Written by 21:59 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Κοιν: Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας

ΘΕΜΑ:  Υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Ο Σύλλογός μας, με απόφαση της Γ.Σ. του, έχει εκφραστεί ενάντια στην  αξιολόγηση και σε κάθε μέτρο ή διαδικασία που θα μπορούσε να δρομολογήσει την υλοποίησή της.

Στο πλαίσιο αυτό επιβεβαιώνουμε,για μια ακόμα φορά την αντίθεσή μας στη διαδικασία  υλοποίησης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων στα Δημοτικά Σχολεία και τα Νηπιαγωγεία όπως του Προγράμματος «Βήματα για τη ζωή» που υλοποιήθηκε σε Νηπιαγωγεία του Συλλόγου μας. ‘Ένας από τους λόγους είναι ότι λειτουργούν « ανταποδοτικά » ως προς τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν και παρέχονται  βεβαιώσεις οι οποίες ενδέχεται να μοριοδοτηθούν και να  προσμετρούνται στον ατομικό φάκελο αξιολόγησης  του εκπαιδευτικού.

Η υλοποίηση του συγκεκριμένου Προγράμματος έχει κοινοποιηθεί από την 22η Σχολική Περιφέρεια  Προσχολικής Αγωγής με έγγραφό της (Αρ.πρ.60/14-11-12) στα αρμόδια στελέχη της Διοίκησης (Περιφερειακό Δ/ντή Εκπ/σης, Προϊστάμενο Επιστ. Και Παιδ/κ/ης Καθοδ/σης Π.Ε. Αττικής,Δ/νση Σπουδών Π.Ε. του ΥΠΑΙΘΠΑ, ΣΕΠΕΔ , Δ/ντη Π.Ε. Β. Αθήνας)  και είναι εν γνώσει τους.

Για την υλοποίηση του Προγράμματος απαιτήθηκε η αγορά εκπαιδευτικού υλικού. Η Διοίκηση ωστόσο δεν παρουσίασε έγγραφο έγκρισης συγκεκριμένου κονδυλίου σχετικά με την εξασφάλιση  των  αντίστοιχων πόρων για την κάλυψη του υλικού υλοποίησης του προγράμματος, γεγονός το οποίο επίσης καταγγέλλουμε.

Εκφράζουμε την απορία πώς είναι δυνατόν το συγκεκριμένο πρόγραμμα να έχει έγκριση υλοποίησης με αριθμό 114302/Γ7/27-09-2012 χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη έγκριση κονδυλίων για την αγορά του υλικού υλοποίησης του προγράμματος που προτάθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο.

Επισημαίνουμε ότι όλα τα προγράμματα εκτός του συγκεκριμένου δεν προβλέπουν αντίστοιχη δαπάνη και το απαιτούμενο υλικό διατίθεται δωρεάν.

Επίσης σε ό,τι αφορά το ερωτηματολόγιο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων  στο οποίο κλήθηκαν να απαντήσουν οι Νηπιαγωγοί η συμπλήρωσή του, αν και είναι ανώνυμο, σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωτική.

΄

Διαφωνούμε και καταδικάζουμε τη διακίνηση του ερωτηματολογίου και τις πιέσεις σε συναδέλφους για τη συμπλήρωσή του.

Το  Δ. Σ. του Συλλόγου μας,

Εφαρμόζοντας  τη σχετική απόφαση της Γ. Σ. καλεί τους συναδέλφους :

• Να απέχουν από την υλοποίηση προγραμμάτων τα οποία μπορούν να λειτουργήσουν ως εργαλεία για την εφαρμογή της αξιολόγησης και καταγγέλλουμε τη συγκεκριμένη και κάθε ανάλογη τακτική και μεθόδευση προώθησης εκπαιδευτικών προγραμμάτων στα σχολεία μας , που στηρίζονται σε αναγκαστικές αγορές υλικών.
  • Να καταψηφίζουν ενδεχόμενες σχετικές προτάσεις  στο Σύλλογο διδασκόντων ενημερώνοντας παράλληλα τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου μας.

Ο Πρόεδρος                                                  Η Γεν. Γραμματέας

Νίκος  Παπασπύρος                                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 1 Ιουλίου 2013