Written by 19:56 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

μέλη του συλλόγου μας

ΘέμαΔιαδήλωση  αλληλεγγύης  στους  πρόσφυγες

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

O Σύλλογός μας συμμετέχει στο κάλεσμα του  Συντονισμού για το Προσφυγικό – Μεταναστευτικό σωματείων – φοιτητικών συλλόγων – συλλογικοτήτων που παίρνει πρωτοβουλία και καλεί όλους τους φορείς του εργατικού, νεολαιίστικου και λαϊκού κινήματος και τις πολιτικές οργανώσεις και φορείς να οργανώσουν και να στηρίξουν αντιπολεμική, αντιϊμπεριαλιστική, αντινατοϊκή διαδήλωση αλληλεγγύης στους πρόσφυγες την Κυριακή 10/4 ώρα 12 το μεσημέρι.

Αφετηρία τα γραφεία της Frontex στο Λιμάνι του Πειραιά, άντρο των δυνάμεων της Ε.Ε. για τις επιχειρήσεις επαναπροώθησης, των προσφύγων,  σε συνεργασία με το ΝΑΤΟ συγκέντρωση.

Η πορεία θα περάσει από τους χώρους διαμονής των προσφύγων και θα φτάσει στο κέντρο του Πειραιά.

Να διαδηλώσουμε την αντίθεση μας:

–        Στις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις, στους πολέμους και τους βομβαρδισμούς,

–        Στην ανάθεση στο ΝΑΤΟ της «φύλαξης» των συνόρων, που
με πρόσχημα τους πρόσφυγες, μεταφέρει την πολεμική ένταση στο Αιγαίο, την ώρα που γενικεύεται η πολεμική σύγκρουση στη Συρία και η πολεμική ανάμιξη της Τουρκίας και αποτελεί εξαιρετικά επικίνδυνη εξέλιξη για το λαό μας, για όλους τους λαούς και την ειρήνη στην περιοχή

–        Στις αποφάσεις της της συγκυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ και της Ε.Ε. για επαναπροωθήσεις, εγκλεισμό, απελάσεις, στρατόπεδα-φυλακές των προσφύγων και τη συμφωνία με την Τουρκία, για μια Ευρώπη φρούριο.

Να απαιτήσουμε:

• Να σταματήσουν οι πόλεμοι
  • Να κλείσει τώρα η βάση της Σούδας και να φύγει το ΝΑΤΟ από την περιοχή.
  • Καμιά συμμετοχή, στήριξη, βοήθεια στους νατοϊκούς σχεδιασμούς.
  • Προστασία των προσφύγων, άσυλο σε όλους, να ανοίξουν τα σύνορα, ελευθερία, Δικαιώματα, στέγη, σίτιση για όλους.
  • Να ακυρωθεί ο νέος νόμος της κυβέρνησης ενάντια στους πρόσφυγες.

Η Πρόεδρος                                      Η Γεν. Γραμματέας

Άννα Μάγια  Σταυροπούλου                        Γεωργία   Γιανναρά