Written by 23:17 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Συγκεντρώσεις αλληλεγγύης των πέντε διωκόμενων φοιτητών και εργαζομένων

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ/KΩΝ Π.Ε. «Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ»

Γιαβάση 7 -15242 Αγία Παρασκευή Τηλ-Fax: 2106399318 http://www.syllogosperiklis.gr info@syllogosperiklis.gr

Αγ. Παρασκευή, 5 Ιανουαρίου 2015 Αρ. Πρωτ. 16Προς: τους συναδέλφους μέλη του          Συλλόγου μας

ΘΕΜΑ: Συγκεντρώσεις αλληλεγγύης τις ημέρες που εκδικάζεται η έκδοση στην Ιταλία, των πέντε διωκόμενων φοιτητών και εργαζομένων

Στάση εργασίας από το Σύλλογό μας

Τα ξημερώματα της Πέμπτης, 12 Νοεμβρίου 2015 – ημέρα Πανεργατικής απεργίας – πραγματοποιήθηκαν αιφνίδιες εισβολές στα σπίτια πέντε φοιτητών και εργαζόμενων, κατοίκων της Αγίας Παρασκευής, οι οποίοι συνελήφθησαν, κατόπιν εντάλματος των ιταλικών αρχών. Η Ιταλική Αστυνομία, είχε προσαγάγει τους πέντε Έλληνες διαδηλωτές στις 2 Μαίου 2015 με αφορμή τη συμμετοχή τους στην Πρωτομαγιάτικη συγκέντρωση στο Μιλάνο. Οι εισαγγελικές αρχές του Μιλάνου ζητάνε την έκδοση των φοιτητών, με βάση ευρωπαϊκό ένταλμα σύλληψης, με την κατηγορία ότι «εθεάθησαν» να συμμετέχουν σε επεισόδια, κατά τη διάρκεια της πορείας της Πρωτομαγιάς στο Μιλάνο, στη διαδήλωση «Νο Εxpo». Οι φοιτητές δε συνελήφθησαν στη διαδήλωση, αλλά προσήχθησαν την επόμενη ήμερα ενώ έβγαιναν από κατηλειμμένο χώρο, γεγονός που δημιουργεί ερωτηματικά και ενισχύει την πεποίθηση των συνηγόρων ότι πρόκειται για φρονηματικές διώξεις.

Η διαδικασία δίωξης σε βάρος πολιτών από άλλο κράτος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με ευρωπαϊκό ένταλμα σύλληψης, με αφορμή τη συμμετοχή τους σε πρωτομαγιάτικη απεργιακή διαδήλωση, είναι πραγματικά πρωτοφανής. Με τον τρόπο αυτό μια σειρά από καταστατικές αρχές δικαίου, ανοίγοντας τον δρόμο της πανευρωπαϊκής καταστολής και ποινικοποίησης του ίδιου του δικαιώματος στη διαδήλωση και την πολιτική διαμαρτυρία. H αποτροπή αυτής της ακραίας κατασταλτικής μεθόδευσης αφορά κάθε άνθρωπο και την υπεράσπιση του δικαιώματός του να συμμετέχει σε κοινωνικούς αγώνες και κινητοποιήσεις.

Ως μαχόμενοι εκπαιδευτικοί της τάξης , εμείς που ανήκουμε στο Σύλλογο εκπαιδευτικών Π.Ε. «Ο Περικλής » αισθανόμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι  που οι πέντε διωκόμενοι αγωνιστές φοιτητές ήταν μαθητές των δικών μας σχολειών, ήταν παιδιά που μαζί τους, μέσα από τις χαραμάδες – ρωγμές που ανοίγονται  στο σύστημα από τη δυναμική της εκπαιδευτικής διαδικασίας, παλέψαμε και παλεύουμε καθημερινά να θυμίζουμε πως « το σκοτάδι δεν είναι μόνο και ανίκητο». Στεκόμαστε αλληλέγγυοι στο πλευρό τους και στο πλευρό των οικογενειών τους και καλούμε τους συναδέλφους μας  αλλά και κάθε αγωνιζόμενο κομμάτι της κοινωνίας να εκφράσουν έμπρακτα  τη συμπαράσταση  και την αλληλεγγύη τους.

Καλούμε στις συγκεντρώσεις συμπαράστασης στο Εφετείο όπου εκδικάζεται η υπόθεση, με στόχο την ακύρωση της έκδοσης τους στην Ιταλία:

Πέμπτη 7 Ιανουαρίου  στις 11.00 π.μ,

Παρασκευή 8 Ιανουαρίου στις 10 π.μ  και

Δευτέρα 11 Ιανουαρίου στις 9.30 π.μ

στο Εφετείο Αθηνών,  Λουκάρεως και Λ. Αλεξάνδρας.

Ο Σύλλογός μας κηρύσσει διευκολυντική τρίωρη στάση εργασίας 8π.μ. -11π.μ. την Παρασκευή 8/1 και τη Δευτέρα 11/1 για τη συμμετοχή των συναδέλφων στις συγκεντρώσεις.

Να μην εκδοθούν οι 5 φοιτητές και εργαζόμενοι στην Ιταλία

Οι κοινωνικοί αγώνες δεν ποινικοποιούνται

Το Δ.Σ. του Συλλόγου

Last modified: 6 Ιανουαρίου 2016