Written by 19:30 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: για τις εγκρίσεις πρόωρων αποχωρήσεων στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο

νηπια

Αγ. Παρασκευή,  29 Σεπτεμβρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 129Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας, ΥΠΟΠΑΙΘ, Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αθήνας , Προϊστάμενο Επιστημονικής – Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Π.Ε. Αττικής

ΘΕΜΑ: Για τις εγκρίσεις  πρόωρων αποχωρήσεων  στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Η Διεύθυνση Π.Ε. Β΄Αθήνας με έγγραφό της χωρίς αριθμό πρωτοκόλλου και χωρίς ονομαστική υπογραφή υπευθύνου καλεί τις προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων να συγκαλέσουν σε συνεδρίαση τους συλλόγους διδασκόντων των Νηπιαγωγείων προκειμένου « να συνταχθεί συνολική εισήγηση του Συλλόγου Διδασκόντων για το κάθε Νηπιαγωγείο, στην οποία ο Σύλλογος Διδασκόντων θα αποφαίνεται για κάθε περίπτωση πρόωρης αποχώρησης ξεχωριστά » κατά παράβαση της  σχετικής εγκυκλίου (αρ. πρωτ. Φ32/1106/142065/Δ1/11-9-15, παρ.5) σύμφωνα με την οποία η αρμοδιότητα και η ευθύνη αυτή ανατίθενται στο σχολικό σύμβουλο.

Είναι αυτονόητο ότι οι Σύλλογοι διδασκόντων των Νηπιαγωγείων δεν υποχρεούνται να ακολουθήσουν την παράτυπη και παράνομη εντολή της Διοίκησης  η οποία επιπλέον θα προκαλέσει πρόσθετα προβλήματα στη διαχείριση της ανά Νηπιαγωγείο  σχετικής εισήγησης.

Επιβεβαιώνουμε τη θέση του Δ. Σ. του Συλλόγου μας,  το οποίο με προηγούμενη ανακοίνωσή του (αριθ.πρ.126/21-9-15) εκθέτοντας τα σοβαρά προβλήματα που προκύπτουν για τη λειτουργία και την εφαρμογή του Προγράμματος στο Ολοήμερο Τμήμα αλλά και την ασφάλεια των νηπίων και των εκπαιδευτικών λόγω των πρόωρων αποχωρήσεων, καλεί  το Υπουργείο Παιδείας  να ορίσει ως αποκλειστικό κριτήριο για τις ειδικές εξαιρετικές περιπτώσεις  έγκρισης αιτήσεων πρόωρης αποχώρησης,  σοβαρούς λόγους υγείας, με την επισύναψη των απαραίτητων σχετικών δικαιολογητικών και τον Διευθυντή Π.Ε. Β΄Αθήνας  να μην εγκρίνει οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αίτησης πρόωρης αποχώρησης .

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 29 Σεπτεμβρίου 2015