Written by 13:00 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

ΘΕΜΑ:  Εκστρατεία αλληλεγγύης στους πρόσφυγες από τη Ροζάβα

κομπανι

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι

Η αλληλεγγύη στους πρόσφυγες από το Κομπάνι, είναι στήριξη στον αγώνα ενός λαού που δίνει μάχη ενάντια στη βαρβαρότητα, στον ισλαμικό φονταμενταλισμό και ζητά ανεξιθρησκία και δημοκρατία.

Μήνες τώρα, πρόσφυγες πολέμου από τις αυτόνομες περιοχές της Ροζάβα στη Β. Συρία περνούν τα σύνορα και μπαίνουν στην Τουρκία. Ο αριθμός τους ξεπερνά τις 200.000. Η κατάσταση που ζουν οι πρόσφυγες αυτοί είναι απάνθρωπη και οδηγεί στο θάνατο, παρότι γλίτωσαν από τη γενοκτονία και τις σφαγές των φανατικών ισλαμιστών. Ζουν σε αυτοσχέδιους καταυλισμούς, χωρίς νερό, θέρμανση, ρούχα, τρόφιμα, φάρμακα.

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. «Περικλής», με ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ. θα πάρει μέρος μαζί με άλλους Συλλόγους Εκπαιδευτικών στην εκστρατεία   που διοργανώνεται σε συνεργασία με  το Σωματείο Εκπαιδευτικών της Τουρκίας, Egitim Sen, για τη συγκέντρωση αναγκαίων εφοδίων που θα αποσταλούν στους προσφυγικούς καταυλισμούς του Σουρούτς.

Συγκεντρώνουμε κουβέρτες, παλτά, μπότες, χειμωνιάτικα ρούχα για γυναίκες και παιδιά , σερβιέτες, πάνες, εσώρουχα, σαπούνια και γάλα  βρεφικό και παιδικό.

Συγκεντρώνουμε το υλικό σε κάθε σχολείο. Με ενέργειες του Συλλόγου μας  θα μεταφερθεί στη ΔΟΕ στο τέλος του μήνα και στη συνέχεια θα αποσταλεί στον προορισμό του μαζί με τα εφόδια που θα συγκεντρωθούν από τους άλλους συλλόγους.

Η αλληλεγγύη μας είναι απαραίτητη. Το κάναμε για τα παιδιά στη Γάζα, ας το κάνουμε και για τα παιδιά και τους μεγάλους από τη  Ροζάβα.

Ξέρουμε πώς γίνεται…

Συζητάμε στους συλλόγους διδασκόντων, με τους Συλλόγους γονέων, με τους μαθητές μας, για την ανελέητη επίθεση που δέχονται οι αυτόνομες περιοχές της Ροζάβα στη Δυτική Συρία από το στρατό των ισλαμοφασιστών του ISIS.Η επίθεση αυτή έχει οδηγήσει πάνω από 200.000 χιλιάδες πρόσφυγες πολέμου να περάσουν με τα πόδια στη γειτονική Τουρκία. Ο βαρύς χειμώνας επιδεινώνει τις ήδη φρικτές συνθήκες διαβίωσης των προσφύγων που χωρίς καθόλου σχεδόν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, χωρίς σπίτια και θέρμανση και με τεράστιες δυσκολίες ακόμα και για την εξεύρεση φαγητού προσπαθούν να επιβιώσουν.

Ζητάμε τη συμμετοχή όλων.

Για να μην περάσουν οι πρόσφυγες και ιδιαίτερα τα παιδιά το χειμώνα, μόνοι και αβοήθητοι.

Παρακαλούνται οι συνάδελφοι/σσες Διευθυντές/ντριες των Δημοτικών Σχολείων και Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων  καθώς και οι σύλλογοι διδασκόντων να φροντίσουν για την ενημέρωση των γονέων και των μαθητών, τη συγκέντρωση του υλικού στο σχολείο τους έως και  την Τρίτη  27/1/15 και τη μεταφορά του την Τετάρτη  28/1/15 σε ένα σχολείο του Δήμου που ορίζεται ως κεντρικός χώρος  συγκέντρωσης ως εξής:

1.4ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου για όλες στις σχολικές μονάδες του Χαλανδρίου (Δ/ντής: Γ. Μπέλεσης , τηλ. 2106813036).

2.Τα σχολεία της Αγίας στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής για όλες στις σχολικές μονάδες της Αγίας Παρασκευής( Δ/ντής: Γ. Λογοθέτης, τηλ. 2106391314).

3. Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Χολαργού για όλες στις σχολικές μονάδες Χολαργού- Παπάγου( Δ/ντής: Γ. Οικονόμου, τηλ. 2106515590).

4. Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ν.Ψυχικού, για όλες στις σχολικές μονάδες Π. και Ν. Ψυχικού και Φιλοθέης ( Δ/ντής: Π. Χαβιάρης, τηλ. 2106715210).

5. Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων     για όλες στις σχολικές μονάδες   Βριλησσίων , Ν. και Π. Πεντέλης ( Δ/ντής: Δ. Δημητρίου, τηλ. 2108046275).

Ένας για όλους και όλοι για έναν!

Αλληλεγγύη τώρα στην πάλη των λαών.

Επισυνάπτεται σχέδιο ανακοίνωσης προς τους γονείς των μαθητών/νηπίων

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                            Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Αγαπητοί   γονείς

Ως ελάχιστη δράση αλληλεγγύης για να μην περάσουν οι πρόσφυγες και ιδιαίτερα τα παιδιά το χειμώνα, μόνοι και αβοήθητοι, σας καλούμε να συμβάλετε με την προσφορά εφοδίων πρώτης ανάγκης, μέσω των μικρών μαθητών/νηπίων μας στην εκστρατεία   που διοργανώνεται από  το Σύλλογο των Εκπαιδευτικών της περιοχής μας και άλλους συλλόγους Εκπαιδευτικών σε συνεργασία με  το Σωματείο Εκπαιδευτικών της Τουρκίας, Egitim Sen, για τη συγκέντρωση αναγκαίων εφοδίων που θα αποσταλούν στους προσφυγικούς καταυλισμούς του Σουρούτς.

Το υλικό θα συγκεντρώνεται στο σχολείο/ νηπιαγωγείο μας έως και την Τρίτη 27/1/15.

Last modified: 18 Ιανουαρίου 2015