Written by 05:52 Ανακοινώσεις, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ. /KΩΝ Π.Ε«Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»: Καταδίκη του αυταρχισμού της κυβέρνησης και της ποινικοποίησης των απεργιών, παλλαϊκό συλλαλητήριο τη Δευτέρα 13 /5/ 13. 7 μ.μ. στο Σύνταγμα.

Αγ. Παρασκευή, 12 Μαΐου  2013
Αρ. Πρωτ.:93Προς: Τους Διευθυντές σχολικών μονάδων,

τους Συλλόγους Διδασκόντων των σχολείων,μέλη του συλλόγου μας, ΔΟΕ

Θέμα: Καταδίκη του αυταρχισμού της κυβέρνησης και της ποινικοποίησης των απεργιών

Ε! Δάσκαλε

Ε! δάσκαλε – δε θέλω να λέω ψέματα- είναι δύσκολοι καιροί
και μπορεί να γίνουν δυσκολότεροι.
Φύλαξε καλά – ναι πρόσεξέ με καλά σ΄ αυτό-
σε μια αεροστεγή φιάλη,
τα πυρομαχικά σου,
… λέξεις και έννοιες-χειροβομβίδες σαν αυτές
αξιοπρέπεια – ανθρωπιά – αλληλεγγύη – αντίσταση – αγώνας,
φύλαξε καλά στη μνήμη σου
το δάσος των σκοτωμένων φίλων μας
-τρεφόμαστε ακόμη από αυτούς-
και μοίραζέ τα, με επιμονή και τέχνη,
με λογισμό και με όνειρο,
στους μαθητές σου
με την αποφασιστικότητα
που λιπαίνεται από την σιγουριά
ότι θα την αλλάξουμε τη ζωή
θα την ξαναβάψουμε κατακόκκινη αυτή τη φορά
σαν τη φωτιά που ζεσταίνει τα βλέμματα
σαν τον άνεμο που δροσίζει των ανθρώπων τις καρδιές.
Ναι δάσκαλε αυτό είναι το μέλλον μας
και έτσι θα γίνει.

Επιτελικό σχέδιο Α

Στο μάτι του κυκλώνα!

Η συγκυβέρνηση του μαύρου μετώπου ( ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ) προχωρά με ιλιγγιώδη ταχύτητα το σχέδιό της για την αντιδραστική αναδιάρθρωση της  εκπαίδευσης σε όλα τα επίπεδα , με προμετωπίδα σε αυτή τη φάση, τη βίαιη εξάρθρωση των εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και την αποδόμηση του δημόσιου σχολείου.

Το Πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε από τη Βουλή στις 27/4/13 όπου θεσμοθετείται η αύξηση ωραρίου στη Δ.Ε. και οσονούπω στην Π.Ε., η μείωση της οργανικότητας των σχολικών μονάδων, το Π.Δ. για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις των εκπαιδευτικών καταργώντας το δικαίωμα στη μόνιμη και σταθερή εργασία, το  Νομοσχέδιο για την «Οργάνωση της Δημόσιας Διοίκησης » όπου θεσμοθετούνται οι απολύσεις αποτελούν τα όπλα νέου τύπου στο οπλοστάσιο της ολομέτωπης επίθεσης για την εξόντωση του κόσμου της εργασίας , της δημόσιας εκπαίδευσης , της κοινωνίας της ίδιας που επιχειρείται στην κατεύθυνση αυτή.

Επιτελικό σχέδιο Β

« Του΄παν θα βάλεις το χακί…… »

Το κυβερνητικό μέτωπο της αντίδρασης και του ολοκληρωτισμού προχωρά στην πολιτική επιστράτευση των καθηγητών απαγορεύοντας την απεργία τους πριν καν κηρυχθεί. Η εισαγωγή νέων ηθών στην πολιτική αντίληψη των κυβερνώντων για το εργασιακό τοπίο νομιμοποιεί την καινοτομία της ποινικοποίησης της εισήγησης ενός συνδικάτου προς τις γενικές συνελεύσεις. Στο στόχαστρο μπαίνει πλέον εκτός από την ελευθερία και το δικαίωμα του εργαζόμενου στη δράση και η όποια σκέψη του εργαζόμενου για την υπεράσπιση των εργασιακών του δικαιωμάτων!

Για τρίτη φορά φέτος, μετά τους εργαζόμενους στο Μετρό και τους ναυτεργάτες, η κυβέρνηση επιχειρεί να εδραιώσει  τη λογική της απόλυτης πυγμής, επιβάλλοντας τα μέτρα της με κλομπ και στρατιωτικό νόμο!

Επιλέγει να προχωρήσει σε επιστράτευση των εκπαιδευτικών,  επιχειρώντας  να τους ενοχοποιήσει για το δικό της καταστροφικό έργο ενάντια στο δημόσιο σχολείο και χρησιμοποιώντας  όλους τους μηχανισμούς που διαθέτει στην κατεύθυνση της ενεργοποίησης του κοινωνικού αυτοματισμού.

Δεν ξεγελούν πια κανέναν!

Ο κόσμος της εκπαίδευσης και ολόκληρη η κοινωνία έχει συνειδητοποιήσει πως αυτή η πολιτική, που επιβάλλουν οι δανειστές και οι κερδοσκόποι και εφαρμόζει με υπερβάλλοντα ζήλο η συγκυβέρνηση την οδηγεί στην εξαθλίωσή της.  Γνωρίζει όμως επίσης πως εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές, σε συμπόρευση και κοινό βηματισμό είμαστε ικανοί να ανατρέψουμε τα σχέδιά τους.

Η επιστράτευση δεν θα περάσει!

Απέναντι στην κυβέρνηση που θέλει να ντύσει στο χακί κάθε μαχόμενο κλάδο των εργαζομένων θα προτάξουμε την υπεράσπιση των μορφωτικών δικαιωμάτων των μαθητών μας και των εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών.

Οι εκπαιδευτικοί σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης οφείλουμε να συμπορευθούμε σε έναν πανεκπαιδευτικό αγώνα:

• Για να διαφυλάξουμε το δημόσιο δωρεάν και καθολικό χαρακτήρα της εκπαίδευσης αλλά και τα εργασιακά μας δικαιώματα.
  • Για να διεκδικήσουμε μόνιμη και σταθερή εργασία για όλους τους εργαζόμενους.
  • Για να  μπει φραγμός στον αυταρχισμό και την ποινικοποίηση των αγώνων.
  • Για να ανατραπεί η κυβέρνηση και οι αντιλαϊκές της πολιτικές, να αντιταχθούμε στις πολιτικές του ΔΝΤ και της ΕΕ.

Ο Σύλλογός μας:

• Καλεί όλους τους συναδέλφους να πορευτούμε μαζί σε αυτόν τον αγώνα, με ορίζοντα τον ερχόμενο Σεπτέμβρη που διαγράφεται σκοτεινότερος από κάθε προηγούμενο αν δεν φροντίσουμε εμείς να σταματήσουμε αυτούς που « φέρανε την καταχνιά».  Πρώτο βήμα, η συμπόρευσή μας σε κοινό απεργιακό βηματισμό με τους συναδέλφους καθηγητές της Δ.Ε.
  • Καλεί τη ΔΟΕ να προκηρύξει ανάλογη απεργιακή κινητοποίηση μαζί με την ΟΛΜΕ απαντώντας στον κυβερνητικό αυταρχισμό της επιστράτευσης για την Παρασκευή 17/5 και πενθήμερη 20-24/5 με νέες Γ.Σ. των Συλλόγων μας.

Ο Σύλλογός μας και η ΔΟΕ καλούν όλους τους συναδέλφους σε παλλαϊκό συλλαλητήριο τη Δευτέρα 13 /5/ 13. 7 μ.μ. στο Σύνταγμα.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ,

ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ

‘Όλοι τη Δευτέρα 13 Μαΐου