Written by 19:28 Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Περικλής: στάση εργασίας και κινητοποίηση στο Χολαργό για τη λειτουργία κεραίας Tρίτη 26/5

Αγ. Παρασκευή,  21 Μαΐου  2015
Αρ. Πρωτ: 96Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

Θέμα:  Κινητοποίηση ενάντια στην εγκατάσταση κεραίας κινητής τηλεφωνίας κοντά σε σχολεία του Χολαργού – Στάση εργασίας την Τρίτη 26/5/15

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Όπως έχετε ήδη ενημερωθεί τοποθετήθηκε κεραία κινητής τηλεφωνίας πολύ κοντά στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Χολαργού(100μ. περίπου) στο 4o Νηπιαγωγείο, τον Δημοτικό παιδικό σταθμό και δίπλα σε παιδική χαρά στην πλατεία Κύπρου.

Συγκεκριμένα τοποθετήθηκε στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως, αριθμός 7, πάνω από το supermarket  “MARKET  IN” με ενδεχόμενες σοβαρές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία των κατοίκων αλλά και των παιδιών που φοιτούν στα σχολεία.

Αποτελέσματα επιστημονικών ερευνών καταδεικνύουν το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ασφαλή όρια έκθεσης του πληθυσμού στην ακτινοβολία και δεν είναι δυνατή η προστασία του ανθρώπου από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας που λειτουργούν σε 24ωρη βάση πολύ κοντά μας. Αντίθετα διαπιστώνεται  πληθώρα επιπτώσεων στην υγεία, όπως κόπωση, πονοκέφαλοι, αϋπνίες και μείωση ανοσοποιητικού μέχρι και ανάπτυξη καρκίνων.

Για το λόγο αυτό  τη Δευτέρα 11 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στις 10π.μ. κινητοποίηση των κατοίκων της περιοχής και συνάντηση με το Δήμαρχο Παπάγου-Χολαργού. Στο Δημαρχείο  Χολαργού παραβρέθηκαν μέλη του  Συλλόγου  μας και έγινε σχετική παρέμβαση από την Αντιπρόεδρο του Συλλόγου μας για τις σοβαρότατες επιπτώσεις της εκπομπής μεγάλων  φορτίων  επικίνδυνης ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας επιβαρυντικής για την δημόσια υγεία, από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας.

Ο Σύλλογός μας δραστηριοποιήθηκε επίσης ενάντια στην τοποθέτηση κεραιών κινητής τηλεφωνίας στις περιοχές του Κοντόπευκου (Θηρας 2 και Ολυμπιας 26)  και του Τσακού (Καραϊσκάκη 21) της Αγίας Παρασκευής σε οικοδομές που βρίσκονται πολύ κοντά σε Σχολεία. Στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 13-5-15 κατέθεσε  ψήφισμα διαμαρτυρίας για την εγκατάσταση και λειτουργία των κεραιών και συμπαράστασης στις κινητοποιήσεις των κατοίκων της περιοχής.

Ως εκπαιδευτικοί θεωρούμε πρώτιστο καθήκον μας να προστατεύουμε την υγεία και την  ασφάλεια των μαθητών μας και ιδιαίτερα βέβαια όταν οι μαθητές μας βρίσκονται εντός του σχολείου. Γι αυτό ακριβώς το λόγο ο Σύλλογος μας και οι εκπαιδευτικοί αντιλαμβανόμαστε ως  χρέος μας να συμβάλουμε,  στον  κοινό αγώνα που θα αποτρέψει τη λειτουργία της  κεραίας.

Στο πλαίσιο αυτό, μετά από πρωτοβουλία του Συλλόγου Διδασκόντων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Χολαργού, ο Σύλλογος μας:

Καλεί την Τρίτη 26 Μαΐου 8 π.μ. τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες, τους γονείς, το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Χολαργού, την Ένωση Γονέων Χολαργού Παπάγου  και τους κατοίκους της περιοχής σε δυναμική  κινητοποίηση έξω από το super marketMARKET IN (Εθνικής Αντιστάσεως 7),. προκειμένου συλλογικά και συντονισμένα να απαιτήσουμε:

Την απομάκρυνση της κεραίας από τη γειτονιά μας

Κηρύσσει δίωρη στάση εργασίας την Τρίτη 26 Μαίου, 8π.μ.-10 π.μ. προκειμένου να συμμετάσχουν οι συνάδελφοι στην κινητοποίηση.

Η εμπειρία άλλωστε που έχουμε από ανάλογες κινητοποιήσεις μας προσφέρει τη βεβαιότητα ότι η συντονισμένη δράση όλων μας θα καταφέρει να αποτρέψει και αυτή τη φορά τη λειτουργία της επικίνδυνης κεραίας και την άμεση απομάκρυνσή της.

Η Πρόεδρος                                                               Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία  Κολόζη                                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 21 Μαΐου 2015