Written by 22:17 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Σύλλογος Περικλής: δωρεάν θεατρική παράσταση για τα παιδιά των συναδέλφων μελών του Συλλόγου μας

staxtopoutapatariproject_s

Γιαβάση 7 -15242

Αγ. Παρασκευή,  22 Δεκεμβρίου 2015
Αρ. Πρωτ. 14

Προς: τους συναδέλφους μέλη του
Συλλόγου μας

ΘΕΜΑ:  Δωρεάν θεατρική παράσταση για τα παιδιά των συναδέλφων μελών του Συλλόγου μας

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών  Π.Ε. «Ο Περικλής» καλεί τους μικρούς του φίλους, τα παιδιά των συναδέλφων μελών του Συλλόγου μας, να απολαύσουν δωρεάν στο Θέατρο Πόρτα τη θεατρική παράσταση :

Πιάνω παπούτσι πάνω στο πιάνο

την Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016 – ώρα προσέλευσης 14.15 – 14.30 για παραλαβή εισιτηρίων.

Θέατρο Πόρτα, Μεσογείων 59, Αθήνα 11526, http://www.porta-theatre.gr

Κρατήσεις θέσεων στα μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου μας,

Αΐντα Γκικουρία (τηλ. 6947078134) και Μάγια Σταυροπούλου (τηλ. 6977533041)

καθημερινά και μέχρι 20 Ιανουαρίου 2016

Παρακαλούμε δηλώστε εγκαίρως ώστε να γίνει η τελική κράτηση θέσεων και ας φροντίσουμε να είμαστε όλοι συνεπείς καθώς η παράσταση επιδοτείται από τις συνδρομές των μελών του συλλόγου μας.

Λίγα λόγια για την παράσταση:

πιάνωΜια παράσταση για όλη την οικογένεια με μουσική του Sergei Prokofiev, βασισμένη σε μια ιδέα του Θωμά Μοσχόπουλου. Μια φρέσκια ματιά στο μύθο της Σταχτοπούτας, μιας ιστορίας που αντιστέκεται στο χρόνο…

Γιατί έξι ηθοποιοί κι ένας πιανίστας ανεβαίνουν σε ένα πιάνο; Και καταρχάς… χωράνε εκεί πάνω; Ναι! Γιατί το πιάνο μετατρέπεται σε «πατάρι» και έτσι όλα μπορούν να συμβούν. Οι κολοκύθες γίνονται άμαξες, τα ποντίκια γίνονται άλογα, τα παλιά παπούτσια γίνονται γυάλινα γοβάκια. Αλλά και ο χορός γίνεται αφήγηση, η αφήγηση κοντσέρτο, και μια ολόκληρη ιστορία χωράει σε μια νότα! Κι έτσι, η Σταχτοπούτα και ο Πρίγκιπας μεγαλώνουν, ενώ οι μεγάλοι ξαναγίνονται παιδιά. Όλα αυτά, συμβαίνουν πάνω στο πατάρι χωρίς μαγικά ραβδιά, παρά μόνο με το σώμα, τη φωνή και την παλλόμενη μουσική ενός από τους σπουδαιότερους συνθέτες του εικοστού αιώνα.
Μια παράσταση σύγχρονη, διασκεδαστική, γεμάτη μουσική και φαντασία. Με έναν τρόπο αφήγησης πρωτότυπο, γεμάτο χιούμορ αλλά και συγκίνηση, μαγεία και αλήθεια.

Σας περιμένουμε!

Στη Βαρβαρότητα απαντάμε με Πολιτισμό