Written by 08:41 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Σύλλογος Περικλής: δείτε τις εισηγήσεις στην εκδήλωση μας για το σχολικό εκφοβισμό(video)

Αγ. Παρασκευή, 24 Μαΐου  2015
Αρ. Πρωτ.:98Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου μας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

20150520_195942Την  Τετάρτη 20 Μαίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ανοιχτή εκδήλωση – συζήτηση που διοργάνωσε  ο Σύλλογός μας με θέμα «Ενδοσχολική Βία; – Οι πραγματικότητες πίσω από τα φαινόμενα» στο Δημαρχείο Χολαργού.

Αποτελώντας  την πρώτη πρωτοβουλία Συλλόγου Εκπαιδευτικών να θέσει σε ανοιχτό προβληματισμό και διάλογο  το φαινόμενο «bulling»  ή αλλιώς «ενδοσχολική βία» το οποίο αναστατώνει και «εκφοβίζει» μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς, αλλά και ευρύτερα την κοινωνία, θελήσαμε να “φωτίσουμε” το φαινόμενο, τις αιτίες και τις ερμηνείες του και να το αναλύσουμε από την πλευρά των εκπαιδευτικών.

Στο πλαίσιο της οπτικής αυτής  ο προσκεκλημένος μας Θανάσης Αλεξίου, πανεπιστημιακός, στην εισήγησή του μας ανάλυσε τις αιτίες και τους τρόπους  ιδεολογικοποίησης ενός ζητήματος που είναι παιδαγωγικό.20150520_195045

Η Πρόεδρος του Συλλόγου μας Μαρία Κολόζη τοποθέτησε το ζήτημα στην προοπτική  της ‘’αποσαφήνισης’’ της ‘’επικίνδυνης ασάφειας’’ και των υπερβολών που συνοδεύουν  τον ορισμό του φαινομένου , της συσχέτισής του με τη σχολική και την κοινωνική πραγματικότητα που βιώνουν τα παιδιά και της αντιμετώπισής του ως παιδαγωγικού  ζητήματος,  στο πλαίσιο της παιδαγωγικής διαχείρισης   της σχολικής καθημερινότητας. Στόχος μας  να έχουμε παιδιά σωματικά , ψυχικά και κοινωνικά υγιή και ευτυχισμένα.

Ακολούθησε  ένας εξαιρετικά γόνιμος διάλογος με ερωτήσεις, τοποθετήσεις και προβληματισμούς  που τέθηκαν τόσο από τους συμμετέχοντες συναδέλφους εκπαιδευτικούς, γονείς όσο και από το νεανικό κοινό που τίμησε την εκδήλωσή μας.

Ευελπιστούμε ότι κάναμε ένα μικρό πρώτο βήμα που θα ενεργοποιήσει ακόμη μεγαλύτερους προβληματισμούς και θετικές δράσεις στην κατεύθυνση της αντιμετώπισης του προβλήματος.

Η Πρόεδρος                                                  Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                        Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Δείτε το video με τις εισηγήσεις στην εκδήλωση:

Last modified: 24 Μαΐου 2015