Written by 15:07 Slider, Αρχική Σελίδα, Δελτία Τύπου

Περικλής: «Εκπαιδευτικό της Ασφαλείας», αλγεινή συνέχεια… σε σχολείο του Χαλανδρίου

Αγ. Παρασκευή,  29 Μαΐου  2015
Αρ. Πρωτ: 100

Προς: Τους συναδέλφους μέλη του συλλόγου  μας, ΔΟΕ, Συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε., Αιρετούς Β΄Αθήνας, Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, ΥΠΟΠΑΙΘ

Κοιν: Δήμος Χαλανδρίου, ΜΜΕ

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

«Εκπαιδευτικό της  Ασφαλείας»,  αλγεινή  συνέχεια…

Ο Σύλλογός μας ενημερώθηκε πρόσφατα για τη διοργάνωση εκδήλωσης  με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό από τον Σύλλογο Διδασκόντων και τον Σύλλογο Γονέων Δημοτικού Σχολείου του Χαλανδρίου, την  Πέμπτη 28 Μαΐου 2015.

Μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου μας επισκεφθήκαμε το Σχολείο και με έκπληξη πληροφορηθήκαμε  από τους  συναδέλφους εκπαιδευτικούς, μέλη του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου,  για την επίσκεψη τριών ένστολων αστυνομικών του Αστυνομικού Τμήματος της περιοχής, οι οποίοι εκδήλωσαν την πρόθεσή τους να παρευρεθούν στην εκδήλωση και να συμμετάσχουν με παρέμβασή τους και ομιλία .

Το γεγονός μας προκάλεσε εύλογα ερωτήματα και έντονο προβληματισμό σχετικά με τη σκοπιμότητα της παρακολούθησης  και της παρέμβασης της Αστυνομίας σε μια ενδοσχολική εκδήλωση.

Για το σκοπό αυτό αναζητήσαμε τον Διοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Χαλανδρίου  προκειμένου να πληροφορηθούμε το πλαίσιο μέσα στο οποίο ζητήθηκε από τον διευθυντή του σχολείου η άδεια για τη συμμετοχή των αστυνομικών οργάνων  στην εκδήλωση αυτή.

Ο Διοικητής  του Αστυνομικού Τμήματος μάς επιβεβαίωσε την ενέργεια αυτή, και την παρουσίασε  ως  μια πρωτοβουλία της υπηρεσίας του, ενταγμένη στα πλαίσια των δράσεων ενός πιλοτικού προγράμματος  του σώματος των «Αστυνομικών της γειτονιάς» .

Ο θεσμός του «Αστυνομικού της γειτονιάς» καθιερώθηκε το 2003, ωστόσο, ατόνησε το 2004, επανήλθε το 2012 και σήμερα, όπως τονίζει ο κ. Πανούσης, «ήρθε για να μείνει».

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται από το εν λόγω Αστυνομικό Τμήμα και το Αστυνομικό Τμήμα Καλλιθέας,  με εντολή του Υπουργού ΠΡΟ.ΠΟ  Γιάννη Πανούση, με στόχο να ενημερωθούν οι πολίτες για την «προληπτική» όπως την χαρακτήρισε, παρέμβαση της  Αστυνομίας  στα Σχολεία στο πλαίσιο της εφαρμογής της «νέας αντεγκληματικής πολιτικής»!

Ωστόσο ανεξάρτητα από τον ρόλο και τη σκοπιμότητα του θεσμού αυτού, η επαφή της αστυνομίας με τα σχολεία ορίζεται ήδη από τη νομοθεσία.

Η  πρωτοβουλία  αυτή  παραπέμπει  σε ανάλογες δράσεις της ΕΛ.ΑΣ – που είχαν πραγματοποιηθεί στο παρελθόν   κατά την περίοδο της προηγούμενης πολιτικής ηγεσίας. Τότε, κλιμάκια αστυνομικών  «επισκέφτηκαν» δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία της Αγίας Παρασκευής και επικοινώνησαν τηλεφωνικά με διευθυντές σχολείων του Χολαργού, με σκοπό να συλλέξουν στοιχεία και να μεθοδεύσουν συναντήσεις με τους προϊσταμένους των σχολικών μονάδων για την αντιμετώπιση προβλημάτων των σχολείων που άπτονταν της αρμοδιότητας του  Υπουργείου ΠΡΟ.ΠΟ και της ΕΛ.ΑΣ.!

Είναι δυστυχώς εμφανές ότι και η νέα πολιτική ηγεσία υιοθετεί την ίδια πολιτική παρέμβασης της αστυνομίας στα σχολεία, μιας επικίνδυνης πολιτικά αντίληψης και σκοπιμότητας, και μάλιστα δρομολογώντας δράσεις μέσα στην ίδια τη σχολική καθημερινότητα και για ζητήματα που η αντιμετώπισή τους οφείλει να είναι αμιγώς παιδαγωγική και από τους φυσικούς της διαχειριστές, τους εκπαιδευτικούς.

Ζητάμε από την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου ΠΡΟ.ΠΟ και του Υ.ΠΟ. ΠΑΙ.Θ. να πάρουν θέση απέναντι  στην «καινοτόμο»  δράση της παρακολούθησης και παρέμβασης της Αστυνομίας σε σχολικές εκδηλώσεις.

Απαιτούμε να σταματήσει η προσπάθεια παρέμβασης της Αστυνομίας στα Σχολεία μας.

Η Πρόεδρος                                              Η Γεν. Γραμματέας

Μαρία  Κολόζη                                           Άννα Μάγια Σταυροπούλου