Written by 16:10 ΔΙΕΞΟΔΟΣ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ Π. Ε. Β΄ΑΘΗΝΑΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 21 – 3 – 2018 ΣΤΙΣ 14:30 Άμεση εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης απο τη σχολική χρονιά 2018-2019 σε όλα τα  Νηπιαγωγεία  της Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄Αθήνας

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Ο Σύλλογός μας με απόφασή του καλεί  τις συναδέλφισσες και τους  συναδέλφους, τις Ενώσεις, τους συλλόγους γονέων και τους γονείς να συμμετάσχουν μαζικά  στην παράσταση διαμαρτυρίας που διοργανώνουν από κοινού οι τρεις σύλλογοι Π.Ε. Β΄ Αθήνας, «Ο Περικλής» Αμαρουσίου, και «Γ. Σεφέρης»  την Τετάρτη 21 – 3 – 2018 ώρα 2.30μ.μ. στα γραφεία  της Δ/νσης Π. Ε. Β΄ Αθήνας για να απαιτήσουμε μαχητικά, συλλογικά και οργανωμένα την άμεση εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και  εκπ/σης από το Σχολικό έτος 2018 – 2019 στην περιοχή της Δ/νσης  Π. Ε. Β΄Αθήνας, ως αναφαίρετο δικαίωμα όλων των παιδιών προνηπιακής και νηπιακής ηλικίας στην υποχρεωτική δημόσια εκπαίδευση.

Δείτε την ανακοίνωση – κάλεσμα  του Συλλόγου μας, η οποία θα κατατεθεί στον Διευθυντή Π.Ε. Β’ Αθήνας Α. Ανδρώνη

Τηλ-Fax: 2106399318http://www.syllogosperiklis.gr
Αγ. Παρασκευή, 19 Μαρτίου  2018
Αρ. Πρωτ. 43 Προς: Τους συναδέλφους μέλη του            συλλόγου  μας,            ενώσεις γονέων ,            συλλόγους γονέων

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΑΣ

ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ Π. Ε. Β΄ΑΘΗΝΑΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 21 – 3 – 2018 ΣΤΙΣ 14:30

Άμεση εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης

από τη σχολική χρονιά 2018-2019  σε όλα τα  Νηπιαγωγεία  της Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄Αθήνας

Δίχρονο Υποχρεωτικό  Δημόσιο Νηπιαγωγείο Τώρα Παντού

Ως  αποτέλεσμα μακροχρόνιων αγώνων  του εκπαιδευτικού κινήματος, ψηφίστηκε νομοθετική ρύθμιση,  η οποία καθιστά υποχρεωτική  τη φοίτηση για τα προνήπια σταδιακά από το σχολικό έτος 2018-2019 και εντός τριετίας , κατά δήμους, οι οποίοι ορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Οικονομικών, ύστερα από εισήγηση των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο αυτό οι Διευθυντές Π.Ε.θα κληθούν, ως Πρόεδροι των τριμερών επιροπών που θα συγκροτηθούν σε κάθε Διεύθυνση, να γνωμοδοτήσουν για την εφαρμογή της  υποχρεωτικής φοίτησης των προνηπίων στα Νηπιαγωγεία των δήμων της περιοχής τους και να εισηγηθούν σχετικά στις οικείες Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

Στην περίοδο αυτή της τεράστιας οικονομικής και κοινωνικής κρίσης που διανύουμε, η αναγκαιότητα για την  άμεση καθολική εφαρμογή της δίχρονης υποχρωτικής φοίτησης στο Νηπιαγωγείο είναι μεγαλύτερη από κάθε φορά.

Κατά συνέπεια η κατοχύρωση της άμεσης και καθολικής εφαρμογής  της δίχρονης υποχρεωτικότητας στο Νηπιαγωγείο αποτελεί μέγιστο μέλημα και  απαίτηση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Στην κατεύθυνση αυτή ο Σύλλογός μας διεκδικεί την άμεση εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης απο τη σχολική χρονιά 2018- 2019  στα Νηπιαγωγεία  της περιοχής του και της Διεύθυνσης Π.Ε. Β΄Αθήνας.

Για το σκοπό αυτό καλεί τον Διευθυντή Π.Ε. Β΄Αθήνας:

1. Ως Πρόεδρος της τριμερούς επιτροπής να εισηγηθεί την εφαρμογή τη δίχρονης υποχρεωτικότητας σε όλα τα Νηπιαγωγεία της Διεύθυνσης.
  2. Να εισηγηθεί την ίδρυση νέων Νηπιαγωγείων στις περιοχές που απαιτούνται
  3. Να εισηγηθεί την ίδρυση παραρτημάτων Νηπιαγωγείων όπου είναι απαραίτητα ώστε να διασφαλιστεί από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη η φοίτηση  όλων των προνηπίων στο Νηπιαγωγείο της γειτονιάς τους.
  4. Να συνεργαστεί με τις δημοτικές αρχές για την εξεύρεση κατάλληλων αιθουσών όπου δεν επαρκούν από τις υπάρχουσες σχολικές υποδομές.
  5. Να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για την κάλυψη των απαιτούμενων θέσεων εργασίας νηπιαγωγών με διορισμούς από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας καλεί τις συναδέλφισσες και τους  συναδέλφους, τις Ενώσεις, τους συλλόγους γονέων και τους γονείς να συμμετάσχουν μαζικά στην παράσταση διαμαρτυρίας των τριών συλλόγων Π.Ε. Β΄ Αθήνας, «Ο Περικλής» Αμαρουσίου, και «Γ. Σεφέρης» που διοργανώνεται από κοινού την Τετάρτη 21 – 3 – 2018 ώρα 2.30μ.μ. στα γραφεία  της Δ/νσης Π. Ε. Β΄ Αθήνας για να απαιτήσουμε μαχητικά, συλλογικά και οργανωμένα την άμεση εφαρμογή της δίχρονης υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής και  εκπ/σης από το Σχολικό έτος 2018 – 2019 στην περιοχή της Δ/νσης  Π. Ε. Β΄Αθήνας, ως αναφαίρετο δικαίωμα όλων των παιδιών προνηπιακής και νηπιακής ηλικίας στην υποχρεωτική δημόσια εκπαίδευση.

Ταυτόχρονα θα απαιτήσουμε:

• Την ακύρωση κάθε σκέψης για συγχωνεύσεις Δημοτικών Σχολείων και Νηπιαγωγείων της περιοχής μας ή τμημάτων τους
  • Την ακύρωση της σύστασης των τριμελών επιτροπών (που προβλέπει το Π. Δ. 79/2017) για τη μετακινήσεις μαθητών-νηπίων μεταξύ όμορων σχολείων και Νηπιαγωγείων,
  • Την κάλυψη όλων των κενών σε εκπαιδευτικούς που εξακολουθούν να υπάρχουν ή να προκύπτουν μεσοχρονίς και συγκεκριμένα του κενού που έχει προκύψει από άδεια συναδέλφου σε Νηπιαγωγειο του συλλόγου μας με αποτέλεσμα για τρίτη εβδομάδα να υπολειτουργεί το ολοήμερο πρόγραμμα.

Ο Πρόεδρος                                                       Η Γ. Γραμματέας

Νικήτας Τσιρίγος                                                   Γεωργία Γιανναρά

Last modified: 20 Μαρτίου 2018