Written by 21:13 Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Σύλλογος Περικλής, ο φόβος άλλαξε στρατόπεδο: 710 υπογραφές κατά της αξιολόγησης – Ήρθαν τα πρώτα πρακτικά με αποφάσεις μη συγκρότησης ομάδων εργασίας. Κανένας δάσκαλος-κανένα σχολείο με την αξιολόγηση!

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  11 Μαρτίου 2014
Αρ. Πρωτ.: 61

Προς:  τους συναδέλφους, μέλη του Συλλόγου μας.

Συναδέλφισσες,  συνάδελφοι,

Η μάχη ενάντια στην αξιολόγηση συνεχίζεται.

• Ο Σύλλογός μας έχει συγκεντρώσει 710 υπογραφές συναδέλφων εκπαιδευτικών ενάντια στην προωθούμενη Αξιολόγηση – Αυτοαξιολόγηση.
  • Με τη δυναμική, μαζική και αποφασιστική αντίδραση των μελών του Συλλόγου μας και τη συντονισμένη στάση και δράση των μελών των τριών Συλλόγων της Β΄Αθήνας που συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις επιβάλαμε την αναβολή των  προγραμματισμένων από τη Σχολική Σύμβουλο Δ. Καυκά επισκέψεων – συναντήσεων  της στα σχολεία της παιδαγωγικής της ευθύνης.
  • Έχουν ήδη συνταχθεί και υπογραφεί τα πρώτα πρακτικά συνεδριάσεων των Συλλόγων διδασκόντων τεσσάρων  σχολικών μονάδων του συλλόγου μας (δύο Νηπιαγωγείων της Αγίας Παρασκευής , ενός Δημ. Σχολείου του Χολαργού και ενός Δημ. Σχολείου των Βριλησσίων ) με αποφάσεις μη συγκρότησης ομάδων εργασίας στο πλαίσιο της εφαρμογής της ΑΕΕ.

Ενδεικτικά  αναφέρουμε ότι το  πρακτικό του Συλλόγου διδασκόντων του Δημ. Σχολείου του Χολαργού  επικεντρώνεται στο γεγονός ότι η αξιολόγηση δεν υπηρετεί την προώθηση των σύγχρονων εκπαιδευτικών, παιδαγωγικών και μορφωτικών αναγκών των μαθητών αλλά οδηγεί στη συρρίκνωση του δημόσιου και ενιαίου δωρεάν χαρακτήρα του Σχολείου και οι εκπαιδευτικοί δηλώνουν ότι δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν εθελοντικά σε ομάδες εργασίες, οι οποίες ως εκ τούτου δεν συστήνονται.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Μετά την συλλογή χιλιάδων υπογραφών ενάντια στην αυτοαξιολόγηση –αξιολόγηση και τη μαζική  απόρριψη-εναντίωση του συνόλου του κλάδου, συνεχίζουμε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ένταση  το συλλογικό αγώνα για να μην συγκροτηθούν σε κανένα σχολείο του Συλλόγου μας ομάδες εργασίας, να μην υπάρξει προώθηση της αξιολόγησης σε κανένα Σύλλογο διδασκόντων.

Το επόμενο διάστημα να συνεδριάσουν όλοι οι Σύλλογοι Διδασκόντων και με βάση το πρακτικό της ΔΟΕ ή του  Συλλόγου μας  να αποφασίσουν ομόφωνα να μη συμμετέχουν στις ομάδες εργασίας, με αποτέλεσμα να μη συγκροτηθούν πουθενά, να μην υπάρχει Δημ. Σχολείο ή Νηπιαγωγείο  που θα κινηθεί σε αντίθετη κατεύθυνση από τις συλλογικές αποφάσεις του κλάδου.

Τα σεμινάρια, σχεδόν στο σύνολό τους, που επιχείρησε να πραγματοποιήσει η Διοίκηση και το Υπουργείο  το προηγούμενο διάστημα ακυρώθηκαν με την κινητοποίηση των συλλόγων και των συναδέλφων σε όλη την Ελλάδα.

Η αγωνιστική αυτή παρακαταθήκη πρέπει να βρει τη συνέχειά της στην ακύρωση των  προγραμματισμένων σεμιναρίων το Σάββατο 15/3 και την Κυριακή 16/3  για Περιφερειακούς Διευθυντές, προϊσταμένους επιστημονικής και παιδαγωγικής  καθοδήγησης,  Διευθυντές Δ/νσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, Γενικούς Διευθυντές του ΥΠΑΙΘ.

Ο Σύλλογός μας μαζί με άλλους Συλλόγους Π.Ε. πήρε την πρωτοβουλία να καλέσει τους συναδέλφους σε δυναμική κινητοποίηση για να μπλοκαριστούν και να  ακυρωθούν τα σεμινάρια αυτά. Ανάλογη απόφαση πήρε και η ΔΟΕ.

Καλούμε όλους τους συναδέλφους στη συγκέντρωση ακύρωσης των σεμιναρίων το Σάββατο 15/3, ώρα  14.00 στο  Υπουργείο Παιδείας

Ο ΦΟΒΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ!

Επισυνάπτονται:

ΚΟΙΝΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ Π.Ε. ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΤΟ ΥΠΑΙΘ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Δ.Ο.Ε.: Συγκέντρωση Διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Παιδείας, Σάββατο 15 Μαρτίου 2014 στις 14:30, μπλοκάρουμε τα σεμινάρια της «ντροπής» η Αξιολόγηση – Χειραγώγηση δε θα περάσει

Η Πρόεδρος                                          Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου