Written by 17:48 Slider, Αποφάσεις Δ.Σ., Αρχική Σελίδα

Παράσταση διαμαρτυρίας στη Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας για τη μονιμοποίηση των νεοδιορισθέντων

Ευεργέτου Γιαβάση 7  – 15342

Αγία Παρασκευή,    16-10-22

Αρ. Πρωτ. :  115

Προς:  μέλη του συλλόγου μας

Να προχωρήσει άμεσα η μονιμοποίηση

των νεοδιορισθέντων εκπαιδευτικών στη Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας

Συναδέλφισσες,οι

Ο σύλλογός μας “Ο Περικλής” μαζί με τους άλλους δύο συλλόγους της Π.Ε Β΄  Αθήνας, “Σεφέρης” και “Αμαρουσίου” διοργανώνουν την Τρίτη στη 1.30μ.μ. παράσταση διαμαρτυρίας στη Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας σχετικά με το ζήτημα της μονιμοποίησης των νεοδιορισθέντων εκπαιδευτικών. Αναφέρουμε ότι η Δ/νση Π.Ε. Β΄ Αθήνας δεν έχει προχωρήσει στην πράξη μονιμοποίησης των συγκεκριμένων εκπαιδευτικών.

Συναδέλφισσες,οι

Σύμφωνα με το νόμο 4589/2019  οι νεοδιόριστοι μετά το πέρας δύο ετών, κατά τα οποία θεωρούνται δόκιμοι, μονιμοποιούνται. Ακόμη  σύμφωνα με το έγγραφο 107693/E2/01-07-2016 του Υπουργείου Παιδείας που εκδόθηκε για να ρυθμίσει τις σχετικές διαδικασίες, η μονιμοποίηση των νεοδιόριστων γίνεται αυτοδίκαια. «Αυτόματα» δηλαδή μετά τη συμπλήρωση των 2 ετών ευδόκιμου πραγματικής εκπαιδευτικής υπηρεσίας, η εκάστοτε Διεύθυνση Εκπαίδευσης θα πρέπει να εκδώσει διαπιστωτική πράξη μονιμοποίησης του μέχρι πρότινος δόκιμου υπαλλήλου της.

Η διαδικασία κατά το παραπάνω έγγραφο προβλέπει ότι η σχετική πράξη μονιμοποίησης εκδίδεται από το Διευθυντή Εκπαίδευσης, κατόπιν πρότασης του οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου μέσα σε δύο (2) μήνες από τη συμπλήρωση της δοκιμαστικής υπηρεσίας. Η δοκιμαστική περίοδος των νεοδιόριστων έληξε στις 19/8/2022, επομένως η διαπιστωτική πράξη μονιμοποίησης οφείλει να εκδοθεί το αργότερο  έως τις 19/10/2022.

Κατόπιν όλων αυτών ο σύλλογός μας καλεί το ΠΥΣΠΕ Β΄ Αθήνας  να προχωρήσει άμεσα τις σχετικές διαδικασίες για την μονιμοποίηση  όλων των συναδέλφων Ειδικής Αγωγής που διορίστηκαν  τον Αύγουστο του 2020. Ενημερωτικά αναφέρουμε ότι τη διαδικασία μονιμοποίησης έχουν ήδη ολοκληρώσει πολλές διευθύνσεις Π.Ε.( Α’ Αθήνας, Γ’ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής, κ.ά). Αντίστοιχα πολλά ΠΥΣΠΕ έχουν ολοκληρώσει από την άνοιξη του 2022 την ίδια διαδικασία μονιμοποίησης για  ΕΕΠ/ΕΒΠ.

Παρακαλούμε για την άμεση ενημέρωση  καθώς δεχόμαστε πολλά ερωτήματα από τα ενδιαφερόμενα μέλη μας.

Last modified: 16 Οκτωβρίου 2022