Written by 15:38 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  16  Ιουνίου  2015
Αρ. Πρωτ: 111

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΘΕΜΑ: Κάλεσμα για παρέμβαση στην Ημερίδα της Σχολ. Συμβούλου Δ. Καυκά

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Ο Σύλλογός μας με πρόσφατη ανακοίνωσή του τοποθετήθηκε ενάντια στη πραγματοποίηση ημερίδας που διοργανώνει την Τετάρτη 17 Ιουνίου η σύμβουλος της 22ης εκπαιδευτικής περιφέρειας κ. Δ. Καυκά  με θέμα «Ανιχνεύοντας το αυριανό Σχολείο» «για να παρουσιαστούν οι καλές πρακτικές που εφαρμόζουν οι εκπαιδευτικοί στις τάξεις τους» .

Όλοι όμως γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η δράση αυτή  αναφέρεται σε πρακτικές του «Νέου Σχολείου» και συνδέεται με την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου.

Καλέσαμε τη σχολική σύμβουλο να ακυρώσει την πραγματοποίηση της Ημερίδας και να ασχοληθεί με την πληθώρα των δυσεπίλυτων προβλημάτων της Περιφέρειάς της. Δεν το έκανε.

Καλέσαμε το μέλος του Δ.Σ του συλλόγου μας να αποσυρθεί από την οργανωτική επιτροπή της ημερίδας. Δεν το έκανε.

Το δημόσιο σχολείο έχει ανάγκη από τη συμμετοχή και τις δράσεις των εκπαιδευτικών μέσα στην καθημερινότητα της τάξης μας, στην κατεύθυνση του σχεδιασμού και της υλοποίησης ιδεών που  το  ενισχύουν, το δυναμώνουν και δημιουργούν το περιβάλλον της διαπαιδαγώγησης νέων ευτυχισμένων και κριτικά σκεπτόμενων ατόμων και τις οποίες μοιραζόμαστε μεταξύ μας πέρα και ενάντια στο « Νέο (μνημονιακό) Σχολείο » της απομόρφωσης και της αγοράς.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας καλεί όλους τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες να συμμετάσχουν στην παρέμβαση που θα πραγματοποιήσει την Τετάρτη 17 Ιουνίου ώρα 8.30 το πρωί στο 7ο και 10ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου όπου και οργανώνεται η διεξαγωγή της ημερίδας.

Παράλληλα καλούμε τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες που δήλωσαν συμμετοχή να την αποσύρουν έστω και την τελευταία ώρα.

Η Πρόεδρος                                                   Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία  Κολόζη                                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου