Written by 19:57 Αρχική Σελίδα

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ/KΩΝ Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»: με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Αυγά Μαύρα” που διοργάνωσε ο Σύλλογος μας

Αγ. Παρασκευή,  16  Φεβρουαρίου 2014
Αρ. Πρωτ.: 44Προς: Συναδέλφους, μέλη του Συλλόγου μας.

΄΄Θεατρική σκηνή΄΄, Κο Αντώνη Αντωνίου

Δελτίο τύπου

Συναδέλφισσες,  συνάδελφοι,

Χθες Σάββατο 15-2-2014, τα μέλη του Συλλόγου μας «γέμισαν» την αίθουσα του θεάτρου « Θεατρική Σκηνή» με συναισθήματα, με αμείωτο ενδιαφέρον , με ευχαρίστηση για ένα πραγματικά ποιοτικό και αξιόλογο θεατρικό γεγονός.

αντωνιουΤα μέλη του συλλόγου Π.Ε.  «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ» παρακολουθήσαμε την παράσταση «Αβγά Μαύρα» σε σκηνοθεσία Αντώνη Αντωνίου με τους ηθοποιούς Νατάσα Ασίζη και Αντώνη Αντωνίου. Το θεατρικό κείμενο του Διονύση Χαριτόπουλου πραγματεύεται με ειλικρίνεια, ζωντανό διάλογο και γήινο τρόπο το εξαιρετικά «δύσκολο» και ευαίσθητο θέμα του Ελληνικού Εμφυλίου.

Παρακολουθούμε δύο αδέρφια, μεσήλικες τώρα, να αναβιώνουν με σπαραχτικό αλλά και λυτρωτικό συνάμα τρόπο  τις εμπειρίες τους από τα χρόνια εκείνα. Ο πατέρας  «βγήκε» στο βουνό από νωρίς και πήρε και την οικογένεια μαζί. Ο μεγάλος γιός θυμάται την εκτέλεση των γονιών, το κυνηγητό, τις στερήσεις. Η μικρότερη αδερφή παλεύει να ανακτήσει την ταυτότητά της μέσα από τις διηγήσεις του μεγάλου και να ξεχάσει τις πικρές αναμνήσεις τις ως παιδί των παιδουπόλεων που ανθούσαν στα μετεμφυλιακά χρόνια. Παλεύουν μαζί και στηρίζουν τελικά ο ένας τον άλλον στην αναμέτρηση με το δύσκολο «τώρα» και τα περασμένα «γιατί».

Η παράσταση, οι εξαιρετικές ερμηνείες, η φιλοξενία του κυρίου Αντωνίου και η συζήτηση που ακολούθησε μετά, ολοκλήρωσε μια πραγματικά ξεχωριστή βραδιά.

Ευχαριστούμε τον κύριο Αντωνίου για την προσφορά του που έδωσε την δυνατότητα στον σύλλογό μας να προσφέρει στα μέλη του μία διαφορετική βραδιά.

Ευχαριστούμε τους συναδέλφους που προσήλθαν και στήριξαν την πρωτοβουλία μας αυτή.

Με την ευχή ο πολιτισμός να ανανεώνει την ψυχή, το ηθικό και τις σκέψεις μας, ευχόμαστε να τα «ξαναπούμε» από κοντά σε ανάλογες εκδηλώσεις σύντομα.

Η Πρόεδρος                                        Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου