Written by 22:10 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: Η Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αθήνας βάζει εμπόδια στη συνδικαλιστική δράση

Αγ. Παρασκευή,  20  Ιανουαρίου 2014
Αρ. Πρωτ.: 29Προς:

Διεύθυνση Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας, ΔΟΕ

Αιρετά μέλη του ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας

Θέμα:  Περί  μη αναπλήρωσης απουσίας  λόγω συνδικαλιστικής  άδειας

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Η κυβέρνηση, το Υπουργείο Παιδείας, η Διοίκηση λειτουργώντας ως εντολοδόχοι της τρόικα είναι αυτοί που  υλοποιούν την πολιτική, οικονομική και κοινωνική βαρβαρότητα. Είναι αυτοί που καταργούν τα δημόσια κοινωνικά αγαθά, ανατρέπουν το εργασιακό τοπίο προς όφελος της κερδοφορίας του κεφαλαίου, διαμορφώνουν τις συνθήκες για τη διαμόρφωση των αυριανών πολιτών ως αναλώσιμων στη ζούγκλα της αγοράς.

Στο πλαίσιο αυτό κατεδαφίζουν τη δημόσια εκπαίδευση, στρέφονται ενάντια στους εργαζόμενους εκπαιδευτικούς με πράξεις αυταρχισμού, διώξεις, συλλήψεις και προπηλακισμούς, με καταπάτηση των δημοκρατικών και των εργασιακών τους δικαιωμάτων, με μια γενικευμένη προσπάθεια συκοφάντησης, τρομοκράτησης  και φίμωσης της συνδικαλιστικής δράσης.

Στο σύλλογό μας η Διοίκηση κινείται στην ανάλογη κατεύθυνση της  επίθεσης ενάντια στη δράση του για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των συναδέλφων εκπαιδευτικών,  με πράξεις εκβιασμού  και  υποταγής των εκπαιδευτικών σε μια πολιτική που επιδιώκει την ακύρωση εργασιακών κατακτήσεων και δικαιωμάτων αλλά και της αδιαφορίας για την εξασφάλιση των μορφωτικών δικαιωμάτων των παιδιών.

Συγκεκριμένα, είναι υποχρεωμένη να χορηγεί συνδικαλιστική άδεια στα μέλη του Προεδρείου του Δ.Σ. και παράλληλα να αναπληρώνει την απουσία του συνδικαλιστή εκπαιδευτικού με άλλον εκπαιδευτικό.

Ωστόσο η Διεύθυνση Π.Ε. Β΄ Αθήνας,  σε Νηπιαγωγείο του συλλόγου μας, αρνείται την αναπλήρωση συναδέλφισσας μέλους του Δ.Σ. και υποχρεώνει κατά παράβαση της νομοθεσίας και με προφορική εντολή τη συναδέλφισσα εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής του Τ.Ε. να αναλαμβάνει και το κλασσικό τμήμα Γενικής Αγωγής του Νηπιαγωγείου, προσπαθώντας να επιβάλει την υποταγή στις αυθαιρεσίες της.

Επισημαίνουμε ότι στη διάθεση της Β΄ Διεύθυνσης παραμένουν χωρίς τοποθέτηση 4 συναδέλφισσες νηπιαγωγοί.

Με τον τρόπο αυτό:

• Θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια των νηπίων τόσο του Τ.Ε. όσο και του τμήματος Γενικής Αγωγής, επιφορτίζοντας παράλληλα με τη σχετική  ευθύνη τη συναδέλφισσα νηπιαγωγό του Τ.Ε.
  • Διαταράσσει τη λειτουργία του προγράμματος του Νηπιαγωγείου και στα δύο τμήματα.
  • Ακυρώνει στην πράξη την εφαρμογή του νομοθετικού πλαισίου για τη συνδικαλιστική δράση των μελών του Δ.Σ.  παρεμποδίζοντας με αυτόν τον τρόπο το συνδικαλιστικό  έργο του συλλόγου.

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας καταγγέλλει τη στάση αυτή της Διοίκησης και δηλώνει ότι οι προσπάθειές της θα πέσουν στο κενό.

Ο σύλλογός μας θα συνεχίσει να παλεύει με αποφασιστικότητα και μαχητικότητα για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των συναδέλφων εκπαιδευτικών και του δημόσιου σχολείου.

Η Πρόεδρος                                                                  Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                                                   Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 20 Ιανουαρίου 2014