Written by 15:35 Ανακοινώσεις, ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

Προτάσεις για τον Σύλλογο “Ο Περικλής”

ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΥ “Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ-ΚΙΝΗΣΕΙΣ-ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ

3/2/2017

Η συγκυβέρνηση  ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ και οι συνοδοιπόροι της ΝΔ-ΠΑΣΟΚ στην εφαρμογή  της βάρβαρης μνημονιακής πολιτικής προχωρούν σε ένα νέο επώδυνο συμβιβασμό με τους «θεσμούς» με το κλείσιμο της δεύτερης αξιολόγησης και  με νέα δυσβάσταχτα μέτρα για όλους τους εργαζόμενους .

Το Υπουργείο προαναγγέλλει  νέες αντιεκπαιδευτικές και αντεργατικές ρυθμίσεις και ήδη προχωρά με κατάθεση στη Βουλή με την ένδειξη του κατεπείγοντος  σχεδίου-σκούπας και για τις τρεις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Τα προβλήματα στην κοινωνία και τα  σχολεία μας εντείνονται όλο και περισσότερο.

Με αυτά τα δεδομένα επαναφέρουμε και καταθέτουμε   να συζητηθούν στη συνεδρίαση του  Δ.Σ. της Τρίτης 7/2 οι ακόλουθες προτάσεις δράσεων:

1. Μαζική παράσταση διαμαρτυρίας στην Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας. Κενά και ελλείψεις εκπαιδευτικών στα σχολεία, παράτυπος και παράνομος τρόπος τοποθετήσεων των εκπαιδευτικών, μη προσμέτρηση της ώρας της σίτισης σε όλους τους εκπαιδευτικούς είναι αιτήματα άμεσης προτεραιότητας που πρέπει να διεκδικηθούν στη Δ/νση Β΄ Αθήνας.
  2. Κάλεσμα από το σύλλογό μας ή συμμετοχή του σε συντονισμό δράσης με τους άλλους συλλόγους της Αττικής με στόχο να πραγματοποιηθεί κινητοποίηση των συλλόγων της Αττικής στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης.
  3. Επίσης εκτιμούμε ότι ο σύλλογός μας πρέπει να αναλάβει συγκεκριμένες δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών και της τοπικής κοινωνίας ώστε οι επίδοξες φωνές  του ναζιστικού μορφώματος να απομονωθούν και όποιες προσπάθειες προσέγγισης και διείσδυσής τους στην εκπαιδευτική κοινότητα να αποτύχουν οριστικά και αμετάκλητα.
  4. Έκτακτη Γενική Συνέλευση του συλλόγου μας όπως εξάλλου καλεί και h ΔΟΕ με ζητήματα αιχμής:

Τη γενίκευση του νέου ενιαίου τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου που έχει ήδη οδηγήσει στην τραγική  υποβάθμιση της παρεχόμενης εκπάιδευσης και σε απόλυση χιλιάδων αναπληρωτών εκπαιδευτικών και σε σχεδιασμούς για συρρίκνωση και οργανικών θέσεων.

Αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και την αυτοαξιολόγηση των σχολικών μονάδων,  οι οποίες δρομολογούνται

Τη  συμμετοχή σε δράσεις που θα οργανωθούν  με την ανακοίνωση από την πλευρά της κυβέρνησης της μεσοπρόθεσμης έκθεσης του ΟΟΣΑ για την εκπαίδευση στο πρώτο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου και των μέτρων της δεύτερης αξιολόγησης που θα αποφασιστούν στο  Eurogroup.

Last modified: 3 Φεβρουαρίου 2017