Written by 22:26 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής για τις εγγραφές στα ολοήμερα

kim

Αγ. Παρασκευή,  6 Iουνίου 2016
Αρ. Πρωτ.89Προς: συναδέλφους εκπαιδευτικούς,
μέλη του συλλόγου μας

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Οι εγγραφές στα Δημοτικά Σχολεία και τα Νηπιαγωγεία έχουν αρχίσει και  η έκδοση της εγκυκλίου για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος στα Δημοτικά Σχολείαα και Νηπιαγωγεία επιβεβαιώνει τη σταθερή κατεύθυνση του Υπουργείου Παιδείας να συρρικνώσει αποφασιστικά και να κλείσει χιλιάδες τμήματα Ολοήμερου,στερώντας το δικαίωμα της φοίτησης σε αυτό από χιλιάδες μαθητές Δημοτικού και Νηπιαγωγείου και συνακόλουθα να καταργήσει θέσεις εκπαιδευτικών.

Ο Σύλλογός μας καλεί όλους τους συναδέλφους να μη συμβάλουν στην κατάργηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος .

Καλεί τους Διευθυντές/ντριες των Δημοτικών Σχολείων και τις  Προϊσταμένες των  Νηπιαγωγείωννα δεχθούν τις αιτήσεις εγγραφής  όλων  των  παιδιών, μαθητών του Δημοτικού ,  νηπίων και προνηπίων  χωρίς όρους και προϋποθέσεις στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του Δημοτικού Σχολείου ή του Νηπιαγωγείου σύμφωνα και με τη σχετική ανακοίνωση – κάλεσμα της ΔΟΕ.

Στο πλαίσιο αυτό:

Να ενημερώσουν τον κάθε   γονέα ότι  έχει δικαίωμα να υποβάλει αίτηση εγγραφής του παιδιού του στο Ολοήμερο πρόγραμμα εφόσον το επιθυμεί και το σχολείο είναι υποχρεωμένο να την παραλάβει.

Να ενημερώνουν τους γονείς ότι εάν  θέλουν μπορούν να καταθέτουν υπεύθυνη δήλωση ότι εργάζονται ή ότι είναι άνεργοι ή ημιαπασχολούμενοι και έχουν ανάγκη να εγγράψουν το παιδί τους στο ολοήμερο πρόγραμμα και ότι θα προσκομίσουν τα δικαιολογητικά αργότερα στην περίπτωση που έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Κανένα παιδί δεν πρέπει να μείνει εκτός Ολοήμερου Προγράμματος λόγω έλλειψης κάρτας ανεργίας ή βεβαίωσης εργασίας του ενός ή και των δύο γονέων.  Για  το λόγο αυτό μπορούμε να ενημερώνουμε τους γονείς για τη διαδικασία έκδοσης κάρτα ανεργίας. Παραθέτουμε παρακάτω την απαραίτητη διαδικασία για έκδοση κάρτας ανεργίας.

Οδηγίες Εγγραφής στο Μητρώο Ανέργων του ΟΑΕΔ

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια Σταυροπούλου                                          Γεωργία Γιανναρά

Last modified: 5 Ιουνίου 2016