Written by 16:09 Αρχική Σελίδα

Πολιτιστικές δράσεις του Συλλόγου Γονέων του 4ου Δημ. Σχολείου Χαλανδρίου

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Δημ. Σχολείου Χαλανδρίου, εγκαινιάζει τον πρώτο κύκλο πολιτιστικών δράσεων και ενημερώνει για τις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν το επόμενο χρονικό διάστημα στο σχολείο.

6211237_orig

Παρασκευή 24/4/2015

«Κρουστά εν δράσει» με τον Νίκο Τουλιάτο

Ένας από τους σημαντικότερους μουσικούς κρουστών οργάνων, θα συναντήσει τα παιδιά στους χώρους του σχολείου και μετατρέποντας χρηστικά αντικείμενα (κουβάδες, ταψιά, ντενεκέδες κλπ.) σε κρουστά,  θα κάνει μαζί τους ένα ταξίδι σε ξέφρενους ρυθμούς  και ήχους.

Παρασκευή 15/5/2015cropped-1398266_10204414214330910_5755492763211687196_o

«Μουσικά πρωινά»

Ο Γιώργος Αραβίδης, μαέστρος της Λυρικής σκηνής, μαζί με την ορχήστρα εγχόρδων, θα παρουσιάσει στα παιδιά ζωντανά, όλα τα όργανα και στην συνέχεια θα παίξουν την «Μικρή νυχτερινή μουσική», ένα από τα σπουδαιότερα έργα του W. A. MOZART.

Μέσα από τις δράσεις αυτές επιδιώκουμε τα παιδιά μας να έρθουν σε επαφή με δημιουργούς και καλλιτέχνες ιδιαίτερου ενδιαφέροντος, παρασύροντάς τα σε ένα παιχνίδι χαράς και έκφρασης.

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν πρωινές ώρες και κατά την διάρκεια του σχολικού προγράμματος και θα είναι  δ ω ρ ε ά ν  για όλους τους μαθητές και με συμμετοχή ολων των τάξεων.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Διευθυντή και τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας, για την αμέριστη υποστήριξή τους στην προσπάθειά μας.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Last modified: 21 Απριλίου 2015