τη Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2016, ώρα 10:30 π.μ. στα δικαστήρια της πρώην Σχολής Ευελπίδων (κτήριο 7, αίθουσα 3)

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Τη Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2016 δικάζεται  ο συνάδελφος Παντελής Βαϊνάς αιρετός του ΠΥΣΠΕ Γ΄ Αθήνας, ο οποίος  έχει μηνυθεί από υποψήφιο διευθυντή, επειδή βαθμολογήθηκε με χαμηλό βαθμό από τον αιρετό, στη διαδικασία κρίσεων των διευθυντών του 2011. Ο συγκεκριμμένος υποψήφιος είχε εις βάρος του καταγγελίες  για αυταρχική και αντισυναδελφική συμπεριφορά από Συλλόγους Α/θμιας Εκπαίδευσης της Γ΄ Αθήνας. Οι σοβαρότατες κατηγορίες εναντίον του αφορούν  “παράβαση καθήκοντος” και “κατάχρηση εξουσίας”.

Ο σύλλογός μας εκφράζει την αμέριστη συμαπαράστασή του στον διωκόμενο συνάδελφο. Καταγγέλλει την ποινικοποίηση των αγώνων και της συνδιακαλιστικής δράσης κααι απαιτεί να σταματήσουν εδώ και  τώρα οι ποινικές διώξεις σε βάρος του  αιρετού συναδέλφου.

Καλεί όλους τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες  στη συγκέντρωση συμπαράστασης  τη Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2016, ώρα 10:30 π.μ. στα δικαστήρια της πρώην Σχολής Ευελπίδων (κτήριο 7, αίθουσα 3).

Για τη  συμμετοχή των συναδέλφων  η ΑΔΕΔΥ έχει  κηρύξει διευκολυντική στάση εργασίας από τις 10:00 π.μ. έως τις 3:00 μ.μ.

Απαιτούμε να σταματήσει εδώ και τώρα η δίωξη του  συναδέλφου

ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ

Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ

ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ 14/11/16.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                            Γεωργία Γιανναρά