Written by 17:36 Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: Παραίτηση, λόγω της αξιολόγησης, της συναδέλφισσας μας Γεωργίας Τομαρά από τη θέση της Προϊσταμένης, του 4ου Νηπιαγωγείου Χαλανδρίου

Αγ. Παρασκευή,  15 Απριλίου  2014
Αρ. Πρωτ. 86Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Παραίτηση της συναδέλφισσας Γεωργίας Τομαρά από τη θέση της Προϊσταμένης του 4ου Νηπιαγωγείου Χαλανδρίου

Η πρώτη παραίτηση Προϊσταμένης Νηπιαγωγείου στο Σύλλογό μας

Το παράνομο και αντιδημοκρατικό ”εντέλλεσθε”για τη συγκρότηση ομάδων εργασίας για την αυτοαξιολόγηση βρίσκεται αντιμέτωπο με παραιτήσεις Προϊσταμένων και Διευθυντών, εκπαιδευτικών που παραμένουν συνεπείς αγωνιστές εκπαιδευτικοί της τάξης υπηρετώντας το όραμα ενός ελεύθερου και δημοκρατικού σχολείου για όλα τα παιδιά.

Η Πρόεδρος                                                  Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                                   Άννα Μάγια Σταυροπούλου

H παραίτηση της συναδέλφισσας:

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ   ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Β΄ ΑΘΗΝΑΣ

4ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΣΑΛΑΜΙΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΟΥΣ  Τ.Κ 15232

ΤΗΛ 2016847943

ΠΛΗΡ.: ΤΟΜΑΡΑ ΓΕΩΡΓΙΑ

ΗΛ. ΤΑΧ.: mail@4nip-chalandr.att.sch.gr

Χαλάνδρι, 11-4-2014                                                            Αριθ. Πρωτ.: 40

ΠΡΟΣ

Τον Προϊστάμενο Π.Ε. της

Β΄Αθήνας

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ

Κ. Προϊστάμενε,

Αφού υποχρεώθηκα να αναθέσω στους συναδέλφους μου να συμμετάσχουν στη διαδικασία της Α.Ε.Ε., παρά την αντίθετη γνώμη που είχε εκφράσει ο Σύλλογος Διδασκόντων, σας υποβάλλω την παραίτησή μου από τη θέση της Προϊσταμένης σε μια προσπάθεια να διατηρήσω έστω κάποια ψήγματα αξιοπρέπειας.

Δεν μπορώ να συμμετέχω, από τη θέση της Προϊσταμένης, στην επιβολή μέτρων που διαλύουν το Δημόσιο σχολείο, παρακάμπτουν τις δημοκρατικές διαδικασίες του Συλλόγου Διδασκόντων και τορπιλίζουν τη συνεργασία που είναι τόσο απαραίτητη  για το έργο των εκπαιδευτικών.

Θα συνεχίσω σαν απλός εκπαιδευτικός στο σχολείο που υπηρετώ να παλεύω για ένα διαφορετικό σχολείο , όπως έκανα όλα αυτά τα χρόνια.

Η Προϊσταμένη

Τομαρά Γεωργία