Written by 19:57 Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Σύλλογος Περικλής: δράσεις πολιτισμού παράλληλα με τους αγώνες

Αγ. Παρασκευή, 30 Μαρτίου  2015
Αρ. Πρωτ. 68Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Χτες  Κυριακή 29 Μαρτίου όσα από τα μέλη του συλλόγου μας συμμετείχαν στη θεατρική βραδιά που διοργάνωσε ο Σύλλογός μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την πολιτική και κοινωνική διαδρομή της Ελλάδας των τελευταίων 60 χρόνων μέσα από τα μάτια της  ηρωίδας του Κώστα Σωτηρίου στην παράσταση  «Σταματία, το γένος Αργυροπούλου» σε σκηνοθεσία  Β. Θεοδωρόπουλου.

Η  εξαιρετική ερμηνεία της Ελένης Ουζουνίδου σε ένα ‘’παραληρηματικό’’ μονόλογο μιας γυναίκας εγκλωβισμένης στην ηθική και τα πολιτικά και κοινωνικά στερεότυπα της μετεμφυλιακής Ελλάδας που στερήθηκε τον έρωτα, τη μητρότητα και την οικογενειακή ευτυχία, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μας επί 90 λεπτά, ανασκαλεύοντας στο νου όλων μας εμπειρίες, μνήμες και αναφορές του περιβάλλοντός μας.

Τα σχόλια των συναδέλφων που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του συλλόγου μας  , παρά την περιορισμένη συμμετοχή, τόσο για την ποιότητα της παράστασης όσο και για  την πρωτοβουλία του συλλόγου μας , ήταν ενθουσιώδη, υποστηρικτικά και ενθαρρυντικά για νέες  απόπειρες.

Ο Σύλλογός μας εμμένει σταθερά στην εκτίμηση ότι στους δίσεκτους καιρούς που ζούμε οι δράσεις πολιτισμού παράλληλα με τους αγώνες, μας κρατούν ενεργούς και μας ανατροφοδοτούν με δυνάμεις ώστε να είμαστε πάντοτε παρόντες και συνδιαμορφωτές της ζωής μας.

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                     Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 30 Μαρτίου 2015