Written by 21:25 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής Στάση Εργασίας Πέμπτη 1-10-15 & ώρα 1:00μ.μ. στο Υπουργείο Παιδείας

Αγ. Παρασκευή,  28 Σεπτεμβρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 127Προς: τους συναδέλφους μέλη του Συλλόγου μας, ΔΟΕ, Συλλόγους Εκπ/κών  Π.Ε, Αιρετούς ΠΥΣΠΕ Β’ Αθήνας,  Αιρετούς ΑΠΥΣΠΕ  Αττικής, Σχολικούς συμβούλους της περιοχής μας

ΘΕΜΑ: Κινητοποίηση και Στάση Εργασίας την Πέμπτη 1-10-15 ώρα 1:00μ.μ. στο ΥΠΟΠΑΙΘ

ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΗΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ  ΕΡΧΕΤΑΙ  ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΕΜΠΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 12.25

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΙΣ 13.ΟΟ  ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Όλοι και όλες ζούμε καθημερινά την απαράδεκτη κατάσταση στην οποία έχουν φέρει τη δημόσια εκπαίδευση! Πανελλαδικά υπάρχουν σχολειά με 5, 6 ακόμη και 14 κενά δασκάλων και άλλων τόσων κενών ειδικοτήτων. Νηπιαγωγεία με 1 ή και καθόλου νηπιαγωγούς, τμήματα ένταξης ανενεργά καθώς περιμένουν τους συναδέλφους δασκάλους ειδικής μέσω ΕΣΠΑ και ανύπαρκτες παράλληλες στηρίξεις.

Η κατάσταση στον σύλλογο μας δεν είναι τόσο εκρηκτική όσο σε άλλες περιοχές καθώς η Διεύθυνση Β΄ Αθήνας αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά την ταξικότητα της εκπαίδευσης και της κοινωνίας, έχει τα λιγότερα κενά δασκάλων πρωινού. Όμως η κατάσταση στα τμήματα ένταξης που υπολειτουργούν ή δεν λειτουργούν καθόλου, οι αιτήσεις για παράλληλες που κανείς δεν ξέρει πότε και αν θα ικανοποιηθούν, οι χιλιάδες χαμένες ώρες ειδικοτήτων στα πρωινά και ολοήμερα τμήματα και τα ολοήμερα που δεν λειτουργούν είναι γνωστά σε όλους τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς.

Εδώ και τώρα χρειάζεται να σταθούμε εμπόδιο στα σχέδια τους διεκδικώντας άμεσες προσλήψεις για την περιοχή μας και για όλα τα σχολειά της Ελλάδας, διεκδικώντας εκπαίδευση για όλα τα παιδιά μας.

Το Δ.Σ. του συλλόγου μετά και την ανακοίνωση των προσλήψεων της α’ φάσης των αναπληρωτών που δεν καλύπτει καμία από τις ελλείψεις της Διεύθυνσης Β’ Αθήνας, καλεί όλα τα σχολειά, τους συναδέλφους και συναδέλφισσες της περιοχής σε κινητοποίηση την Πέμπτη 1/10/2015 στις 12.30 μετέχοντας με δίωρη διευκολυντική στάση εργασίας στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Παιδείας.

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ!

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 28 Σεπτεμβρίου 2015