Written by 21:08 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Πρακτικά μέτρα για τη μη υλοποίηση των διαδικασιών εφαρμογής της ΑΕΕ- Έκτακτη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου μας την Τετάρτη 7 Μαίου 2014 ώρα 6μ.μ. στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου

Αγ. Παρασκευή,  4 Μαΐου 2014
Αρ. Πρωτ.: 95Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

Θέματα:    1.  Πρακτικά μέτρα για τη μη υλοποίηση των διαδικασιών εφαρμογής της ΑΕΕ

2. Έκτακτη Γενική Συνέλευση του Συλλόγου μας την Τετάρτη 7 Μαίου 2014

ώρα  6μ.μ. στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Το Δ.Σ. του συλλόγου μας σε συνέχεια των αποφάσεών της έκτακτης Γ.Σ. (1-4-14)και της έκτακτης συνεδρίασής του (30-4-14) καθώς και των αποφάσεων του Δ.Σ. της ΔΟΕ ( 30/3/2014, 7/4/2 014 και 2/5/14) για την αποτροπή, στην πράξη, της εφαρμογής της Α.Ε.Ε., η οποία άμεσα συνδέεται με την αξιολόγηση – χειραγώγηση υπενθυμίζει ότι:

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ με ανακοίνωση του με αρ, πρωτ./777,  1-4-14 καλεί σε μια σειρά ενεργειών τους συλλόγους διδασκόντων και τους Διευθυντές/ντριες και  Προιστάμενους/νες  των σχολικών μονάδων με τη σύνταξη σχετικών κειμένων προσαρμοσμένων κατά περίπτωση υποδείγματα των οποίων προτείνονται στην ίδια ανακοίνωση.

Οργανώνουμε  στάσεις εργασίας ενάντια στις ομάδες εργασίας και τη λειτουργία τους.

• Κάθε φορά που καλείται να συνεδριάσει η ομάδα εργασίας , συμμετέχουμε στη στάση εργασίας που έχει κηρύξει η Δ.Ο.Ε., ώστε να καλύπτονται οι εκπαιδευτικοί και να μη συμμετέχουν στις συνεδριάσεις των ομάδων εργασίας όταν καλούνται σ’αυτές.

• Σε καμία περίπτωση δεν προσφέρει κανείς εκπαιδευτικός έργο εκτός του ωραρίου   εργασίας του. Κανένας δεν μπορεί και δε νομιμοποιείται να μας υποχρεώσει σε κάτι τέτοιο.

Σχετικά με τον αριθμό των συνεδριάσεων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση της Γενικής Εκτίμησης υπενθυμίζουμε ότι στο σχετικό υλικό της Α.Ε.Ε. τόμος ΙΙ σελίδα 15 αναφέρεται πως «Εκτιμάται ότι με συντονισμένες συζητήσεις των συμμετεχόντων και προετοιμασμένες εισηγήσεις των ομάδων, η ολοκλήρωση της διαδικασίας δεν απαιτεί περισσότερες από 2-4 συνεδριάσεις.»

• Κυρίαρχο όργανο για τη σύνταξη των οριστικών εκθέσεων των σχολικών μονάδων είναι ο Σύλλογος Διδασκόντων.

3. Σε όσα  Νηπιαγωγεία δεν υπάρχει κοινός εργασιακός χρόνος για την ολομέλεια- ομάδα εργασίας του συλλόγου διδασκόντων καλούμε  τις Προϊσταμένες των  Νηπιαγωγείων  να συντάξουν το ακόλουθο πρακτικό με το οποίο δηλώνουν ότι οι ομάδες εργασίας δεν μπορούν να συνεδριάσουν εντός εργασιακού ωραρίου  όπως  ορίζεται στην σχετική εγκύκλιο και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υλοποιηθεί το έργο της ολομέλειας-  ομάδας εργασίας.

Υπόδειγμα πρακτικού:

Έπειτα από την με αρ, πρωτ…… πράξη με την οποία προχώρησα  στη σύσταση ομάδας/δων εργασίας στα πλαίσια της Α.Ε.Ε σύμφωνα με το υπ’ αριθ. 4379/1-4-2014 έγγραφο της Περιφερειακής Δ/νσης Π.Ε. & Δ.Ε. Αττικής, δηλώνω ότι  δεν υφίσταται κοινός εργασιακός χρόνος για τους εκπαιδευτικούς που αποτελούν την ολομέλεια- ομάδα/δες εργασίας του συλλόγου διδασκόντων του Νηπιαγωγείου μας. Ως εκ τούτου η ολομέλεια- ομάδα/δες εργασίας δεν μπορεί/ουν  να συνεδριάσει/ουν εντός εργασιακού ωραρίου  όπως  ορίζεται στην σχετική εγκύκλιο και επομένως δεν μπορεί να υλοποιηθεί το έργο της ολομέλειας-  ομάδας εργασίας στο πλαίσιο των διαδικασιών εφαρμογής της ΑΕΕ.

Σχετικά με τη στάση των   Διευθυντών/ντριών  και Προϊσταμένων Νηπ/γείων

1.Καλούμε τους Διευθυντές/ντριες των Δημ. Σχολείων και τις Προϊσταμένες των Νηπιαγωγείων :

• Να μη συμμετάσχουν  στα σεμινάρια της αξιολόγησης.
  • Σε περίπτωση εφαρμογής της αξιολόγησης να παραιτηθούν.

2.Κηρύσσουμε στάση εργασίας την ημέρα των σεμιναρίων τους και καλούμε σε συγκέντρωση στο χώρο των σεμιναρίων για το μπλοκάρισμά τους.

3.Όποιος προχωρήσει σε αξιολόγηση, διαγράφεται απ΄ το Σύλλογο.

Ενημέρωση γονέων:

• Ενημέρωση – επαφές και συζητήσεις με συλλόγους γονέων σχολείων και Ενώσεις γονέων δήμων.
  • Ενημέρωση των γονιών της τάξης μας.
  • Οργάνωση κοινών συζητήσεων εκδηλώσεων για την αξιολόγηση
  • Καλούμε τους συναδέλφους να μοιράσουν στους μαθητές της τάξης τους την ανακοίνωση της ΑΣΓΜΕ (Ανώτατη Συνομοσπονδία Γονέων Μαθητών Ελλάδας)

επισυνάπτεται η ανακοίνωση της ΑΣΓΜΕ

Καλούμε  σε Έκτακτη Γενική Συνέλευσητα μέλη του Συλλόγου μας   την Τετάρτη 7 Μαίου 2014  ώρα 6μ.μ. στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου.

Η Πρόεδρος                                                               Η Γεν. Γραμματέας

Ηλέκτρα Μήτσουρα                                             Άννα Μάγια Σταυροπούλου

ΑΣΓΜΕ-για-αξιολόγηση1

Last modified: 4 Μαΐου 2014