Written by 18:35 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

“Περικλής” Γ.Σ. – Εκλογές αντιπροσώπων στην 84η Γ.Σ.- αντισυναδελφική στάση διευθυντή

asterix_13

Αγ. Παρασκευή,  18 Μαΐου 2015
Αρ. Πρωτ. 93

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας

ΘΕΜΑ:   Τακτική Γ.Σ. του συλλόγου μας – Εκλογές αντιπροσώπων στην 84η Γ.Σ.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Καλείστε σύμφωνα με το καταστατικό μας, σε Τακτική Γενική Συνέλευση, που θα γίνει στις 3/6/2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 8:30 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Χολαργού, Περικλέους 53 , τηλ: 210-6511198, με θέματα Ημερήσιας Διάταξης:

• Εκλογή Προέδρου και Γραμματέα της Γενικής Συνέλευσης.
  • Εκλογή τριών τριμελών εφορευτικών επιτροπών για τη διεξαγωγή των αρχαιρεσιών.
  • Κριτική πεπραγμένων του απερχόμενου Δ.Σ. της ΔΟΕ
  • Συζητήσεις- Προτάσεις επί των θεμάτων της 84ης Γενικής Συνέλευσης του Κλάδου.
  • Συζητήσεις – Προτάσεις επί των θεμάτων που θέτει το Δ.Σ. του Συλλόγου μας:

Α. Το Ενιαίο 12χρονο δημόσιο δωρεάν σχολείο και η δίχρονη υποχρεωτική προσχολική  αγωγή

1. Δαπάνες για την παιδεία
  2. Αξιολόγηση – Παιδαγωγική Ελευθερία και Δημοκρατία στο σχολείο
  3. Διοίκηση του σχολείου
  4. Πειθαρχικό δίκαιο
  5. Προσχολική Αγωγή
  6. Ειδική Αγωγή
  7. Περιεχόμενο, αναλυτικά προγράμματα και βιβλία
  8. Eπιμόρφωση

Β. Ο εκπαιδευτικός του δημόσιου σχολείου (εργασιακά–επαγγελματικά)

1. Μαζικοί διορισμοί εκπαιδευτικών και εργασιακά δικαιώματα αναπληρωτών
  2. Μισθολογικά
  3. Ασφαλιστικά
  4. Θεσμοθέτηση οργανικών θέσεων για όλα τα διδακτικά αντικείμενα του Δημοτικού

Σχολείου – Μεταθέσεις, μετατάξεις

• Ομιλίες εκπροσώπων παρατάξεων και μεμονωμένων υποψηφίων αντιπροσώπων για την 84η Γενική Συνέλευση και όσων άλλων μελών του συλλόγου μας θέλουν να τοποθετηθούν
  • Ψηφίσματα-Αποφάσεις
  • Εκλογή αντιπροσώπων.

Οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη αντιπροσώπων θα γίνουν σύμφωνα με το καταστατικό μας (διετής θητεία) την ίδια μέρα και από ώρα 14:00 έως 19.00

Για την ψηφοφορία θα λειτουργήσουν τρία εκλογικά τμήματα. Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στην ψηφοφορία είναι η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας.

Έχουμε δικαίωμα να σημειώσουμε μέχρι και τέσσερις (4) σταυρούς προτίμησης.

Οι επικεφαλής των παρατάξεων καθώς και οι μεμονωμένοι υποψήφιοι, υποχρεούνται να καταθέσουν το ψηφοδέλτιο τους στο Δ.Σ. του Συλλόγου μέσω mail  ή fax στο τηλ.

2106399318 μέχρι την Τρίτη  26/5/2015 και στα γραφεία του Συλλόγου την Τρίτη 26/5/2015 από ώρα 18.30 έως 21:00.

Υπενθυμίζεται ότι η παρουσία στη Γ.Σ. είναι υποχρεωτική και όσοι δεν προσέλθουν οφείλουν να εργαστούν.

Συνάδελφοι ας μην ξεχνάμε ότι  η συλλογική μας δράση έφερε το πάγωμα της αξιολόγησης κι ας θυμηθούμε ότι κάθε εργασιακό μας δικαίωμα έχει από πίσω του πολλές απεργίες και συλλογικούς αγώνες. Τελικά ο καθένας από μας έχει και ένα μέρος της ευθύνης για ό,τι συμβαίνει και στο σωματείο  στο οποίο ανήκει.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

• Υπενθυμίζουμε ότι δικαίωμα ψήφου έχουν τα οικονομικά τακτοποιημένα μέλη του Συλλόγου, μόνιμοι και οι αναπληρωτές.
  • Διευκρινίζουμε ότι από το σύνολο του ποσού των 30 ευρώ, τα 24,5 ευρώ αποδίδονται στη ΔΟΕ και τα  5,5 ευρώ μένουν στο Σύλλογό μας.
  • Οι συνάδελφοι μόνιμοι και αναπληρωτές (εκτός των απασχολούμενων μέσω ΕΣΠΑ) καλούνται να υπογράψουν τις καταστάσεις που έχουν σταλεί στους διευθυντές των σχολείων ώστε να γίνει παρακράτηση της συνδικαλιστικής τους  συνδρομής από την μισθοδοσία του Ιουλίου.
  • Υπενθυμίζουμε ότι η συνδρομή για τους μόνιμους και αναπληρωτές πλήρους ωραρίου (ΕΣΠΑ ή κρατικού προϋπολογισμού) είναι 30€.

Οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ μπορούν να πληρώσουν την συνδρομή τους την ημέρα της συνέλευσης.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Όπως γνωρίζετε, οι Τακτικές Γ.Σ. και οι εκλογικές διαδικασίες του συλλόγου μας πραγματοποιούνταν εδώ και αρκετά χρόνια  στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου καθώς χωροταξικά εξυπηρετούνται τόσο οι διαδικασίες όσο και η προσέλευση των συναδέλφων.

Ωστόσο το Δ.Σ. του Συλλόγου μας  κατά την επαφή που είχε με τον Διευθυντή του 12ου Δημοτικού Σχολείου Χαλανδρίου Κώστα Λουκέρη συνάντησε την σκόπιμη προσπάθεια υπεκφυγής για την  παραχώρηση των χώρων του Σχολείου παρά την αντίθετη μάλιστα γνώμη του  συνόλου των εκπαιδευτικών του Σχολείου. Ο  Διευθυντής,  ακολουθώντας παρελκυστική τακτική, απαιτούσε να του κατατεθεί εγγράφως από το Δ.Σ. του Συλλόγου μας το αίτημα παραχώρησης των χώρων.

Βέβαια εδώ και πολλά χρόνια που γίνονται Γ.Σ. του Συλλόγου μας και στο συγκεκριμένο σχολείο, ακόμα και με τον ίδιο διευθυντή, δεν είχε ζητηθεί ποτέ κάτι τέτοιο.

Πριν από ένα χρόνο ο Διευθυντής του σχολείου ζήτησε από το προηγούμενο Δ.Σ. να μην χρησιμοποιηθεί το 12ο Χαλανδρίου για τις συνελεύσεις του συλλόγου, επειδή έχει “επιβαρυνθεί” όλα αυτά τα χρόνια. Το Δ.Σ. πραγματοποίησε για ένα συνδικαλιστικό έτος  τις  τακτικές και έκτακτες Γ.Σ. σε χώρους άλλων Δημοτικών Σχολείων με την πρόθυμη συνεργασία των Διευθυντών.

Θεωρούμε τη στάση  του απερχόμενου Διευθυντή συναδελφικά, ηθικά και πολιτικά απαράδεκτη καθώς :

1.Το σχολείο αποτελεί τον φυσικό χώρο των εκπαιδευτικών και επομένως και του σωματείου τους και δεν νοείται απαίτηση χορήγησης άδειας και μάλιστα μέσα από γραφειοκρατικές διαδικασίες για τη χρήση του από αυτούς.

1. Η άρνηση συνεργασίας στο επίπεδο αυτό μαρτυρά περιφρόνηση και απαξίωση τόσο απέναντι στο σύλλογό μας και τα μέλη του, στο ρόλο και την προσφορά του στην υπόθεση του εκπαιδευτικού κινήματος, όσο και στους συναδέλφους που απαρτίζουν το σύλλογο διδασκόντων του 12ου Δημοτικού Σχολείου, καθώς το σύνολο των εκπαιδευτικών του 12ου Δημ. Σχ. Χαλανδρίου δεν θέτει κανένα πρόβλημα στην παραχώρηση του σχολείου, αντιθέτως συναινεί.

Η Πρόεδρος                                                      Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία Κολόζη                                                      Άννα Μάγια Σταυροπούλου

Last modified: 18 Μαΐου 2015